Porady ogrodnicze

Kiedy siać koper ogrodowy? Uprawa, zbiór i suszenie kopru

Koper ogrodowy to powszechnie znane i lubiane warzywo o niewielkich wymaganiach, które można uprawiać nawet na małym skrawku ziemi czy w doniczce. Wyjaśniamy, kiedy siać koper i jak go uprawiać, by posłużył nam w kuchni.

Kiedy siać koper ogrodowy? Uprawa, zbiór i suszenie kopru
Wyjaśniamy, kiedy wysiać koper i jak go uprawiać. Fot. 123RF.com

Spis treści

Kiedy siać koper ogrodowy?

Koper to aromatyczny dodatek do potraw, który oprócz smaku posiada szereg właściwości zdrowotnych. Pomaga na wzdęcia i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz ma działanie rozkurczowe i wspomaga procesy trawienne. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego przyrządzania potraw, a jego baldachowate kwiatostany są niezastąpione do kiszenia ogórków.

Uprawa kopru ogrodowego jest bardzo prosta i zaczyna się od wysiewu nasion. Koper można siać praktycznie przez cały sezon od wiosny aż do jesieni. Ze względu na to, że koper ma krótki okres wegetacyjny około (40-50 dni) to w ciągu jednego roku można wysiać go kilkukrotnie w tym samym miejscu.

Pierwszy wysiew kopru do gruntu najlepiej rozpocząć od połowy kwietnia. Do lata wykształci pokaźne baldachimy, które będziemy mogli wykorzystywać do kiszenia ogórków.

Jak uprawiać koper ogrodowy?

Koper nadaje się do uprawy nie tylko w gruncie, ale również w donicach. Średnica pojemnika powinna mieć jednak nie mniej niż 15 cm, by ziemia nie traciła zbyt szybko wody i składników odżywczych.

Roślina nie ma dużych wymagań związanych z podłożem. Przed wysiewem należy przekopać i spulchnić ziemię. Najlepsze dla kopru będzie stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru. Nasiona wysiewa się na głębokości około 1-2 cm. W gruncie koper można wysiewać w rzędach co 15-30 cm lub rzutowo. Z kolei w donicach nasiona umieszczamy w odstępach co 3-5 cm. Po każdym wysiewie nasionka lekko przyklepujemy i podlewamy obficie wodą.

Koper nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jednak pamiętać, by podlewać go w czasie suszy, ponieważ brak wody może prowadzić do zamierania rośliny. Na początku uprawy koper należy też przerywać, by nie rósł zbyt gęsto, a siewki nie konkurowały ze sobą o wodę i substancje odżywcze. Nawożenie w trakcie uprawy nie jest wymagane. Aby poprawić jakość plonów, jeszcze przed wysiewem można użyźnić ziemię poprzez wymieszanie jej z kompostem.

Koper można zrywać po około 5-6 tygodniach od wysiewu. Fot. 123RF.com

Kiedy zrywać koper ogrodowy?

Nasiona kopru kiełkują po około dwóch tygodniach od wysiewu. Jeżeli pogoda dopisuje, to po czterech tygodniach można zbierać już świeże liście. Gdy jednak na zewnątrz jest chłodno, okres ten może się wydłużyć. W trakcie uprawy liście i części łodyg kopru warto uszczykiwać. W ich miejsce roślina wytworzy kolejne pędy.

Najczęściej koper jest gotowy do zbioru po około 5-6 tygodniach od wysiania. Koper przeznaczony do kiszenia ogórków zrywa się dopiero wtedy, gdy wykształci baldachimy.

Ścięte liście kopru przechowywane w temperaturze pokojowej szybko więdną i zasychają, dlatego zaleca się je drobno pokroić i zamrozić lub zasuszyć.

Jak suszyć koper?

Koper można suszyć na dwa sposoby:

  • Całe łodygi razem z baldachami nasiennymi związujemy w pęczki i podwieszamy w suchym i przewiewnym miejscu. Ten sposób suszenia pozwala zachować dużą część składników odżywczych kopru oraz olejki eteryczne, dzięki czemu wciąż pozostaje aromatyczny.
  • Koperek drobno siekamy, rozkładamy cienką warstwą na papierze i umieszczamy w ciemnym oraz przewiewnym miejscu. Od czasu do czasu mieszamy, by wysuszył się równomiernie. Po kilku dniach koper całkowicie się zasuszy i będzie można przesypać go do szklanych pojemników oraz przechowywać w szafce kuchennej.

Przeczytaj również:

Kalendarz biodynamiczny marzec 2023. Jakie prace ogrodowe przeprowadzić w tym miesiącu?

Najlepsze odmiany pomidora koktajlowego. Dużo owoców, żadnych chorób

Te odmiany ogórków będą najlepsze do kiszenia. Sprawdź, zanim wysiejesz

Wyjaśniamy, jakie odmiany ogórków będą najlepsze do kiszenia. Fot. 123RF.com

Jak zebrać sok z brzozy? Prosty sposób na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.