Porady ogrodnicze

Jeden z najpiękniejszych krzewów, które możesz uprawiać w swoim ogrodzie

Budleja Dawida (Buddleja davidi) to jeden z najpiękniejszych krzewów, które można uprawiać w Polsce. Aż dziwne, że jest mniej powszechna niż na przykład magnolie, skoro dorównuje im urodą, a kwitnie znacznie dłużej. Dowiedz się, jak uprawiać ten niezwykły krzew i jakie warunki zapewnić budlei, by pięknie się rozwijała.

Jeden z najpiękniejszych krzewów, które możesz uprawiać w swoim ogrodzie
Budleja Dawida - motyli krzew. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Kilka słów o gatunku

Buddleja davidi, czyli po prostu budleja Dawida wprowadza do każdego ogrodu bajkowy charakter. To dość duży, ładnie rozgałęziający się krzew, który wyróżnia się bardzo szybkim wzrostem. Budleja nie jest szczególnie odporna na kiepskie warunki pogodowe, ale z powodzeniem udaje się ją uprawiać w naszych warunkach klimatycznych. Kwiat budleja dobrze znosi zimy, chociaż potrzebuje okrywania i odpowiedniej pielęgnacji. Roślina pochodzi z Azji, Ameryki Południowej i Afryki.

W uprawie pojawiają się trzy gatunku – budleja trójkolorowa, budleja skrętolistna i budleja Dawida. Ta ostatnia jest zdecydowanie najbardziej popularna, głównie ze względu na bardzo ciekawy, rozłożysty pokrój. Wszystkie budleje wyróżniają się pięknym i obfitym kwitnieniem, dlatego której byś nie zaprosił do ogrodu, na pewno będziesz zachwycony.

Zobacz więcej zdjęć

Bajkowy motyli krzew

Budleja Dawida jest naprawdę bajkowa. Na dodatek jej druga nazwa brzmi „motyli krzew”, ponieważ ta niezwykła roślina przyciąga wiele motyli. To prawdziwy spektakl kolorów i wrażeń – przepiękne, intensywnie wybarwione kwiaty w ciepłe dni są całe oblepione kolorowymi skrzydełkami motylków. Wrażenie jest naprawdę niezwykłe.

Motyli krzew (lub motylowiec) przyciąga te wspaniałe owady zapachem swoich kwiatów. Jest on słodki i dość intensywny. Kwitnienie trwa od czerwca aż do października, a w tym czasie nasz ogród staje się najbardziej atrakcyjnym miejscem dla motyli. Kwiaty układają się w długie kłosy, wiechy złożone z drobniutkich kwiatuszków z pomarańczowym „oczkiem” w środku. W zależności od odmiany są białe, różowe, niebieskie i fioletowe. Bardzo ciekawa jest także budleja czerwona – to odmiana ‘Royal Red’, ostatnio staje się coraz bardziej popularna. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o uprawie Budlei Dawida.

Zobacz więcej zdjęć

Budleja w ogrodzie

Budleję Dawida uprawia się z sadzonek. Można je kupić w każdym sklepie ogrodniczym – jest dość popularna. Sadzonki są sprzedawane niezbyt wysokie, krzew budleja w ogóle rośnie powoli. Mała sadzonka powinna dobrze się przyjąć.

Cena pojedynczej sadzonki nie jest wygórowana – kosztują one od 10 do 16 zł za sztukę. Nieco droższa może być budleja czerwona, głównie ze względu na duże zainteresowania. Kupuj tylko sadzonki w pojemnikach lub balotowane – te z nagim korzeniem mogą się uszkodzić w transporcie lub wyschnąć i nie przyjmą się na stałe miejsce.

Sadzenie krok po kroku

Sadzenie motylego krzewu nie jest szczególnie trudne i tak naprawdę wygląda identycznie, jak sadzenie innych krzewów ozdobnych. Należy wykopać spory dół, by dobrze rozmieścić wszystkie korzenie i nie zawinąć ich w górę. Na dno możesz wsypać nieco keramzytu ogrodowego, by zapewnić roślinie warstwę drenażu. Jeśli chcesz posadzić więcej niż jeden krzew, musisz im zapewnić rozstawę co najmniej 150 cm.

Gleba powinna być wcześniej przygotowana poprzez wmieszanie granulowanego nawozu mineralnego na głębokość mniej więcej 30 cm. Budleja jest pod tym względem dość wymagająca, więc należy o tym pamiętać. Motylowiec sadzi się wiosną, na przełomie marca i kwietnia lub jesienią, we wrześniu oraz na początku października. W kolejnym sezonie budleja już powinna zakwitnąć – kwiaty pojawiają się na pędach tegorocznych.

Zobacz więcej zdjęć

Wymagania

Trzeba jednak przyznać, że ten niezwykły krzew przyciągający motyle jest dość wymagający. Warto pamiętać, że to nie jest roślina naturalnie rosnąca w Polsce, zatem zapewnienie jej odpowiednich warunków nie jest trudne. Przede wszystkim budleja nie jest w pełni mrozoodporna. Szacuje się, że wytrzymuje spadki temperatur do -20 - -25 stopni. Teoretycznie nie powinna więc być narażona na zmarznięcie (może poza ogrodami w Suwałkach i na terenach górskich), ale w praktyce czasami przemarza. Należy więc zapewnić jej stanowisko ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru.

Roślina jest tolerancyjna co do podłoża. Dobrze rośnie na zarówno na podłożu mocno zasadowym, jak i lekko kwaśnym. Dobrze znosi długotrwałe susze i zanieczyszczenia. Jednak na glebach piaszczystych niezbyt dobrze się rozwija. Potrzebuje zasobnego, próchniczego i przepuszczalnego podłoża, a nawet na takim wymaga regularnego nawożenia.

Podlewanie i nawożenie

Uprawa budlei nie jest wcale trudna. Warto pamiętać, że roślina potrzebuje przede wszystkim nawożenia. Zabieg należy zrobić mniej więcej 3 razy w sezonie. Należy stosować zwłaszcza nawozy wieloskładnikowe do roślin kwitnących. Dobrze sprawdzają się preparaty o przedłużonym działaniu – nie ma ryzyka, że przenawozisz roślinę, a będzie mogła korzystać ze składników odżywczych przez długi czas.

Podczas suszy należy pamiętać o regularnym podlewaniu i nawadnianiu rośliny. Krzew jest odporny na suszę, ale wtedy mniej kwitnie. Roślina nie lubi zalania, więc ostrożnie z ilością dostarczanej wody. Pielęgnacja będzie łatwiejsza, jeśli wyściółkujesz obszar wokół krzewu. To ograniczy wyrastanie chwastów i parowanie wody, na dodatek zabezpieczy korzenie przed mrozem. Na zimę roślina potrzebuje okrywania, dotyczy to zwłaszcza małych krzewów. Można je okryć workiem jutowym lub wykonanym z agrotkaniny.

Zobacz więcej zdjęć

Przycinanie budlei

Cięcie pielęgnacyjne przeprowadza się wczesną wiosną, zanim jeszcze ruszy wegetacja. Wtedy należy usunąć przemarznięte pędy i skrócić pozostałe o mniej więcej 20 cm. Dzięki temu roślina ładnie się rozkrzewi. Później można wykonywać cięcie korygujące. Niektóre krzewy z czasem tracą pokrój, dlatego należy przeprowadzić odmładzanie. Wycina się najstarsze, zdrewniałe i najgrubsze pędy, by dać miejsce nowym, na których pojawią się kwiaty.

Oczywiście należy pamiętać także o regularnym usuwaniu zaschniętych kwiatostanów. Ostatnie przycinanie wykonuje się jesienią, kiedy roślina traci kwiaty i przygotowuje się do zimowego snu.

Zobacz: Doniczki na biurko - zrób to sam!

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jeden z najpiękniejszych krzewów, które możesz uprawiać w swoim ogrodzie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.