Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Malinotruskawka - japoński owoc dla smakoszy. Poznaj zasady uprawy

Maliny i truskawki to jedne z najbardziej lubianych owoców w Polsce. Wielu osobom trudno wyobrazić sobie bez nich udane letnie miesiące. Co, gdyby połączyć zalety obydwu tych gatunków? Odpowiedzią może być malinotruskawka, czyli ciekawa krzewinka, która wciąż dopiero zyskuje na popularności.  

Malinotruskawka - japoński owoc dla smakoszy. Poznaj zasady uprawy
Uprawa malinotruskawki nie przysparza problemów, a jej owoce są smaczne. Fot. Getty Images

Z artykułu dowiesz się:

Malinotruskawka – charakterystyka

Malinotruskawka (łac. Rubus illecebrosus), funkcjonująca także pod nazwą  Malina Ponętna (ang. Balloon Berry), pochodzi z Japonii. To właśnie na tamtejszych obszarach rozwija się dość licznie w zaroślach leśnych, na próchniczych stanowiskach.  

Ta wieloletnia roślina zaliczana jest do rodziny różowatych (łac. Rosaceae) – tej samej, do której przynależy na przykład jeżyna i malina. Dorasta do około 50 cm, ma kulisty pokrój, a jej owoce przypominają połączenie malin i truskawek.   

Na gałązkach rośliny wyrastają bardzo charakterystyczne, jasnozielone pierzaste liście, składające się z kilku pojedynczych ostro zakończonych listków o długości maksymalnej 8 cm. Ponadto, malinotruskawka wytwarza liczne odrosty korzeniowe, przez co bywa ekspansywna. Jeśli współdzieli teren z innymi gatunkami, to bardzo prawdopodobne, że go zdominuje.   

Nadziemne pędy krzewinki obumierają na zimę, natomiast na wiosnę pojawiają się już nowe. Na wiosennych jednorocznych pędach, na przełomie czerwca i lipca, zawiązują się pąki kwiatowe, z których rozwijają się dość duże białe kwiaty pięciopłatkowe. Natomiast mniej więcej 5 tygodni później, roślina wypuszcza już smakowite owoce, które tak intrygują wielu smakoszy.  

Jeśli chodzi o odmiany, to w Polsce praktycznie nie występują. Rubus illecebrosus to sam w sobie dość rzadki okaz, niedostępny na rodzimym rynku w innych wariantach niż ten najbardziej podstawowy. Zatem raczej mało prawdopodobne, że spotkasz się z egzemplarzami o odmiennej barwie lub wielkości.  

Uwaga: malinotruskawka – w przeciwieństwie do malinojeżyny – nie jest krzyżówką gatunkową, tylko odrębnym gatunkiem o wieloletniej tradycji występowania.  

Malinotruskawka naturalnie występuje w Japonii. Fot. 123RF/PICSEL

Owoce malinotruskawki – jak smakują i jak wyglądają?  

Dojrzewające w sierpniu owoce malinotruskawki osiągają średnicę około 40 mm, chociaż zdarzają się i takie, które będą miały po 60 – 70 mm. Są kuliste, dekoracyjne i mają żywy, czerwony odcień. W smaku są słodko-kwaskowate i przypominają morwę białą.  

Najlepiej spożywać je na surowo, prosto z krzaka. Niektórzy decydują się jednak na wykorzystywanie ich do różnego rodzaju przetworów. Znakomicie sprawdzają się też w roli dodatku do letnich sałatek i deserów owocowych.  

Najlepszy smak i aromat owoców jest wówczas, gdy same odchodzą one od szypułki. Łatwo rozpoznasz, że nadają się do zerwania – pod koniec lata robią się już ciemnoczerwone. To idealny czas na zbiory.  

Przeczytaj również: Sadzenie truskawek wiosną. Sprawdź, jak zrobić to krok po kroku

Owoce malinotruskawki są kuliste, intensywnie czerwone i mają drobne wypustki. Fot. 123RF/PICSEL

Malinotruskawka — uprawa

Malinotruskawka najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych i słonecznych. W tym drugim przypadku trzeba jednak zachować ostrożność. Niekiedy zdarza się, że zbyt mocne słońce hamuje rozwój owoców, nie wyzwalając pełni ich potencjału. W praktyce wszystko zależy od tego, na jaki egzemplarz się trafi.  

Jeśli chodzi o glebę, to powinna ona: 

  • być przepuszczalna,  
  • być żyzna, 
  • mieć pH ok. 6,0 – 6,5.  

Idealnie, jeśli jest odpowiednio wilgotna – wówczas roślina wzrasta w warunkach najbardziej zbliżonych do naturalnych. Nie ma jednak znaczenia, czy podłoże jest ciężkie, czy lekkie.  

Dla uzyskania najlepszych plonów, warto uzupełnić ziemię o mieszankę odkwaszonego torfu lub o piasek. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by zastosować przerobiony kompost.  

  • Podlewanie malinotruskawki  

W jaki sposób nawadniać taki gatunek jak malinotruskawka? Najlepiej robić to w sposób umiarkowany. Uważaj, by nie przelać rośliny.  

Podlewanie deszczówką raz w tygodniu powinno w zupełności wystarczyć – chyba że okresy suszy w danym sezonie są wyjątkowo uciążliwe. Wówczas warto obserwować, czy ziemia nie jest przesuszona i – w razie potrzeby – reagować.  

  • Sadzenie malinotruskawki  

Jeśli masz do czynienia z sadzonką z gołym korzeniem, to sadzenie planuj na wiosnę.  

  • Przed posadzeniem malinotruskawki zanurz doniczkę z sadzonką w naczyniu z wodą na około 30 minut.  
  • Tak nawodnione egzemplarze umieść następnie w dołku o głębokości około 40 cm.  
  • Na jego dnie umieść wcześniej obornik, a całość przykryj żyzną glebą.  

W przypadku sadzonek  ukorzenionych w doniczkach sprawa jest dużo łatwiejsza. Takie rośliny możesz spokojnie sadzić przez cały rok, z wyjątkiem okresów z ujemnymi temperaturami.  

Uprawa malinotruskawki nie jest trudna, a owoce są smaczne. Fot. Getty Images

  • Na co jeszcze zwracać uwagę przy uprawie malinotruskawki?  

Jeśli planujesz uprawiać malinotruskawkę w swoim ogrodzie lub na ogródku działkowym, to pamiętaj o tym, że w polskich warunkach ta roślina słabo znosi przymrozki. Dlatego jeszcze przed nastaniem pierwszych mrozów, koniecznie okryj ją warstwą ochronną, np. włókniną.  

Dobra wiadomość dla mniej wprawionych ogrodników jest taka, ze malinotruskawka nie wymaga przycinania. Na wiosnę warto się jednak pozbyć pozostałości zeszłorocznych zielonych pędów. 

Uważaj również na to, by nie skaleczyć się przy zbiorach. Na łodygach znajdują się kolce, które mogą poranić skórę.  

  • Jak rozmnażać malinotruskawkę?  

Malinotruskawkę można samodzielnie rozmnożyć. Najczęściej wykorzystuje się do tego podziemne rozłogi. To właśnie z nich powstają nowe rośliny.  

W tym celu warto przygotować dół o wymiarach ok. 40x40x40 i zabezpieczyć całość folią. Przygotuj się jednak na to, że przy odpowiednich warunkach, nowa malinotruskawka będzie się bardzo szybko rozrastać.  

Przeczytaj również: O tym zabiegu nie wolno ci zapomnieć. Nawożenie malin wiosną

Malinotruskawka – gdzie ją kupić i w jakich miejscach warto ją uprawiać? 

Malinotruskawka to gatunek z japońskim rodowodem, który jeszcze nie zadomowił się na dobre w polskich ogrodach. Wciąż jest uznawany raczej za ogrodniczą ciekawostkę. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie da się hodować u siebie tej rośliny.  

Wręcz przeciwnie, w dobrych sklepach ogrodniczych coraz częściej da się zakupić gotowe do sadzenia egzemplarze. Poszczególne sadzonki kosztują około 10 złotych, zatem cena nie jest zbyt wygórowana, biorąc pod uwagę, że nie ma się przecież do czynienia z gatunkiem występującym pospolicie. Poza tym taka inwestycja opłaca się także dlatego, że zaledwie po kilku miesiącach można się już cieszyć pierwszymi owocami. A to wszystko odbywa się niewielkim nakładem pracy – w porównaniu na przykład z malinami, które trzeba regularnie przycinać.   

Sadzonki malinotruskawki można znaleźć w sklepach ogrodniczych stacjonarnych lub wysyłkowych. Getty Images

Obecnie malinotruskawka uprawiana jest głównie jako roślina ozdobna, na przykład okrywowa. Służy również do tworzenia niskich nieformowanych żywopłotów. Natomiast niektórzy szczególnie doceniają jej walory smakowe i dlatego wykorzystują ją w hodowli amatorskiej na działkach i w ogrodach przydomowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wersję doniczkową wystawiać na balkon i późnym latem cieszyć się smakiem i wyglądem owoców, które przypominają truskawki i maliny.  

Jedyną słabą stroną jest to, że nie zawsze uzyskuje się taką wielkość i smak owoców, jak by się tego oczekiwało. Innym minusem może być dość szybkie rozrastanie się malinotruskawki. Natomiast czasem warto zaryzykować, bo korzyści są naprawdę spore.  

Przeczytaj:

Róża pomarszczona: Roślina o wielu zastosowaniach

Reklama

 

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.