Porady ogrodnicze

Wybudzanie oleandra po zimie. Przesadzanie, rozmnażanie i pielęgnacja oleandra

Oleander to niezwykle efektowna roślina, słynąca z pięknych kwiatów, które zdobią tarasy, werandy, letnie ogrody, ale też słoneczne mieszkania. Gdy minie czas ich zimowego spoczynku, należy właściwie zadbać o rośliny. Jak wybudzić oleandry po zimie? Jak je pielęgnować po wybudzeniu?

Wybudzanie oleandra po zimie. Przesadzanie, rozmnażanie i pielęgnacja oleandra
Wyjaśniamy, jak przygotować oleandra do nadejścia wiosny. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Oleander – charakterystyka

Oleander pospolity (Nerium oleander) to gatunek rośliny należącej do rodziny toinowatych. Rośnie na całym obszarze śródziemnomorskim, a tereny jego występowania ciągną się aż po południową część Azji. Oleander jest jednak rośliną uprawianą w wielu krajach świata jako ozdoba domu.

W rejonie śródziemnomorskim oleandry osiągają nawet 5 czy 7 metrów wysokości. Są niewielkim drzewem lub krzewem. W doniczkach roślina osiąga jednak najczęściej od 0,5 do 1,5 metra wysokości.

Oleandry mają grube, zielone, skórzaste, połyskujące liście o lancetowatej blaszce. Wyróżniają się wspaniałymi kwiatami o silnym, lecz przyjemnym zapachu. Najczęściej są różowe, jednak mogą też być białe, żółte lub czerwone.

Wybudzanie oleandra po zimie

Zimowanie oleandra w jasnym, przewiewnym pomieszczeniu jest bardzo istotne. Dzięki temu może przejść w stan spoczynku. Pomieszczenie to powinno być chłodne, ale nie zimne. Idealna temperatura to 5-10 stopni Celsjusza. W takim miejscu roślina powinna spędzić jesień, zimę i wczesną wiosnę. Czy oleander może zimować w ogrodzie? Teoretycznie roślina wytrzyma spadek temperatury do -5 stopni Celsjusza. Zimy jednak bywają różne, więc lepiej zabrać oleandra do domu i umieścić na przykład w jasnej piwnicy czy oszklonej werandzie.

Jak wybudzić oleandra po zimie? Przełom marca i kwietnia to idealny moment, by zwiększyć intensywność podlewania rośliny. Zanim jednak wystawimy ją na pełne słońce, musimy zapewnić jej czas na aklimatyzację. Przez kilkanaście dni oleander powinien stać w półcieniu. Warto stopniowo przenosić go w coraz jaśniejsze miejsca. Istotne jest też zahartowanie oleandra. Po ustaniu majowych przymrozków przez tydzień wynosimy roślinę na zewnątrz na kilka godzin. Należy to robić w dzień, a nie na noc. W ten sposób przygotujemy oleandra do wystawienia na zewnątrz, gdzie ozdobi taras czy balkon.

 Na przełomie marca i kwietnia warto rozpocząć wybudzanie oleandra. 123RF.com

Przesadzanie oleandra

Wiosna jest dobrym okresem, by oleander trafił do nowego podłoża. Młodsze rośliny zazwyczaj przesadza się co roku, podczas gdy starsze co 2 lub nawet 3 lata. Tak naprawdę dojrzałych oleandrów nie trzeba w ogóle przesadzać. Jeśli mają więc kilka lat i są naprawdę rozrośnięte, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zebranie wierzchniej warstwy ziemi i w jej miejsce wsypanie nowej.

Młodsze oleandry warto przy okazji przesadzania przyciąć. Przycinanie oleandra polega na usunięciu pędów wierzchołkowych, by nadać roślinie ładniejszy kształt, a przy okazji przyczynić się do jej lepszego rozkrzewienia.

Rozmnażanie oleandra

Rozmnażanie oleandrów nie jest szczególnie trudne. W zasadzie istnieją na to trzy sposoby, jednak jeden jest szczególnie polecany – jest bowiem wyjątkowo prosty. Najlepiej rozmnożyć oleandra z pozyskanych wczesną wiosną pędów. W tym celu ucinamy zielone pędy wierzchołkowe, pamiętając, by miały kilkanaście centymetrów i co najmniej dwa węzły. Z dolnego węzła usuwamy pąki i liście. Przy większej liczbie węzłów (4 lub 5) należy usunąć liście i pąki z dwóch ostatnich.

Tak pozyskane sadzonki umieszczamy w letniej wodzie na godzinę. Zabezpieczamy ucięte miejsca ukorzeniaczem, który jednocześnie przyspieszy wytwarzanie korzeni. Następnie sadzonki powinny trafić do piaszczystego podłoża. Możemy też przenieść je z wody do piasku dopiero wówczas, gdy wypuszczą korzenie. Po miesiącu sadzonki oleandra są już gotowe do umieszczenia w docelowym miejscu.

Pielęgnacja oleandra po wybudzeniu

Jak pielęgnować oleandra po wybudzeniu? Oleandry preferują słoneczne stanowisko i żyzną, próchniczą oraz przepuszczalną glebę. Poradzi sobie jednak w uniwersalnym podłożu, przeznaczonym do roślin doniczkowych. Nie przeszkadza mu też ewentualne zanieczyszczenie powietrza.

W okresie wzrostu i kwitnienia (od maja do końca września) warto nawozić oleandra minimum raz w tygodniu. Można wykorzystać wieloskładnikowy nawóz płynny do roślin kwitnących. Nawóz powinien zawierać dużo potasu, więc sprawdzi się ziemia do palm lub ziemia uniwersalna z dodatkiem ziemi gliniastej, albo kredy. Nawożenie oleandra jest bardzo istotne, gdyż niedobór potasu przyczynia się do usychania brzegów jego liści.

Właściwe podlewanie oleandra również jest niezmiernie ważne. Roślina jest bowiem wrażliwa na brak wilgoci i jej podłoże nie powinno wyschnąć. W ciepłe dni powinniśmy ją podlewać codziennie lub nawet dwa razy dziennie. Używajmy do tego wody o temperaturze pokojowej. Nie zraszajmy jednak kwiatów i liści, ponieważ oleander tego nie lubi.

Przeczytaj również: Dlaczego oleandry nie kwitną? Oto najczęstsze powody

Pielęgnacja oleandra nie jest skomplikowana i polega głównie na wykonywaniu 3 ważnych czynności. Fot.123RF.com

Umieść te kwiaty w domu, a wszystkim domownikom będzie żyło się lepiej na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.