Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Zastosuj herbatkę tymiankową na mszyce. Pospadają z bobu, kopru i drzewek owocowych

Zimy stają się coraz łagodniejsze, a lata suche i gorące. To idealne warunki do rozwoju mszyc. Widać to już wiosną, kiedy gromady mszyc obsiadają młode warzywa i kwiaty. Na szczęście istnieje szereg sposobów walki z tym uciążliwym szkodnikiem. Jednym z nich jest herbatka tymiankowa. Odpowiadamy, jak ją przygotować i jak stosować na roślinę, aby szybko pozbyć się problemu z mszycami.

Zastosuj herbatkę tymiankową na mszyce. Pospadają z bobu, kopru i drzewek owocowych
Jak rozpoznać, że mszyce zaatakowały mszyce? Wystarczy zajrzeć pod liście. Bób to roślina, którą szkodniki szczególnie lubią. Fot. Antonio Sanchez/123RF.com

Spis treści:

Co zrobić, gdy mszyce atakują koper, bób i drzewka owocowe? 

Inwazję mszyc bardzo łatwo zauważyć w swoim ogrodzie. Jeśli posadziłeś bób, to właśnie na jego wierzchołkach możesz po raz pierwszy zobaczyć gromadę tych szkodników. Bób przez wielu ogrodników uważany jest właśnie za wyznacznik. Po nim łatwo rozpoznać, kiedy w ogrodzie pojawiają się mszyce.  

Mszyce bardzo często przenoszone są przez mrówki, które żywią się wytwarzaną przez nie spadzią, czyli sokami roślin wymieszanymi z odchodami. Przez to często ogrodnicy muszą walczyć na dwóch frontach – przeciwko mszycom i mrówkom, które je roznoszą i chronią przed naturalnymi wrogami np. biedronkami.  

Przeczytaj także: Mszyce na jabłoni. Dlaczego mszyce są groźne dla jabłoni? Naturalne opryski na mszyce

Jak rozpoznać rośliny zaatakowane mszycami? To bardzo proste. Wystarczy zajrzeć pod młode liście. Tam znajdziesz mnóstwo, czarnych, zielonych lub żółtych owadów, które szybko się rozmnażają i wypijają soki z rośliny. Bób, koperek czy drzewa owocowe zaatakowane mszycami nie będą dobrze zawiązywać owoców, a ich liście będą małe i zwinięte.   

Co zrobić, gdy mszyce pojawią się w twoim ogrodzie? Najskuteczniej zwalczyć je zaraz na początku, kiedy roślina jeszcze ma siłę walczyć i nie obumiera. Możesz urywać czubki bobu zaatakowane przez mszyce lub ręcznie zbierać je, kiedy jest ich niewiele na roślinie. Łatwiej będzie ci zbierać owady, kiedy obwiniesz palce taśmą klejącą, tak, aby strona klejąca była na wierzchu. 

W przypadku drzew owocowych warto obkleić pień drzewa taśmą dwustronną. Dzięki temu uniemożliwisz przejście mrówkom do korony i podrzucenie mszyc na liście.    

Wielu ogrodników widząc mszyce, sięga od razu po opryski. W sklepach ogrodniczych znajdziesz wiele preparatów zarówno chemicznych, jak i naturalnych. W przypadku ogrodów warzywnych i owocowych znacznie lepszym wyborem będą naturalne opryski np. na bazie oleju rydzowego o krótkim czasie karencji. Warto także wypróbować domowe sposoby i naturalne opryski, które równie skutecznie zaduszą mszyce, oblepiając ich otwór gębowy np. herbatkę tymiankową.

Zamiast sięgać po chemiczne opryski na mszyce, warto wypróbować domowe, naturalne specyfiki, które nie niszczą roślin. Fot. Mariia Boiko/123RF.com

Herbatka tymiankowa na mszyce – jak ją zastosować? 

Jednym ze skutecznych oprysków na mszyce jest herbatka tymiankowa. Zioło to zawiera tymol i karwakrol, które odstraszają mszyce czy przędziorki, dlatego można go stosować na rośliny także prewencyjnie. Dzięki dodatkom do oprysku z tymianku takim jak krochmal zadziałasz skutecznie także na już istniejącą inwazję mszyc.  

Przeczytaj także: Co posadzić w ogrodzie, by odstraszyć mrówki? Lista roślin, które mrówki omijają z daleka

Do zalet herbatki tymiankowej należy również ochrona roślin przed chorobami grzybowymi. Jak widzisz, korzyści, jakie ze sobą niesie herbatka tymiankowa, jest wiele. Oprysk na rośliny możesz wykonać na dwa sposoby.  

Jeden z nich jest nieco łatwiejszy. Do jego przygotowania potrzebujesz: 

  • oregano 20 gramów, 
  • tymianek 20 gramów, 
  • 0,5 litra wódki rozcieńczonej z 0,5 litra przegotowanej wody, 
  • krochmal – 150 cm3, 
  • 1,5 tabletki aspiryny, 
  • siarczan magnezu 15 gramów na litr.   

Aby przygotować oprysk, należy do butelki o pojemności 1,5 litra wsypać suszone zioła, zalać mieszaniną wódki z wodą i odstawić na 24 godziny do pomieszczenia o temperaturze pokojowej. Co jakiś czas możesz zamieszać butelką. Następnego dnia odcedź nalewkę na gęstym sitku, a pozostałe wewnątrz butelki zioła zalej 0,5 litrem wrzątku. Po ostudzeniu ponownie odcedź napar i połącz go z nalewką. Do tak przygotowanego roztworu możesz dodać krochmal, aspirynę i siarczan magnezu.  

Herbatka tymiankowa to stary, sprawdzony sposób na skuteczne pozbycie się mszyc. Fot. Antonio Sanchez/123RF.com 

Jak stosować herbatkę z tymianku na mszycę? 150 ml roztworu wymieszaj z 2-3 litrami wody i stosuj w formie oprysku na zaatakowane rośliny. Pamiętaj, aby pryskać liście od spodu.

Przeczytaj także: Mszyce obsiadają wszystko, co się da. Wypróbuj stare metody, które zawsze działają
 
Drugi sposób na herbatkę tymiankową zakłada macerację ziół w roztworze z drożdży. Ta opcja jest nieco bardziej pracochłonna, jednak rośliny dodatkowo zostaną odżywione substancjami zawartymi w drożdżach. Do przygotowania tej wersji oprysku z herbatki tymiankowej potrzebujesz: 

  • 20 gramów oregano 
  • 20 gramów tymianku 
  • woda - 1 litr 
  • Cukier – 0,25 dag 
  • 5 dag drożdży piekarniczych 

Drożdże rozpuść w zagotowanej i ostudzonej wodzie z cukrem. Roztwór pozostaw w ciepłym miejscu, żeby fermentował do czasu, aż przestanie być słodki - ok. 2 tygodnie. Następnie dodaj zioła i maceruj je przez tydzień. Po tym czasie odcedź tymianek i oregano.  

Ten oprysk z tymianku możesz stosować po uprzednim rozcieńczeniu go z wodą w proporcjach: 100 ml na 2-3 litry wody.  

Pamiętaj, że naturalne opryski na mszyce najlepiej działają, gdy są stosowane regularnie. Wynika to z ich łagodniejszego działania, ale także tego, że szkodniki lubią wracać. Jeśli raz je wytępisz, nie oznacza to końca kłopotów. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Czym zasilać truskawki w maju? Nie każdy nawóz się nadaje

Co włożyć do dołka, pod korzeń podczas sadzenia pomidorów. Rady doświadczonego ogrodnika

Żadna choroba nie chwyci marchewki. Zastosuj starą, wypróbowaną metodę

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.