Spis treści:
- Rzodkiewka — wybrane odmiany
- Jak i kiedy siać rzodkiewkę?
- Uprawa rzodkiewki
- Właściwości prozdrowotne rzodkiewki
Rzodkiewka — wybrane odmiany
Rzodkiewka to jedno z chętniej uprawianych w przydomowych ogródkach warzyw. Roślina ta należy do rodziny warzyw rzepowatych i pochodzi z Półwyspu Apenińskiego. Charakteryzuje się najkrótszym okresem wegetacji, który od momentu siewu do zbioru wynosi zaledwie 4 tygodnie. Dlatego też jest jedną z pierwszych nowalijek, które trafiają do sprzedaży po zimie.
Rzodkiewki doceniane są głównie ze względu na swój charakterystyczny smak, który zawdzięczają olejkowi goryczanemu. Na rynku istnieje wiele odmian rzodkiewek, które różnią się od siebie smakiem, stopniem ostrości, kształtem korzenia, kolorem, ale też terminem wegetacji.
Poniżej przedstawiamy warte uwagi odmiany rzodkiewki:
- Carmen — odmiana całoroczna, do gruntu. Okres wegetacji wynosi ok. 35 dni. Warzywo ma karminową skórkę, biały miąższ i jest łagodna w smaku.
- Krakowianka — nadaje się do siewu od marca do początku maja. Zbiór przeprowadza się już po upływie 35 dni. Ma delikatny, ostry smak. Ma czerwony kolor z charakterystycznym białym czubkiem.
- Bona — odmiana bardzo plenna i o łagodnym smaku.
- Afrodyta — ma białą skórkę i delikatny, rześki smak.
- Opolanka — odmiana wczesna, plenna. Warzywo ma szklistobiały miąższ i szkarłatną skórkę
- Rowa — odznacza się delikatnym smakiem i okresem wegetacji wynoszącym ok. 28-32 dni.
- Zlata — ostra w smaku odmiana o słomkowej barwie.
- Malaga — filetowe, kuliste i lekko spłaszczone zgrubienia
- Sople lodu — odmiana biała, którą wysiewa się w sierpniu i przy łagodnej zimie zbiera aż do wiosny
Poszczególne odmiany rzodkiewki różnią się od siebie kolorem, kształtem i smakiem. Fot. 123RF.com
Kiedy siać rzodkiewkę?
Rzodkiewkę możemy wysiewać praktycznie przez cały sezon. Natomiast bardzo ważne jest, by dobrać odpowiednią odmianę rzodkiewki do terminu siewu. Pierwszy wysiew odmian wiosennych przy sprzyjającej pogodzie można rozpocząć już od końca lutego. Robimy to, gdy tylko pojawią się dodatnie temperatury i ziemia nieco się ogrzeje. Jeśli chcemy cieszyć się obfitymi rzodkiewki, lepiej nie zwlekać z wysiewem. Warzywo silnie reaguje na zmianę długości dnia. Późną wiosną, gdy dłużej jest jasno, rzodkiewka przeznacza energię na tworzenie kwiatostanów, a nie przyrost korzeni. Dlatego w przypadku wiosennego siewu warzyw ostateczny termin przypada na trzy pierwsze dni maja. Po tej dacie plon będzie znikomy lub żaden.
Zbyt wysokie temperatury nie sprzyjają uprawie rzodkiewki, dlatego kolejny wysiew najlepiej wykonać jesienią. Zaleca się zrobić to, gdy miną już letnie upały, czyli pod koniec sierpnia lub we wrześniu. Nasiona można dosiewać co dwa tygodnie, dzięki temu zapewnimy sobie dłuższy zbiór.
Przeczytaj również: Kiedy siać koper ogrodowy? Uprawa, zbiór i suszenie kopru
Jak wysiewać rzodkiewkę?
Polecanym sposobem wysiewania rzodkiewki jest uformowanie w ziemi rowków o głębokości 1-2 cm, w których umieszcza się nasiona. Zasypujemy je, delikatnie ugniatamy i podlewamy. Odstępy między rzędami to zazwyczaj 10-20 cm. Warto nasiona umieszczać w rzędach punktowo, co 2-3 cm. Gdy siew jest gęstszy konieczne jest przerywanie siewek.
Rzodkiewkę można wysiewać nie tylko do gruntu, ale również do donic czy skrzynek na balkonach. Wtedy możemy rozsiać nasiona rzutowo lub punktowo.
Uprawa rzodkiewki
Rzodkiewka zwykle nie sprawia żadnych problemów w uprawie. Warto jednak wiedzieć, jakie ma wymagania, by zapewnić jej jak najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Przedstawiamy, jak uprawiać rzodkiewkę, by mieć obfite plony:
- Podłoże
Rzodkiewki najlepiej rosną w podłożu żyznym o pH wynoszącym 6,0-7,0. Jeżeli wcześniej na wybranej przez nas grządce rosły inne warzywa, które pozostawiły po sobie jałową ziemię, możemy to miejsce zasilić kompostem lub innym wybranym nawozem. Wtedy rzodkiewki będą dorodniejsze.
- Stanowisko
Rzodkiewka lubi słońce, warto więc dla niej wybrać jasne, nasłonecznione stanowisko. W cieniu często nie tworzy zgrubień, lecz bujne ulistnienie. Optymalna temperatura wzrostu w przypadku tej rośliny to 12-14 stopni Celsjusza.
- Podlewanie
Podlewanie to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, od którego zależy tworzenie się zgrubień rzodkiewki. Ziemia powinna być stale wilgotna. W innym wypadku korzenie mogą pękać, stać się niekształtne i suche w środku. Niezalecane jest również zbyt przesadne podlewanie, ponieważ skutkuje to nadmiernym wzrastaniem liści kosztem korzeni.
Podłoże do uprawy rzodkiewki powinno być stale lekko wilgotne. Fot. 123RF.com
- Nawożenie
Jeżeli rzodkiewka została posadzona w żyznej i próchniczej ziemi, nie ma potrzeby dodatkowo jej nawozić. Co więcej, warzywa te źle znoszą nawożenie preparatami mineralnymi. Mają tendencję do kumulacji azotanów, które mogą przekształcić się w szkodliwe dla człowieka azotyny. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest użyźnienie gleby jeszcze przed wysianiem rzodkiewki np. poprzez wymieszanie jej z kompostem, co dodatkowo spulchni ziemię i poprawi jej strukturę.
- Odchwaszczanie
Odchwaszczanie to obok podlewania jeden z najważniejszych zabiegów w uprawie rzodkiewki. Należy regularnie usuwać chwasty wyrastające obok rzodkiewki, aby nie zdominowały zasianych warzyw. Zalecane jest również delikatne przekopywanie i spulchnianie gleby między rzędami za pomocą motyki.
- Choroby i szkodniki
Rzodkiewka jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki. Największym zagrożeniem są dla niej pchełki oraz pędraki i drutowce. Najlepiej wczesną wiosną, jeszcze przed wysiewem, zastosować preparat np. na bazie wrotyczu, który spowoduje, że zimujące w glebie szkodniki wyjdą na jej powierzchnię i staną się łakomym kąskiem dla ptactwa.
- Zbiór
Rzodkiewkę można zbierać już po około 3-4 tygodniach od wysiewu. Najlepiej zbierać je od razu, gdy osiągnąć dojrzałość, wtedy smakują najlepiej. Gdy pozostają zbyt długo w ziemi tracą jędrność.
Rzodkiewkę najlepiej zbierać od razu, gdy dojrzeje. Fot. 123RF.com
Właściwości prozdrowotne rzodkiewki
To maleńkie warzywo zawiera w sobie wiele witamin i składników odżywczych. Znajdziemy w nim witaminę C, kwas foliowy, witaminę B6, a także minerały takie jak potas, mangan i wapń. Rzodkiewka jest niskokaloryczna, a przez to nie wpływa na wagę.
Ze względu na wysoką zawartość potasu spożywanie rzodkiewki polecane jest osobom z nadciśnieniem, ponieważ minerał ten pomaga zwiększyć przepływ krwi i obniżyć ciśnienie. Rzodkiewka ma również działanie moczopędne i wspierające działanie układu moczowego poprzez łagodzenie stanów zapalnych i pieczenia.
Warto podkreślić, że do spożywania nadaje się nie tylko sam korzeń rzodkiewki, ale też jej kiełki, które są równie wartościowe.
Przeczytaj również: Domowa uprawa kiełków. Nie kupuj w sklepie, sam hoduj bombę witaminową