Spis treści:
Po co stratyfikować nasiona roślin?
W przypadku nasion niektórych roślin stratyfikacja jest potrzebna, aby przerwać ich okres spoczynku. Bez niej kiełkowanie byłoby utrudnione i nierównomierne. Musimy pamiętać, że niektóre nasiona najlepiej kiełkują, gdy są przetrzymywane w wysokiej temperaturze. Inne natomiast potrzebują wcześniejszego przechłodzenia. Stratyfikacja chłodna, z jaką najczęściej mamy do czynienia w warunkach amatorskich, dotyczy właśnie tych roślin, które wymagają potraktowania niską temperaturą. Są to zwłaszcza zimujące w gruncie byliny, a także drzewa i krzewy pochodzące z klimatu umiarkowanego.
Po co stratyfikować nasiona roślin? Głównym celem jest przyspieszenie i wyrównanie ich kiełkowania. Aby to osiągnąć, musimy stworzyć odpowiednie ku temu warunki, więc nasiona poddajemy okresowemu przechodzeniu. Nie jest to trudne, jednak samodzielnie stratyfikując nasiona, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Stratyfikację nasion możemy przeprowadzić w lodówce lub na mrozie. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Tych nasion nie kupuj. Co oznacza F1, a co F2?
Jak stratyfikować nasiona – w lodówce czy na mrozie?
Stratyfikację chłodną można przeprowadzić w domu. Jednym ze sposobów jest poddanie nasion działaniu niskiej temperatury w lodówce. Jak to zrobić? Do wyboru mamy 3 metody:
- Stratyfikacja w doniczkach. Podłoże wsypujemy do pojemników i zwilżamy wodą, a następnie wsypujemy nasiona. Przykrywamy je cienką warstewką ziemi, po czym lekko zraszamy. Tak przygotowane doniczki wkładamy do woreczków strunowych. W folii wykonujemy kilka otworów, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Rozsadę wkładamy do lodówki;
- Stratyfikacja w woreczkach. Wilgotne podłoże wsypujemy do woreczka, po czym dodajemy nasiona. Całość dokładnie mieszamy, a następnie zawiązujemy folię. Pakunek wkładamy do lodówki. Od czasu do czasu otwieramy woreczek, aby zagwarantować wymianę powietrza;
- Stratyfikacja na waciku. Aby przeprowadzić ten zabieg, wystarczy nasączyć wodą kilka wacików higienicznych. Następnie na każdym z nich umieścić nasiona i całość przełożyć do woreczków strunowych. Tak przygotowane pakunki wkładamy do lodówki.
Nasion nie musimy przechładzać w lodówce. Możemy wykorzystać zimową aurę i stratyfikować na mrozie. Doświadczeni ogrodnicy uważają, że w ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić roślinom warunki maksymalnie zbliżone do naturalnych. Na przetrzymywane na zewnątrz zimą nasiona pada deszcz i śnieg, a także poddawane są one działaniu niskiej temperatury, co zagwarantuje przyspieszone oraz równomierne wschody. Aby stratyfikować na mrozie, nasiona wysiewamy do doniczek, które opisujemy markerem wodoodpornym. Pojemniki umieszczamy w skrzynce i przenosimy do ogrodu. Gdy nasiona wykiełkują, delikatnie przenosimy je do większych doniczek (np. pęsetą) i prowadzimy tradycyjną rozsadę.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Najlepsze odmiany papryki do uprawy w 2024 roku. Ranking ogrodnika
Zimowy wysiew nasion. Wypróbuj metodę winter sowing
Prosta uprawa pelargonii z nasion. Siejemy pelargonie w zimie