Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak szybko usunąć pień drzewa z ogrodu? Zrobisz to skutecznie, choć nie od ręki

Chcesz usunąć ze swojego ogrodu pień po ściętym drzewie? Zanim zapłacisz majątek za usługę firmy, która usunie go ciężkim sprzętem, poznaj mniej inwazyjne metody. Dwie najlepsze z nich przedstawiamy w dzisiejszym artykule – obie polegają na przyspieszeniu naturalnego rozkładu drewna. Sprawdź, jak dzięki nim szybko usunąć pień drzewa ze swojej działki.

Jak szybko usunąć pień drzewa z ogrodu? Zrobisz to skutecznie, choć nie od ręki
Jak szybko usunąć pień drzewa? Fot. Ewa Leśniewska/Deccoria.pl

Spis treści:

Usuwanie pnia drzewa – problem ogrodników

Po ścięciu drzewa w ogrodzie pozostaje problematyczny pień. W przypadku młodych egzemplarzy o stosunkowo płytkim systemie korzeniowym (np. magnolia, brzoza czy klon) możemy zdecydować się na jego ręczne wykopanie. Nawet jednak w takich przypadkach wymaga to dużej sprawności oraz tężyzny fizycznej, jak i właściwej techniki. Jeszcze bardziej kłopotliwe jest usuwanie pnia po ścięciu dużych, starych drzew o silnych korzeniach.

Możemy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, aby od ręki usunąć pień drzewa ze swojej działki. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na to rozwiązanie, ponieważ jest dość kosztowne. Nie zawsze też wykopanie pnia w taki sposób jest w ogóle możliwe – w małych ogrodach lub tam, gdzie jest dużo nasadzeń, trudno manewrować ciężkim sprzętem. Często dużo lepszym pomysłem na pozbycie się pnia jest przyspieszenie jego naturalnego rozkładu.

Jak szybko usunąć pień drzewa?

Naturalny rozkład pnia drzewa zajmuje od kilku do nawet kilkudziesięciu lat. W przypadku często uprawianych w ogrodach gatunków zazwyczaj proces ten rozciąga się na 8-20 lat, w zależności od wieku i stanu drzewa, a także panujących warunków. Tak długo pień może zajmować cenną przestrzeń na działce, jeśli nie podejmiemy żadnych działań. Na szczęście istnieją dwa łatwe sposoby na przyspieszenie jego rozkładu. Jeden wymaga zastosowania sztucznego nawozu, a drugi – naturalnego.

Pień po ściętym drzewie zajmuje cenne miejsce w ogrodzie. Pień po ściętym drzewie zajmuje cenne miejsce w ogrodzie. Fot. Ewa Leśniewska/Deccoria.pl

Jak szybko usunąć pień drzewa? Zacznijmy wykonania głębokich nacięć na jego powierzchni piłą, tworząc kratkę. Możemy też wykonać kilka otworów długim wiertłem do drewna. Te pierwsze kroki, które przyspieszą proces gnicia pnia. Następnie rowki i otwory wypełniamy dużą ilością wybranego nawozu:

  • Cyjanamid wapnia – to nawóz sztuczny, który szkodzi zdrowiu, dlatego używając go, zastosujmy odpowiednie środki ostrożności – załóżmy rękawice oraz maseczkę ochronną. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy na opakowaniu środka. Cyjanamid wapnia stanowi bogate źródło azotu, który powoduje szybsze butwienie drewna. W sprzyjających warunkach sprawia, że pień rozkłada się w mniej niż rok i daje się łatwo rozłupać tępą stroną siekiery. Wtedy resztki możemy bez trudu wydobyć szpadlem;

  • Kompost – mieszamy nie do końca przerobiony kompost z aktywatorem kompostowania, który zakupimy w sklepie ogrodniczym. Zamiast stosować taki preparat, możemy też połączyć niedojrzały kompost z dojrzałym w stosunku 1:1, po czym nałożyć na pień. Jego rozkład tym naturalnym sposobem przyspieszy, ale nie będzie błyskawiczny – zajmie 3-5 lat.

Od razu po zastosowaniu wybranego nawozu pień polewamy wodą i przykrywamy brezentem, obwiązując sznurkiem. Po 2-3 miesiącach powtarzamy wszystkie czynności, aby jeszcze bardziej przyspieszyć gnicie drewna.

Źródła: deccoria.pl, meister-und-meister.de

Przeczytaj również:

Gdzie zimuje ćma bukszpanowa? Kiedy może zaatakować i zniszczyć krzewy?

Kiedy najlepiej przyciąć orzech włoski? Nie popełnij częstego błędu

Nawożenie magnolii na przedwiośniu. Czym ją podsypać, żeby wspaniale kwitła?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.