Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Budleja trójkolorowa – niezwykły okaz do ogrodu. Sprawdź, kiedy najlepiej ją posadzić

Budleja trójkolorowa to przepiękny krzew zestawiony z trzech różnokolorowych sadzonek, który dorasta do 2-3 metrów wysokości, ozdabia ogród przepięknymi kwiatami i wabi motyle słodkim zapachem. Podpowiadamy, jak sadzić budleję trójkolorową w ogrodzie.

Budleja trójkolorowa – niezwykły okaz do ogrodu. Sprawdź, kiedy najlepiej ją posadzić
Budleja trójkolorowa łączy odmiany o białych, czerwonych i niebiesko-fioletowych kwiatach. Fot. Instagram / gugplanteskole

Z artykułu dowiesz się:

Budleja trójkolorowa — charakterystyka

Budleja trójkolorowa (Buddleia tricolor) nazywana również omżynem lub motylim krzewem, to efektowny i silnie rosnący krzew liściasty wywodzący się z Chin i Japonii. Tak naprawdę budleja trójkolorowa powstaje na skutek posadzenia obok siebie trzech różnokolorowych odmian, które rosną i zakwitają w podobnym czasie.

Do uzyskania trójkolorowej budlei wykorzystuje się odmiany:

 • 'Royal Red' lub 'Burgundy' - odmiany o czerwono-purpurowych kwiatach
 • 'White Profusion' - odmiana o białych kwiatostanach
 • 'Empire Blue' lub 'Nanho Blue' - odmiany o granatowo-niebieskich kwiatach

Krzewy te dorastają do 3 metrów wysokości. Ich największym atutem są długie i efektowne kwiatostany rosnące w kształcie wiechy, które mogą mieć od 20 do nawet 60 cm długości! Zestawione ze sobą trzy odmiany, które w tym samym czasie zakwitają w kolorze białym, czerwonym i niebieskim, tworzą niezwykłe połączenie, wobec którego nie da się przejść obojętnie!

Ich dodatkową cechą jest wyraźny słodki i przyjemny zapach, przyciągający liczne motyle, które zbierają z nich nektar. To właśnie dlatego budleje nazywane są motylimi krzewami.

Budleje mają rozgałęziony pokrój i wytwarzają długie pędy, które wyginają się pod ciężarem kwiatów, które zakwitają w okresie od lipca do października. Krzewy dobrze znoszą zimy, chociaż w naszych warunkach klimatycznych wymagają okrywania przed mrozem. Zastosowanie budlei trójkolorowej w ogrodzie jest naprawdę szerokie. Krzewy idealnie nadają się do obsadzania rabat, ale równie dobrze można je uprawiać w donicach i przyozdabiać nimi balkony i letnie tarasy.

Zastanawiasz się, jak szybko rośnie budleja trójkolorowa? Krzewy te rozrastają się bardzo szybko, a w ciągu roku jej przyrosty mogą osiągnąć nawet 80 cm długości, dlatego co roku warto roślinę przycinać, aby ją zagęścić i pobudzić kwitnienie.

Przeczytaj również: Jeden z najpiękniejszych krzewów, które możesz uprawiać w swoim ogrodzie

Budleja trójkolorowa — uprawa

Budleja trójkolorowa to roślina niesprawiająca większych trudności w uprawie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wymagania krzewu nazywanego "letnim bzem" ze względu na to, że zakwita w okresie wakacyjnym i równie atrakcyjnie pachnie, co wiosenne lilaki.

 • Stanowisko

Stanowisko dla budlei powinno być słoneczne – gwarantuje to obfite kwitnienie i intensywne wybarwienie kwiatów. Dlatego polecane są szczególnie miejsca o ekspozycji południowej lub zachodniej, osłonięte od wiatru - np. przy ścianie.

 • Podłoże

Ziemie przeznaczona do uprawy budlei powinna być przepuszczalna i żyzna, o pH zbliżonym do obojętnego lub bardziej w kierunku zasadowego, lekko wilgotna. Najlepiej do sadzenia tych krzewów sprawdzi się ziemia czarna z domieszką piasku i gliny.

Roślina słabo rośnie w ciężkiej i podmokłej ziemi i jest wrażliwa na niedobór tlenu w glebie. Z tego względu poleca się kilka razy w roku lekko spulchnić ziemię wokół krzewu. Warto także nie dopuszczać do rozrastania się chwastów w jego sąsiedztwie. 

 • Podlewanie

O podlewanie krzewu należy zadbać zwłaszcza latem, w okresach przedłużającej się suszy. Z powodu niedoboru wody budleja może więdnąć. Aby do tego nie dopuścić, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie rośliny.

 • Nawożenie

W okresie wegetacji wzrasta zapotrzebowanie budlei na składniki pokarmowe, dlatego warto regularnie ją zasilać. Wiosną stosujemy nawóz do budlei azotowy, a po kwitnieniu mieszankę ze zwiększoną zawartością potasu.

Budleja przyciąga do ogrodu motyle. Fot. 123Rf/PICSEL

 • Sadzenie

Budleję trójkolorową najlepiej będzie posadzić wiosną, w miarę możliwości po pierwszych przymrozkach. Do dołka z ziemią należy wsadzić trzy wspomniane wyżej odmiany budlei, różniące się kolorystyką (biała, czerwona, niebieska). Pamiętajmy, by posadzić młode sadzonki na takiej wysokości, w jakiej wcześniej rosły w pojemniku.

Budleja trójkolorowa nadaje się idealnie jako soliter, ale można ją także sadzić w grupach, pamiętając o zachowaniu około 80 cm odstępów.

 • Przesadzanie budlei

Budlei nie poleca się przesadzać, szczególnie tych starszych egzemplarzy, ponieważ posiada ona długie i mięsiste korzenie, które łatwo mogą ulec uszkodzeniu.

 • Choroby i szkodniki

Budleja z reguły jest odporną rośliną i rzadko ulega chorobom. Mogą jednak zaatakować ją szkodniki. Wiosną szczególnie zagrażają jej mszyce, a podczas suchego i upalnego lata - przędziorki.

Przeczytaj również: Środki na mszyce w ogrodzie. Opryski, domowe sposoby, sklepowe preparaty

 • Zimowanie

Zimą szczególnie młode sadzonki budlei narażone są na przemarznięcie. Dlatego krzewy posadzone w gruncie ściółkuje się korą, formując z niej kopczyk, co zabezpiecza je przed silniejszym mrozem. Natomiast rośliny posadzone w donicach czy skrzyniach najlepiej będzie przenieść do chłodnego pomieszczenia.

Budleja trójkolorowa — przycinanie

Przycinanie to jeden z ważniejszych zabiegów w pielęgnacji budlei trójkolorowej. Ten zabieg zagęszcza roślinę i sprawia, że w lecie obficie kwitnie. Najlepszy czas na przycinanie budlei to wczesna wiosna. Ostatni moment na wykonanie tego zabiegu przypada na kwiecień.

Wiosną należy także wykonać cięcie pielęgnacyjne, czyli usunąć wszystkie przekwitnięte kwiatostany i skrócić pędy do wysokości około 30 cm nad ziemią. Roślina bardzo szybko rośnie, dlatego w krótkim czasie może dorosnąć do 1,5 m wysokości.

Przeczytaj również: Wszystko co trzeba wiedzieć o przycinaniu budlei. Poradnik krok po kroku

Wiosenne cięcie budlei wspomaga kwitnienie. Fot. 123RF/PICSEL

Budleja trójkolorowa to przepiękny krzew, który ma wszechstronne zastosowanie w ogrodzie. Pięknie prezentuje się jako pojedynczy i wyeksponowany w centralnej części ogrodu okaz, ale równie efektownie wygląda posadzona w grupach, tworząc kolorową i niepowtarzalną alejkę. Do tego pięknie pachnie i przyciąga motyle! Warto mieć ją w swoim ogrodzie!

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.