Porady ogrodnicze

Sadzenie truskawek wiosną. Sprawdź, jak zrobić to krok po kroku

Truskawki to uwielbiane przez wszystkich owoce, które można uprawiać zarówno w gruncie, jak i w doniczkach na balkonach. Podpowiadamy, kiedy najlepiej je sadzić, by zebrać pyszne owoce.

Sadzenie truskawek wiosną. Sprawdź, jak zrobić to krok po kroku
Niektóre odmiany truskawek owocują już po 2 miesiącach od posadzenia. Fot. Pexels
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Truskawki to jedne z najbardziej lubianych polskich owoców. Doceniamy przede wszystkim ich walory smakowe, ale warto też pamiętać, że truskawki to bogate źródło witaminy C, potasu, kwasu foliowego i błonnika. Uprawa truskawek nie jest trudna i z powodzeniem możemy wyhodować je w skrzynkach na balkonach czy też w małym przydomowym ogródku. Poniżej wyjaśniamy, jak uprawiać i sadzić truskawki krok po kroku.

Sadzenie truskawek

Wiele osób zastanawia się, kiedy jest najlepszy termin na sadzenie truskawek. Otóż truskawki można sadzić od wiosny do jesieni, jednak dokładny termin wysadzania uzależniony jest od rodzaju sadzonek.

Kiedy sadzimy truskawki do gruntu?

  • Sadzonki zielone - są pozyskiwane z gruntu z sadzonek matczynych na początku lub pod koniec okresu wegetacji. Można sadzić je wiosną lub jesienią.
  • Sadzonki frigo - są dostępne w sklepach ogrodniczych tylko wiosną. Sprzedawane są z gołym korzeniem, bez ziemi, dlatego wymagają jak najszybszego posadzenia. Można sadzić je już od marca do maksymalnie połowy maja.
  • Sadzonki w doniczkach - można sadzić praktycznie przez cały sezon wiosenno-letni, wyłączając okres dużych upałów.

Przyjmuje się natomiast, że najlepsze efekty przynosi sadzenie truskawek w okresie wiosennym, czyli od marca do końca kwietnia. Sadzonki truskawek rosną wtedy najszybciej i wydają obfity plon.

Truskawki najlepiej sadzić w okresie wiosennym. Fot. 123RF/PICSEL

Sadzenie truskawek wiosną a przymrozki

Młode sadzonki truskawek można bezpiecznie wysadzać do gruntu, jeżeli temperatura powietrza na zewnątrz utrzymuje się na poziomie 15 stopni, a ziemia jest rozmarznięta.

Jeśli natomiast na zewnątrz wciąż panuje niska temperatura, konieczne będzie wykorzystanie agrowłókniny. W tym celu w miejscu planowanego posadzenia truskawek należy rozłożyć czarną agrowłókninę, wyciąć w niej otwory, a następnie posadzić w nich truskawki. Czarna agrowłóknina przyciąga promienie słoneczne oraz nagrzewa ziemię. Następnie, aby zabezpieczyć sadzonki, warto rozciągnąć nad nimi osłonę z białej agrowłókniny zimowej, która sprawi, że rośliny szybciej się ukorzenią.

Sadzenie truskawek krok po kroku

Poniżej wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby posadzone na wiosnę truskawki rozwijały się prawidłowo i wraz z nadejściem lata wydały mnóstwo pysznych owoców.

  • Wybór sadzonek

Od wyboru sadzonek w dużej mierze zależy powodzenie uprawy. Pamiętajmy, by zawsze wybierać sadzonki o mocnych i sprężystych korzeniach oraz zielonych i zdrowych liściach. Sadzonki przesuszone i zwiędłe od razu należy odrzucić.

  • Stanowisko

Miejsce do uprawy truskawek powinno być słoneczne, ale dopuszczany jest również delikatny półcień. Zadbajmy, by zakątek do uprawy truskawek był osłonięty od wiatru i usytuowany z dala od drzew, które rzucałyby na niego cień. Truskawki uprawiane w cieniu niestety mają małe owoce i kwaśny smak.

Jeśli wcześniej uprawialiśmy na tym stanowisku inne warzywa, to miejmy na uwadze, że truskawki będą dobrze rosły w miejscu po roślinach strączkowych, a słabiej w ziemi, w której wcześniej rosły pomidory, papryka czy ziemniaki. Lepiej nie sadźmy też w bliskim sąsiedztwie malin, kapusty oraz cebuli.

Zobacz więcej zdjęć
  • Ziemia i nawóz

Podłoże do uprawy truskawek powinno być żyzne i przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Przed posadzeniem truskawek warto przekopać ziemię i wymieszać ją z obornikiem lub kompostem. W ten sposób spulchnimy glebę i dostarczymy jej składników odżywczych, które zapewnią prawidłowy wzrost i owocowanie truskawek.

Przeczytaj również: Plony będą obfite i dorodne. Sprawdź, jak nawozić warzywa na wiosnę

  • Sadzenie

Przed przystąpieniem do wysadzania truskawek do gruntu, podlejmy obficie sadzonki rosnące dotychczas w doniczkach, a łatwiej będzie nam wyciągnąć je z osłonek. Zminimalizujemy dzięki temu ryzyko uszkodzenia delikatnych korzonków.

Sadźmy rośliny płytko w ziemi, tak by szyjka korzeniowa, czyli miejsce, z którego rozwijają się pąki kwiatowe, znajdowało się tuż nad ziemią.

W zależności od powierzchni, jaką dysponujemy, truskawki możemy sadzić pojedynczo lub gniazdowo, czyli po 2-3 sadzonki w odległości około 30 cm od siebie.

  • Podlewanie

Świeżo posadzone truskawki należy codziennie delikatnie podlewać, starając się lać wodę bezpośrednio pod korzenie, bez oblewania liści. Jest to istotne, ponieważ minimalizujemy wtedy wystąpienie chorób grzybowych, które mogą pojawić się na mokrych liściach. Pamiętajmy również, by truskawki podlewać ciepłą, odstaną wodą.

  • Ściółkowanie

Po posadzeniu truskawek warto ziemię pokryć warstwą ściółki np. ze słomy. Ochroni to sadzonki przed wysychaniem i wiosennymi przymrozkami. Po kilku miesiącach słoma zamieni się w próchnicę, co dodatkowo wzmocni rośliny.

Ściółkowanie chroni truskawki przed utratą wody i przymrozkami. Fot. Pexels

Jeżeli nie mamy do dyspozycji własnego ogródka, możemy także posadzić truskawki w skrzynkach czy doniczkach i uprawiać je na balkonie. Sadzenie i pielęgnacja młodych sadzonek wygląda podobnie jak w przypadku wysadzania do gruntu, natomiast starsze owocujące już okazy w doniczkach możemy przesadzać do skrzynek praktycznie przez cały rok.

Odmiany truskawek

Z tradycyjnych odmian wykształcających owoce na przełomie czerwca i lipca możemy wybrać odmiany Elsanta, Elkat, Kent, Dukat, Honeoy, Kama lub Vikat. Z kolei odmiany takie jak Selva, Evita czy Albion będą powtarzały owocowanie co kilka tygodni.

Na miejską uprawę nadają się również truskawki frigo – ich sadzonki powstają i są przetrzymywane w ściśle kontrolowanych warunkach, dzięki czemu ogrodnicy-amatorzy mogą pozyskiwać owoce w wybranym terminie, przez całe lato, jak nie dłużej. Zakwitają po miesiącu, a owocują po dwóch. Planując w przemyślany sposób kolejne pojemnikowe nasadzenia, świeżymi jagodami będziemy cieszyć się do złotej jesieni.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Sadzenie truskawek wiosną. Sprawdź, jak zrobić to krok po kroku"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.