Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Długo kiełkuje, wolno rośnie, ale w ogrodzie zachwyca. Wysiew eustomy na rozsadę

Eustoma to piękna roślina, która ceniona jest za eleganckie i niezwykle trwałe kwiaty. Doskonale nadaje się do tworzenia barwnych bukietów, ale może również zdobić nasz ogród i to przez wiele tygodni. Aby móc podziwiać urodę eustomy na rabatce, uprawę musimy rozpocząć od wysiewu jej nasion na rozsadę. Warto zrobić to już zimą, ponieważ kiełkowanie nasion tych kwiatów trwa dość długo. Jak przeprowadzić wysiew eustomy na rozsadę? Oto instrukcja krok po kroku.

Długo kiełkuje, wolno rośnie, ale w ogrodzie zachwyca. Wysiew eustomy na rozsadę
Dowiedz się, jak wysiać eustomę na rozsadę krok po kroku. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Eustoma – urokliwa, krótkowieczna bylina

Eustomy to niezwykle piękne rośliny, które zdobyły serca nie tylko florystek na całym świecie, ale również wielu miłośników ogrodnictwa. Wspaniałe kwiaty w pełnym rozkwicie podobne są do róż, dużych maków lub piwonii. Nadają ogrodowym zakątkom niespotykanego uroku. Eustoma na swych delikatnych pędach wytwarza imponującej wielkości kwiaty o kielichowatym kształcie. Skupione są w luźne wiechy, które zdobią również gładkie, owalne liście. Podobnie jak łodygi pokryte są srebrzystym kutnerem.

Ta urokliwa, krótkowieczna bylina kwitnie na wiele kolorów: od delikatnych pasteli – różu czy błękitu, aż po intensywne odcienie fioletu i granatu. Uprawiana w ogrodzie dorasta zazwyczaj do ok. 60 cm wysokości, dzięki czemu doskonale nadaje się na kwiat cięty. Stanowi również piękny element kompozycji na kwiatowej rabacie. Eustoma to roślina wyjątkowej urody, którą warto mieć w ogrodzie, ale niestety jest dość wymagająca. Samodzielne wyhodowanie tej rośliny z nasion jest trudne, choć nie jest niemożliwe. Jeśli chcemy, aby uprawa zakończyła się powodzeniem, przygotowując rozsadę, musimy zatroszczyć się o odpowiednie warunki. Powinniśmy o nie zadbać także później, po przesadzeniu siewek na wybrane stanowisko w ogrodzie.

Eustomy zachwycają barwnymi kwiatami, które przypominają róże lub piwonie. Eustomy zachwycają barwnymi kwiatami, które przypominają róże lub piwonie. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Zbieraj skórki pomarańczy, przydadzą się w ogrodzie. Zrobisz superodżywkę do hortensji

Wysiew eustomy na rozsadę krok po kroku

Nasiona eustomy potrzebują dużo czasu, aby wykiełkować, a wyrastające z nich młode siewki mają wolne tempo wzrostu. Właśnie dlatego musimy wysiać te kwiaty bardzo wcześnie, najlepiej już zimą. Jeśli zrobimy to w tym terminie, za około pół roku będziemy mogli cieszyć się mnóstwem kwitnących roślin w ogrodzie. Nie możemy jednak zapominać, że uprawa eustomy z nasion jest zadaniem dość wymagającym, z którym mogą nie poradzić sobie początkujący ogrodnicy. Osoby nieposiadające doświadczenia w samodzielnym rozmnażaniu roślin mogą zakupić gotowe sadzonki w sklepach ogrodniczych.

Jak przeprowadzić wysiew eustomy na rozsadę? Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku.

  1. Wielodoniczkę na rozsadę wypełniamy lekkim, przepuszczalnym podłożem, które jest bogate w próchnicę oraz wapń. Najlepsza będzie ziemia o pH od 6,5 do 7,0;

  2. Przygotowane podłoże zwilżamy miękką wodą;

  3. Na wierzch wilgotnej ziemi nakładamy po jednym nasionku eustomy do każdego otworu w wielodoniczce;

  4. Nasiona spryskujemy wodą i nakładamy na nie plastikową pokrywkę lub folię.

Jak dbać o rozsadę eustomy? Najpierw wielodoniczkę wstawiamy na 2-3 tygodnie do lodówki lub chłodnego pomieszczenia gospodarczego. W panującej tam temperaturze (4-5°C) nastąpi proces stratyfikacji nasion. Wychłodzenie zagwarantuje ich równomierne kiełkowanie. Następnie rozsadę przetrzymujemy w temperaturze 21°C. W styczniu warto doświetlać uprawę lampami, nie możemy jednak doprowadzić do jej przegrzania. Od czasu do czasu odsłaniamy przykrycie, aby uniknąć rozwoju chorób grzybowych. Staramy się również utrzymywać stałą wilgotność podłoża. Młode siewki sadzimy do gruntu, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Najpiękniejsze kwitnące pnącza do ogrodu. Czas wybrać i zaplanować, gdzie je posadzić

Najlepsze terminy wysiewu kwiatów do gruntu. Co i kiedy warto posiać w ogrodzie?

Kwiaty wczesnej wiosny. Jak uprawiać przebiśniegi?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.