Porady ogrodnicze

Płodozmian warzyw na działce. Co po czym siać, żeby ziemia nie była jałowa?

Płodozmian warzyw to niezwykle istotna kwestia, gdy ma się swój ogródek. Sadzenie rok po roku dokładnie tych samych warzyw, w tej samej grządce może wyjaławiać glebę. Na czym polega płodozmian warzyw, jakie są jego zasady i jak go stosować, aby uzyskać najlepsze efekty upraw?

Płodozmian warzyw na działce. Co po czym siać, żeby ziemia nie była jałowa?
Płodozmian warzyw to sadzenie różnych roślin w zaplanowanej kolejności na tej samej grządce. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Na czym polega płodozmian warzyw?

Płodozmian warzyw to sadzenie różny roślin w zaplanowanej kolejności na tej samej grządce. W cyklach kilkuletnich lub kilkunastoletnich wymienia się warzywa pochodzące najczęściej z różnych rodzin.

Celem płodozmianu warzyw jest przede wszystkim polepszenie jakości i ilości plonów. Płodozmian warzyw pomoże eliminować i zapobiegać przenoszeniu szkodników oraz chorób takich jak m.in. kiła kapusty, mątwiki korzeniowe czy biała zgnilizna cebuli. Dodatkowym atutem tego zabiegu będzie wyplewienie uciążliwych chwastów.

Niestosowanie płodozmianu warzyw w dłuższym czasie może prowadzić do wyjałowienia gleby. Jeśli rośliny co roku pobierają z tego samego miejsca składniki mineralne, to ich ilość się znacznie zmniejszy. Będzie to oznaczało pogorszenie jakości warzyw. Przez to mogą też pojawić się szkodniki. Aby nie dopuścić do sytuacji, w której nasze warzywa nie mają już z czego czerpać, należy rozpocząć stosowanie płodozmianu warzyw i zapoznać się z jego podstawowymi zasadami.

Przeczytaj również: Kompleksowy poradnik uprawy pomidorów. Przeczytaj, jeśli chcesz mieć udane zbiory

Podstawowe zasady prowadzenia płodozmianu

Podstawową zasadą płodozmianu jest sadzenie po sobie roślin warzywnych z różnych rodzin. Warzywa należące do tej samej rodziny mają często podobne zapotrzebowania na składniki odżywcze. Ciągłe czerpanie tych samych minerałów z gleby doprowadzi do jej zmęczenia. Stosowanie płodozmianu pozwoli tego uniknąć. Inne grupy warzyw będą pobierać inne dobra mineralne pozostałe w ziemi.

Tą samą grupą roślin też będą zainteresowane konkretne szkodniki. Przyzwyczajone pasożyty o wiele łatwiej rozwiną się, jeśli cały czas będą miały dostęp do pożywienia. Zmieniając rośliny, pozbawiamy szkodniki miejsca do życia, w którym mają wszystko, co im potrzeba. Płodozmian warzyw i zmiana rodziny roślin doprowadzi do pozbycia się intruzów.

płodozmian warzyw Płodozmian to naturalny sposób na zdrowe i smaczne warzywa. Fot.123RF.com

Jak stosować płodozmian na działce? 

W celu prowadzenia systemu płodozmianu warzyw dobrze jest podzielić dostępną ziemię na trzy lub cztery części, na których obsadzimy rośliny:

  • o wysokich wymaganiach,
  • o średnich wymaganiach,
  • o niskich wymaganiach,
  • wieloletnie.

W płodozmianie istotne jest, jakie rośliny kolejno sadzimy po sobie. Na grządkę, na której wcześniej były warzywa o wysokich wymaganiach, sadzimy rośliny o wymaganiach średnich. W następnym roku tę samą ziemię obsadzamy warzywami o niskich zapotrzebowaniach. A w czwartym roku użyźniamy glebę, aby ponownie przygotować ją pod rośliny z wysokimi wymaganiami.

Przykładowy plan płodozmianu warzyw

  • Rok 1

Na wyznaczonej części ziemi, która została użyźniona obornikiem, uprawiamy warzywa o wysokich wymaganiach pokarmowych. Mają one mocno rozwiniętym system korzeniowy, wrastający głęboko w podłoże. Takim warzywem może być przykładowo: rzepak, kapusta, kalafior, ogórek.

  • Rok 2

Sadzimy rośliny o średnich wymaganiach i płytszych korzeniach. Będą to warzywa cebulowe tj. cebula, czosnek, por lub warzywa korzeniowe, czyli m.in.marchew, pietruszka.

  • Rok 3

Następstwem średnio wymagających warzyw, są te o niskich potrzebach pokarmowych. Do takich roślin zaliczają się strączki, czyli fasola, groch. Niskie wymagania mają również zioła jednoroczne, szpinak lub sałata.

Przeczytaj również: Rzodkiewka - uprawa w ogrodzie. Jak i kiedy siać rzodkiewkę, zasady pielęgnacji

"Rolnicy": Swojskie cytrusy w przydomowej szklarni na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Płodozmian warzyw na działce. Co po czym siać, żeby ziemia nie była jałowa?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.