Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Głębokie przekopywanie nie zawsze ma sens. Kiedy przekopywać ogród, a kiedy tego nie robić?

Jesienne przekopywanie ogrodu to element posezonowej pielęgnacji, którego zalet nie sposób przecenić. W końcu po tylu miesiącach intensywnych upraw ziemi w ogrodzie należy się oczyszczenie, rozluźnienie i wzbogacenie. Mimo popularności tego zabiegu wielu ogrodników rezygnuje z głębokiego przekopywania. Dlaczego? Kiedy przekopywać ogród, a kiedy nie? Termin prac jest ważny, ale nie tylko on ma tu znaczenie.

Głębokie przekopywanie nie zawsze ma sens. Kiedy przekopywać ogród, a kiedy tego nie robić?
Jak przekopywać ogród, by nie uszkodzić gleby? Ważny jest termin, warunki pogodowe, a także sam sposób odwracania ziemi. Fot. OnerKonbeb/CanvaPro

Spis treści:

Przekopywanie ogrodu – zalety i wady

Jesienne prace w ogrodzie mają przygotować go na zimę, a jednocześnie służą regeneracji przed kolejnym sezonem. Przekopywanie gleby wydaje się podstawowym zabiegiem, którego wymaga podłoże po miesiącach intensywnych upraw.

Jednak nie wszyscy ogrodnicy popierają głębokie przekopywanie, niektórzy całkowicie z niego rezygnują. Z czego to wynika? Kiedy koniecznie trzeba sięgać po szpadel, by poprawić strukturę gleby, a kiedy należy unikać głębokiego przekopywania ogrodu? Zalety i wady wymagają uważnej analizy, bo chociaż na działce znajomego ogrodnika zabieg ten będzie stanowił priorytet, u ciebie może być zupełnie inaczej.

Bez wątpienia przekopanie podłoża na grządkach przed zimą służy glebie:

  • spulchnia ją i rozluźnia,
  • wyraźnie napowietrza solidną warstwę, nie tylko na powierzchni, ale i głębiej,
  • zwiększa objętość warstwy, w której w sezonie rozwijać się będzie system korzeniowy wysianych lub posadzonych roślin,
  • pozwala lepiej rozłożyć i zmieszać z podłożem podawane w tym okresie nawozy, a tym samym zwiększyć ich dostępność,
  • ułatwia pozbycie się przetrwalnikowych form szkodników, które bez tego pod ziemią przeczekałyby aż do wiosny,
  • zwiększa jej zdolność do magazynowania wody,
  • pozwala na głębsze przemrożenie podłoża, a tym samym sprzyja poprawie jego struktury.

dobra ziemia W dobrze przygotowanej, napowietrzonej i odżywionej ziemi rośliny lepiej rosną. Fot. Greta Hoffman/CanvaPro

Odwracanie szpadlem wierzchniej warstwy gleby poprawia wprawdzie właściwości gleby, jednak w niektórych przypadkach może nadmiernie ingerować w jej środowisko. Wykonywane podczas jesiennych porządków głębokie przekopywanie może prowadzić do:

  • nadmiernego rozkruszenia gleby,
  • zmniejszenia zawartość próchnicy w podłożu poprzez szybszą mineralizację materii organicznej w odkrytych warstwach ziemi,
  • zaburzenia równowagi mikrobiologicznej podłoża poprzez przerzucanie organizmów tlenowych i beztlenowych pomiędzy warstwami gleby.

Co zrobić, gdy gleba w sezonie wegetacyjnym nadmiernie osiadła? Ponowne wypełnienie jej powietrzem, przygotowanie do przemrożenia i przywrócenia gruzełkowatości oraz zapewnienie najlepszych parametrów do przyszłorocznej uprawy jest niezwykle ważne. Jednak w niektórych przypadkach lepiej przekopywać ogród najrzadziej, jak to tylko możliwe.

Przeczytaj również: Przekopywanie ogródka może pobudzić chwasty. Co zrobić, żeby się ich pozbyć raz na zawsze?

Jak przekopywać ogród?

Aby zabieg rzeczywiście pozwolił na poprawę jakości gleby i przypadkiem jej nie zaszkodził, ważne jest jego umiejętne przeprowadzenie. Okazuje się, że istotną rolę odgrywa termin wykonania prac oraz jego związek z typem opracowywanej gleby. Generalnie przyjmuje się, że ogród przed zimą należy przekopać do końca października, choć niektórzy utrzymują, że ostateczny termin przypada na połowę listopada. Ważne, abyś na glebach cięższych zrobił to wcześniej. W ogrodzie o lekkim podłożu możesz jeszcze trochę poczekać.

Jednak niezależnie od tego, czy zabierzesz się za pracę ze szpadlem wcześniej, czy później, pilnuj, aby pogoda sprzyjała przekopywaniu. Jeśli w ostatnich dniach zrobiło się bardzo wilgotno i regularnie padały jesienne deszcze, poczekaj na nieco bardziej sprzyjający moment. Wilgotne podłoże po przekopaniu nie zyska pożądanej struktury. Podobnie wtedy, gdy nadmiernie przeschnie. Gdy warunki nie sprzyjają zadaniu, nawet na glebach ciężkich lepiej zrezygnować z przekopywania.

Kiedy najbezpieczniej będzie rozluźnić glebę? Kodeks Dobrej Praktyki Rolniczej zaleca, aby robić to tylko wtedy, gdy naprawdę zachodzi taka potrzeba. Raz do roku warto rozważyć przekopywanie np.:

  • w zaniedbanych ogrodach,
  • tam, gdzie podłoże latami nie było wzruszane,
  • na glebach bardzo ciężkich.

Jak przekopywać ogród, by nie uszkodzić gleby?

W większości prac ogrodowych ważna jest technika ich wykonania. Podobnie w kwestii przekopywania musisz wiedzieć, jak się do niego zabrać, aby twoje działanie nie zaszkodziło glebie.

gruzełkowatość Wzruszenie gleby motyką czasami wystarczy, by poprawić jej strukturę przed zimą. Dobierz narzędzie do typu gleby i wykonaj zabieg, który naprawdę jest jej niezbędny, a nowe uprawy przyniosą owocny plon. Fot. Rancic Aleksandar/mtreasure/CanvaPro

Gdy stwierdzisz, że głębokie uprawki na grządkach są wskazane, skorzystaj ze wskazówek doświadczonego ogrodnika, który radzi, jak przekopać ogród, by nie uszkodzić gleby:

  1. Do przekopywania ogrodu używaj szpadla, chyba że twojej glebie (lekkiej, wysuszonej) wystarczy wierzchnie wzruszenie motyką lub widłami.

  2. Przekopuj ogród jesienią – jeśli zapomniałeś o tym zabiegu, nie nadrabiaj go wiosną, po prostu lekko wzrusz wierzchnią warstwę ziemi i przejdź do kolejnego etapu prac przygotowujących ogród do uprawy.

  3. Przekopywanie wykonuj, wbijając szpadel w podłoże na głębokość ok. 25 cm.

  4. Podczas przekopywania odrywaj większe kawałki ziemi i odwracaj je częściowo, nie rozkruszając tworzących się grud. To ważne, aby właśnie w takiej formie dogłębnie przemarzały i naturalnie się rozpadały. 

Na glebach lekkich, w warzywnikach położonych na skłonach i wzniesieniach, a także na grządkach spulchnionych wstępnie podczas wyciągania z ziemi plonów warzyw korzeniowych zrezygnuj z przekopywania. Jaką pracę możesz wykonać tam w zamian? Świetnie sprawdzi się delikatne mulczowanie, spulchnienie widłami i ściółkowanie. Rozważ też wysiew nawozów zielonych, które w najbardziej naturalny sposób zabezpieczą podłoże na zimę, rozłożą się, wzbogacając podłoże i należycie odżywią je na wiosnę.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Ściółkowanie rozdrobnionymi gałęziami – zalety i wady. Jakie rośliny podsypywać?

Pierwsze przymrozki - jak ochronić rośliny w ogrodzie? Błędy podczas zabezpieczania ich przed przemarznięciem

Zakładanie kompostownika jesienią. Co można kompostować, jak konserwować skrzynię kompostownika?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.