Spis treści:
Czego potrzebuje marchewka, by zdrowo rosnąć?
Marchewka to niezwykle wszechstronne warzywo, które znajduje szerokie zastosowanie kulinarne. Jest uprawiane w wielu ogrodach, występuje w różnych odmianach, a przy tym przynosi mnóstwo korzyści zdrowotnych. Ponadto nie posiada dużych wymagań, dlatego z jego uprawą poradzi sobie nawet początkujący amator ogrodnictwa. Mimo to warto wiedzieć, czego potrzebuje marchewka, by zdrowo rosnąć. Preferuje miejsca o dobrym nasłonecznieniu, choć toleruje również lekki półcień. Z kolei uprawiana w cieniu może rosnąć wolniej oraz mieć słabszy smak i jakość korzeni. Marchew poradzi sobie na większości typów gleb występujących w Polsce. Jednak najbardziej preferuje podłoże lekkie, żyzne i piaszczysto-gliniaste, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Jednocześnie nie lubi gleb ciężkich i podmokłych – w przeciwnym wypadku korzenie mogą pękać i rozdwajać się.
Warto również pamiętać, że marchewka lubi umiarkowanie wilgotne podłoże, dlatego podlewanie powinno być regularne (zwłaszcza w okresach suszy). By zdrowo rosnąć, potrzebuje również odpowiedniego nawożenia. W tym celu można zastosować nawozy organiczne, takie jak kompost lub obornik. Z racji tego, że marchewka może konkurować z chwastami o światło i składniki pokarmowe, należy zadbać o regularne odchwaszczanie. Ważny jest też dobór przedplonu – nie zaleca się uprawy marchwi po takich warzywach, jak buraki, fasola, groch, seler czy ziemniaki. Z kolei dobrym przedplonem będą m.in. kapusta, kalafior, kalarepa, kukurydza oraz por.
Podlej marchewkę prostym roztworem, a urośnie zdrowa i dorodna. Fot.alicjane/123RF.com
Nadmanganian potasu na choroby marchewki
Marchewka, tak jak każde warzywo, jest narażona na występowanie chorób, które mogą powodować duże straty w plonach. Do najgroźniejszych należy m.in. alternarioza naci marchwi, której sprzyja ciepła i deszczowa pogoda. Wówczas na liściach i ogonkach liściowych pojawiają się drobne, ciemne plamki, które z czasem łączą się w większe. Kolejną chorobą atakującą marchew jest mączniak prawdziwy baldaszkowatych, który objawia się białymi plamami mączystego nalotu z drobnymi zarodnikami grzyba. Wśród innych chorób warto też wymienić mokrą zgniliznę korzeniowych, parch zwykły marchwi, rizoktoniozę, szarą pleśń oraz zgniliznę twardzikową. Dlatego, jeśli chcesz, aby marchewka rosła zdrowo i bezproblemowo, warto zapewnić jej ochronę przed groźnymi patogenami.
Starą, ale sprawdzoną metodą na ochronę marchewki przed chorobami jest nadmanganian potasu. Często sięgam po niego także sama, dzięki czemu moje plony są zdrowe i dorodne. Nadmanganian potasu dostępny jest bez recepty praktycznie w każdej aptece. Ma postać drobnych kryształów lub proszku w kolorze fioletowym. Wykazuje działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i odkażające, dzięki czemu chroni marchew przed wieloma chorobami. Ponadto zabezpiecza przed gniciem korzeni, a nawet chroni plony przed jednym z najgroźniejszych szkodników, jakim jest połyśnica marchwianka. W celu przygotowania roztworu do 10 l wody dodaję 3 g nadmanganianu potasu, po czym dokładnie mieszam. Takim preparat podlewam marchew po drugim przerzedzeniu. Ponadto powtarzam czynność po 3 tygodniach, dzięki czemu moje plony zawsze są obfite i zdrowe.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Zrób jedną rzecz przed siewem. Marchew wykiełkuje w kilka dni
Czym podlewać cebulę, żeby lepiej rosła? Wypróbuj stary patent, główki będą jak pięści
Pomidory bez chorób. Dlaczego właśnie tak trzeba sadzić pomidory?