Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ma przepiękne kwiaty i liście w kształcie serca. Sprawdzi się w ogrodzie, na tarasie i balkonie

Wilec jest niezwykle efektownym, obficie kwitnącym pnączem, który znajduje szerokie zastosowanie zarówno w ogrodzie, jak i również na balkonach i tarasach. Charakteryzuje się szybkim wzrostem, niewielkimi wymaganiami, a także szczególnie długim okresem kwitnienia, co sprawia, że jest lubiany przez ogrodników. Jakie są najpopularniejsze gatunki wilca? Czy roślina jest trująca? Jak uprawiać to efektowne pnącze? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule!

Ma przepiękne kwiaty i liście w kształcie serca. Sprawdzi się w ogrodzie, na tarasie i balkonie
Wilec – roślina o dekoracyjnych liściach i kwiatach w zaskakujących barwach.

W tym artykule przeczytasz o:

Wilec – charakterystyka rośliny

Wilec to jednoroczne pnącze należące do rodziny powojowatych. W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, spotykany jest również na obszarze Wschodnich Indii. Charakterystyczną cechą rośliny jest przede wszystkim jej względnie szybki wzrost. Ponadto wyróżnia się obfitym kwitnieniem. Kwiaty w kształcie kielichów otwierają się od wieczora do godziny dziesiątej rano, a także w dni pochmurne. Z kolei w dni upalne i słoneczne – zamykają się. Kwitną niemalże przez cały sezon wakacyjny: od momentu rozwoju pierwszych kwiatów na przełomie czerwca i lipca aż do obumarcia roślin jesienią. Wilec ma ciemnozielone, duże i sercowate liście.  

W zależności od gatunku roślina osiąga od 3 do 4 m wysokości, dlatego konieczne jest stworzenie odpowiednich warunków w postaci podpórek. Silnie rozgałęzione, wiotkie, cienkie, ale mocne pędy wilca pną się w górę po podporach.  

Wilec – najpopularniejsze gatunki i odmiany

Wilec jest uprawiany przede wszystkim ze względu na dekoracyjne kwiaty, które w zależności od odmiany mogą mieć barwę białą, purpurową, różową, niebieską, a także w paski. Do najpopularniejszych gatunków rośliny zalicza się:

 • wilec purpurowy – najpopularniejszy gatunek, który wyróżnia się łodygami o długości do 3 m. Kielichowate kwiaty występują w kolorze białym, purpurowym, różowo-niebieskim i osiągają do 4 cm średnicy. Wilec purpurowy posiada liście w kształcie serca. Kwitnie zwykle od sierpnia do września;
 • wilec trójbarwny – znany również jako wilec Blue Star. Charakteryzuje się dużymi kwiatami w barwie białej, niebieskiej, purpurowej do czerwonawej. Roślina osiąga wysokość do 3 m;
 • wilec pierzasty (gwieździsty) – jak sama nazwa wskazuje, ma charakterystyczne pierzaste, głęboko wcięte liście. W zależności od odmiany kwiaty występują w różnych kolorach: białym, różowym, a nawet czerwonym. Jedna z najpopularniejszych odmian ‘Red Star’ zakwita na czerwono. Pnącze osiąga wysokość do 4 m, jest szczególnie dedykowane na tarasy oraz balkony;
 • wilec klapowany – jeden z najrzadszych gatunków rośliny, który osiąga aż 5 m wysokości. Pnącze wytwarza trójklapowane liście oraz drobne kwiaty w kolorze żółtopomarańczowym, które kwitną od czerwca do października. Mimo długiego okresu kwitnienia wilec klapowany nie jest zbyt odporny na przymrozki;
 • wilec szkarłatny – gatunek charakteryzuje się intensywnie czerwonymi kwiatami zebranymi w grona, które pojawiają się od lipca do września. Roślina dorasta do 2 m wysokości, okrywając szczelnie pergole, siatki i inne podpory;
 • wilec ziemniaczany – nazywany również batatem lub słodkim ziemniakiem. Latem na roślinie pojawiają się dzwonkowate, liliowo-białe kwiaty z ciemniejszą gardzielą. Wilec ziemniaczany rozwija grube, mięsiste bulwy, które z zależności od odmiany mogą być słodkie i jadalne lub gorzkie i trujące.  
Wilec zachwyca barwnymi kwiatami oraz pięknymi liśćmi, dlatego warto znaleźć dla niego miejsce w ogrodzie lub na balkonie czy tarasie Fot. 123RF/PICSEL

Wilec – uprawa i pielęgnacja

Wilec jest niezwykle wdzięcznym pnączem, który ma stosunkowo niewielkie wymagania. Niestety, zimowanie rośliny w naszym klimacie jest niemożliwe. Można jednak spróbować przechować kwiaty w ogrzewanych ogrodach zimowych, gdzie temperatura nie jest niższa niż 15 stopni Celsjusza.

 • Stanowisko

Wilec najlepiej rośnie w miejscu ciepłym, osłoniętym od wiatru i nasłonecznionym. Może być także uprawiany na stanowiskach półcienistych, jednak wtedy kwitnienie rośliny nie będzie tak obfite.

 • Podłoże

Wymaga gliniastej oraz dostatecznie wilgotnej gleby. Ponadto wilec preferuje podłoże żyzne, o odczynie lekko zasadowym. Przy uprawie doniczkowej wystarczy klasyczny substrat do roślin kwitnących.  

 • Podlewanie i nawożenie

Wilce wymagają obfitego nawadniania i regularnego zasilania. Brak wody w upalne, słoneczne dni powoduje więdnięcie liści. Po kilku dniach deficytu wilgoci rośliny mogą zupełnie uschnąć. Rośliny rosnące na zagonie w okresach suszy należy podlewać 1-2 razy w tygodniu, a odmiany doniczkowe nawet częściej. Nie możemy jednak przesadzać z podlewaniem, gdyż nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni.

Raz w roku wilce należy zasilać nawozami naturalnymi, najlepiej kompostem. Warto zaznaczyć, że gleba wzbogacona w substancje próchnicze sprzyja obfitemu kwitnieniu oraz intensywnemu rozrostowi pędów. 

 • Przycinanie

Wilec nie wymaga specjalnego przycinania. Aby pobudzić wytwarzanie nowych kwiatów i przedłużyć okres kwitnienia, co kilka dni należy usuwać wszystkie przekwitłe kwiaty wraz z zawiązującymi się nasionami.   

 • Rozmnażanie

Pnącza rozmnaża się przede wszystkim z nasion pozyskanych z przekwitłych kwiatów, na których tworzą się jajowate torebki owocowe. Ponadto nasiona są łatwo dostępne w większości sklepów ogrodniczych. Wilce sieje się wiosną: przy uprawie doniczkowej już w marcu, a bezpośrednio do gruntu – na przełomie kwietnia i maja, gdy minie groźba przymrozków. Warto zaznaczyć, że przed wysiewem poleca się namoczyć nasiona w wodzie na całą noc.

Innym sposobem na uprawę rośliny są sadzonki, które można zakupić lub wyhodować we własnym zakresie. Jeśli chcemy, aby wilec zakwitł wcześnie, najlepiej wysiać nasiona najpierw do doniczek, a w maju małe sadzonki przesadzić do gruntu. 

 • Choroby i szkodniki

Chociaż wilce są stosunkowo odporne na choroby i szkodniki, czasami spotykany są u nich mączniak prawdziwy, plamistość liści i szarą pleśń. Dotknięte pędy należy jak najszybciej usuwać. Ponadto na liściach rośliny mogą pojawiać się mszyce. W tym przypadku warto zastosować specjalny oprysk na całej długości pnącza.

Wilec to roślina, obejmująca około 650 gatunków! Fot. 123RF/PICSEL

Wilec – zastosowanie w ogrodzie

Wilec stanowi doskonałe pnącze zarówno do ogrodu, jak i na balkon i taras. Niektóre odmiany doskonale nadają się do obsadzenia pergoli, ogrodzeń, murów czy ścian. Ponadto wilce bardzo często uprawia się w donicach, koszach i korytkach umieszczonych na podwyższeniu. Kaskady kolorowych kwiatów zwieszają się w dół, tworząc urokliwe parawany na balkonach i tarasach. Należy jednak zaznaczyć, że nasiona wilca ją trujące. Zawierają alkaloidy indolowe, m.in. erginę i lizergol. Główne objawy zatrucia to: nudności, wymioty, biegunka, senność, a także halucynacje. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.