Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Niecodzienny sposób na usunięcie pnia drzewa. Bez wysiłku i dodatkowych kosztów

Pień po ściętym drzewie pozostaje w ogrodzie przez długie lata, zajmując cenne miejsce. Pozbycie się go bez koparki i pomocy fachowej firmy jest bardzo trudne, gdyż wiąże się z ogromnym wysiłkiem. Pniak z rozbudowanym systemem korzeniowym w naturalny sposób rozkłada się niezwykle długo. Na szczęście proces ten można przyspieszyć, stosując tani produkt. W artykule wyjaśniamy, jak usunąć pień po ściętym drzewie w nietypowy sposób.

Niecodzienny sposób na usunięcie pnia drzewa. Bez wysiłku i dodatkowych kosztów
Produkt z kuchennej szafki pomoże usunąć pień po ściętym drzewie z ogrodu. Fot. Ewa Leśniewska/Deccoria.pl

Spis treści:

Jak długo rozkłada się pień drzewa?

Od czasu do czasu w ogrodzie konieczna jest wycinka. Ściętego drzewa dość łatwo możemy się pozbyć, poważniejszy problem stanowi natomiast pozostający po nim pień. W przypadku starych egzemplarzy, które rosły na naszych działkach przez długie lata i mają silnie rozbudowany system korzeniowy, całkowite usunięcie pniaka stanowi nie lada wyzwanie. Najszybszym, choć najbardziej kosztownym sposobem, jest wykopanie go za pomocą ciężkich maszyn obsługiwanych przez fachową firmę. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na taki wydatek, nie wszyscy też są gotowi na naprawę zniszczeń, jakie powstają w ogrodzie podczas mechanicznego wydobywania pnia.

Niektórzy ogrodnicy pozostawiają pień po ściętym drzewie na działce, czekając na jego naturalny rozkład. Proces ten trwa jednak bardzo długo – od kilku do kilkunastu lat, w zależności od gatunku drzewa, jego wieku oraz panujących warunków – zwłaszcza wilgotności oraz temperatury. Na czas rozkładu pnia wpływają także grubość i długość korzeni, a także jego wysokość (im niższy jest pniak, tym krócej się rozpada). Pozostałości spróchniałych drzew butwieją najszybciej, podobnie jak te, które zostały uszkodzone w sposób mechaniczny – są spękane lub mają nawiercone otwory.

Pień po ściętym drzewie może rozłożyć się w krótszym czasie, jeśli zastosujemy specjalną grzybnię przyspieszającą ten proces (taki preparat dostaniemy w sklepie ogrodniczym). Aby szybciej pozbyć się go z ogrodu, możemy zastosować też sól Epsom, kupne nawozy azotowe, gnojówkę z pokrzyw, a nawet... czosnek. To niejedyne sposoby warte wypróbowania. W dalszej części artykułu prezentujemy nietypową metodę usuwania pnia po ściętym drzewie pochodzącą z amerykańskiego poradnika.

Rozkład pnia drzewa może trwać od kilku do nawet kilkunastu lat. Naturalny rozkład pnia drzewa może trwać od kilku do nawet kilkunastu lat. Fot. appolegi/123RF.com

Przeczytaj również: Jesienne wapnowanie gleby. Dlaczego jest ważne, jak je wykonać?

Jak usunąć pień po ściętym drzewie – nietypowy sposób

Jednym z najbardziej zaskakujących sposobów usuwania pnia po ściętym drzewie jest zastosowanie... mleka w proszku. Choć brzmi to niewiarygodnie, ten tani, dostępny w każdym sklepie produkt przyspiesza rozkład drewna. Zawarte w mleku w proszku składniki odżywcze stanowią pożywkę dla bakterii i grzybów, które przeprowadzają proces stopniowego gnicia. Jak zastosować ten produkt? Oto instrukcja krok po kroku:

  • Pień nacinamy siekierą najgłębiej, jak umiemy;

  • Dodatkowo za pomocą wiertarki robimy w nim kilka otworów o głębokości ok. 20 cm;

  • Następnie mieszamy 3 łyżki dowolnego nawozu azotowego (np. do trawnika lub iglaków) z 3 l wody i wylewamy na pień. W ten sposób jeszcze bardziej przyspieszymy rozkład drewna i sprawimy, że mleko w proszku będzie lepiej przylegało do powierzchni;

  • Na tak przygotowany pień sypiemy grubą warstwę mleka w proszku. Wciskamy je w nacięcia i otwory;

  • Wierzch pnia przysypujemy ok. 5-centymetrową warstwą ziemi i przykrywamy plandeką, zabezpieczając sznurkiem.

Co tydzień obficie podlewamy pień i dodajemy więcej mleka w proszku oraz ziemi, aby cały czas był przykryty. Przyspieszony rozwój grzybów i innych drobnoustrojów sprawi, że pniak zgnije i się rozpadnie. Zabiegi możemy wstrzymać, gdy jego kawałki będą tak kruche, że wyłamiemy je ręcznie. Wtedy bez trudu wydobędziemy zmurszały pień łopatą, a dół wypełnimy świeżym podłożem.

Źródła: deccoria.pl, gardenguides.com

Przeczytaj również:

Darmowe ogrzewanie szklarni. Pomysłowy sposób ogrodników

Jak wyczyścić metalowe ogrodzenie? Usuwanie rdzy i malowanie ogrodzenia z metalu

Co zrobić z ziemią z donic i skrzynek balkonowych? W jaki sposób wykorzystać ją ponownie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.