Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Gnojówka i oprysk z liści pomidorów. Przepis na domową miksturę zwalczającą szkodniki

Zielone części pomidora nie nadają się do jedzenia, natomiast nie warto ich wyrzucać. Można wrzucić je na kompost, natomiast są także doskonałą bazą do sporządzenia nawozu – naturalnego, domowego, bez dodatku chemii. Zobacz, jak przygotować ekologiczne preparaty z pomidorów: gnojówkę i oprysk. 

Gnojówka i oprysk z liści pomidorów. Przepis na domową miksturę zwalczającą szkodniki
Dobrze odżywione i zdrowe liście są świetną bazą do przygotowania gnojówki. Fot. 123RF/PICSEL

Spis tresci:

Gnojówka z liści pomidora – właściwości 

Preparaty chemiczne są skuteczne w uprawie roślin, natomiast prowadząc przydomowy ogród raczej unika się ich stosowania, żeby nie wprowadzać do środowiska kolejnej chemii. Na szczęście, jest wiele naturalnych źródeł pozyskiwania nawozu – między innymi korzystając z zielonych części roślin, np. pomidora.  

Liście pomidora są odrzucane w procesie ogławiania, czyli dawania owocom jak największego dostępu do światła. Liście usuwa się także po to, aby roślina wzmacniała owoce i jak najwięcej wartości odżywczych i mikroelementów pobierały właśnie owoce, a nie części zielone. 

Odrzucone liście są jednak pełnowartościowe i zawierają sporo potrzebnych mikro- i makroelementów, które były pobierane z gleby przez sadzonkę. Zanim pomidor wyda owoc, przez długi czas nawozi się glebę wzmacniającymi roślinę preparatami, które pobierane są przez jej zielone elementy – dlatego dobrze odżywione i zdrowe liście są świetną bazą do przygotowania gnojówki. 

Jak przygotować gnojówkę z liści pomidora? 

Najważniejszym krokiem jest ogłowienie krzaków tylko i wyłącznie ze zdrowych liści. Wszystkie zielone części, które mają ślady żerowania szkodników albo choroby należy zutylizować. Wiele patogenów ma zdolności zimowania i przetrwania nawet w bardzo złych warunkach, dlatego nieświadomie możesz je w takiej gnojówce przenieść na inne rośliny.  

Do przyrządzenia gnojówki z liści pomidora potrzeba: 300g zielonych części pomidora (łodyga i liście) i 10 litrów wody. Oczywiście, zachowując proporcje można zrobić jej mniej lub więcej. 

Jak zrobić gnojówkę krok po kroku? 

 • Rozdrobnij zielone części na małe kawałki (duże kawałki długo się rozkładają) 
 • Przełóż do dużego pojemnika, wiadra lub beczki. 
 • Zalej wiadro wodą i przykryj – pozostaw na kilkanaście dni.  
 • Gnojówka będzie fermentować, natomiast po tych kilkunastu dniach proces fermentacji powinien się zakończyć i preparat będzie gotowy do stosowania. 
 • Gnojówkę rozcieńcz w proporcjach 1:10 i podlewaj nią śmiało wszystkie rośliny. 

Zadaniem gnojówki, którą podlewa się rośliny jest przede wszystkim ich wzmocnienie i pobudzenie do wzrostu. 

Oprysk z liści pomidora – przepis 

Gnojówka z pomidora to doskonały sposób na przemycenie w naturalny sposób mikro- i makroelementów do rośliny poprzez glebę Gnojówki nie lejemy po liściach ani po owocach, tylko wprost do podłoża.  

Inne zadanie mają opryski – robi się je w celu odstraszenia szkodników, a także jako działanie prewencyjne. Liście pomidora i woda doskonale się do tego nadają. Jak wykonać oprysk z liści pomidora? Poznaj dwa przepisy. 

 • Przepis 1. 0,5 kg liści pomidorów zalej 3 litrami ciepłej wody i odstaw na około 24 godziny. Po tym czasie zagotuj i zostaw na ogniu jeszcze przez około 30 minut. Odcedź i rozcieńcz z wodą w proporcjach 1:3. 
 • Przepis 2. 0,5 kg liści pomidorów zalej 3 litrami wody i odstaw na parę godzin, najlepiej na całą noc. Po tym czasie, wywar jest gotowy. Wyciągu, którego nie gotujesz – nie rozcieńczaj przed spryskiwaniem.  

Przygotowaną miksturę należy przelać do spryskiwacza i w takiej formie stosować na rośliny. Nie podlewa się nim sadzonek bezpośrednio.  

Jakie szkodniki zwalczać opryskiem z liści pomidorów? 

Oprysk z zielonych części pomidorów sprawdza się, jeśli pojawiają się mszyce, przędziorki, pchełki ziemne, muchy, a także ślimaki. Szkodniki w ogrodzie warzywnym potrafią narobić bardzo wiele szkód. Dlatego od początku wiosny – gdy tylko wysiejesz lub wysadzisz pierwsze warzywa – trzeba działać prewencyjnie.  

Wielką zmorą ogrodników są ślimaki – potrafią w ciągu jednej nocy ogołocić rabatę ze wschodzących sadzonek. Ciężko z nimi walczyć, gdyż często żerują w nocy i to dość sporymi stadami. Najgroźniejsze dla roślin są ślimaki nagie, czyli te bez muszli. Ślimaki niszczą uprawę, po prostu ją zjadając. Szczególnie lubują się w młodych siewkach, które mają małe i delikatne listki i pędy.  

Mszyce również potrafią zniszczyć rabaty – atakują kwiaty, liście warzyw oraz drzewka owocowe. Wysysają z liści soki, co prowadzi do osłabienia, a nawet obumarcia rośliny. Łatwo je rozpoznać, gdyż są widoczne gołym okiem: to niewielkie zielone lub czarne robaki. Mszyce są zjadane przez biedronki, ale gdy zauważysz tego szkodnika warto zastosować oprysk naturalny, gdyż ich populacja szybko się rozrasta. 

Przędziorki – łatwo rozpoznać zaatakowaną przez nie roślinę, gdyż jest otoczona charakterystyczną pajęczynką. Przędziorki również można dostrzec gołym okiem, bo to po prostu małe czerwone pajączki. Roślina, na której żerują najpierw ma na liściach małe, żółte plamki, a z czasem liście żółkną i obumierają. Populacja przędziorka szybko rośnie, dlatego od razu po zauważeniu tego pajęczaka trzeba działać. 

Szkodniki pojawiają się na roślinach z różnych przyczyn – dobrze jest działać prewencyjnie, na przykład opryskując rośliny naturalnymi wyciągami. Gdy szkodniki się pojawią, warto jest zacząć od ekologicznych i zdrowych oprysków. Dopiero, gdy nie będą wystarczające, możesz sięgnąć po silniejsze substancje.  

Gnojówka z roślin – alternatywne pomysły 

Nie każdy ogrodnik prowadzi uprawę pomidorów, zatem nie zawsze liście i łodygi ma dostępne od ręki. Gnojówkę można zrobić także z innych roślin – o równie skutecznym działaniu. Z czego, poza liśćmi pomidorów, można zrobić gnojówkę? 

 • Gnojówka z pokrzywy – jedna z najbardziej znanych wśród ogrodników gnojówek. Wzmacnia rośliny, gdyż zawiera azot, żelazo, fosfor i magnez. Do jej zrobienia wystarczy zwyczajna, dziko rosnąca pokrzywa. 0,5 kg pokrzyw zalej 5 litrami wody i odstaw na 2 tygodnie. Gnojówka bardzo nieprzyjemnie pachnie, dlatego najlepiej jest ustawić pojemnik niezbyt blisko domu. Przed podlewaniem rozcieńcz wywar wodą w proporcjach 1:10.
   
 • Gnojówka z czarnego bzu – to bardzo popularny sposób przeganiania kretów i nornic z ogrodu. Te niewielkie zwierzątka potrafią narobić sporych szkód, natomiast humanitarnym sposobem na pozbycie się ich jest właśnie czarny bez. 0,5 kg świeżych kwiatów bzu zalej 5 litrami wody i odstaw na tydzień. Po tym czasie wlewaj preparat do krecich kopców i wejść do korytarzy nornic.  

 • Gnojówka ze skrzypu – podobnie jak liście pomidorów, skrzyp odstrasza mszyce i przędziorki. 0,5kg skrzypu mocz przez tydzień w 5 litrach wody. Po tym czasie możesz wykonać oprysk, rozcieńczając wcześniej gnojówkę z wodą w proporcji 1:6. 

Prowadząc ogród ekologiczny, większość osób nie decyduje się na sztuczne nawozy, a raczej wykorzystuje to, co rośnie w naturze. Liście pomidorów po ogławianiu zostałyby wyrzucone lub wrzucone na kompost, ale można je wykorzystać w ciągu sezonu, robiąc gnojówkę. To sprawdzona metoda wzmacniania roślin i zwalczania szkodników. Zacznij z niej korzystać i ty. 

Przeczytaj:

Bielinek kapustnik: jak zwalczyć?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.