Spis treści:
Jak pielęgnować cebulę?
Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez cebuli, nie dziwi więc, że chętnie sadzimy ją w przydomowym ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja tego warzywa są stosunkowo proste, choć o kilku podstawowych zasadach nie powinniśmy zapominać. Najbardziej dorodne główki zbierzemy z gleb żyznych, lekkich i przepuszczalnych, a także bogatych w próchnicę. Pamiętajmy, że podłoże powinno mieć pH w granicach 6,5-7,0. Ponieważ cebula preferuje żyzną ziemię, przed sadzeniem dymki lub siewem nasion warto ją wzbogacić w niezbędne składniki odżywcze, stosując np. kompost.
Jak pielęgnować cebule? Nie zapominajmy o następujących zabiegach:
- Odchwaszczanie – z grządki, na której rośnie cebula, systematycznie usuwajmy chwasty, które mogą konkurować z warzywami o wodę i składniki odżywcze;
- Spulchnianie gleby – ziemię między rzędami warto lekko wzruszać za pomocą motyki lub małych grabek. Róbmy to co najmniej kilka razy w sezonie, aby uniknąć zaskorupienia się powierzchni gleby, które uniemożliwia wodzie i składnikom odżywczym dotarcie do korzeni cebuli;
- Nawożenie – cebula ma średnie wymagania pokarmowe, które musimy zaspokoić, aby cieszyć się dużymi i zdrowymi warzywami. Potrzebuje przede wszystkim fosforu i potasu, a także nieco mniej azotu. Składniki te można dostarczyć, stosując obornik jesienią poprzedniego roku, a także kompost tuż przed założeniem uprawy. Poza nawozami organicznymi możemy stosować także preparaty mineralne, a także domowe odżywki;
- Podlewanie – ze względu na duże wymagania wodne i słaby system korzeniowy, cebulę trzeba dość często podlewać (szczególnie w okresach, gdy nie ma opadów deszczu).
Podstawą pielęgnacji cebuli jest podlewanie i nawożenie. Fot. Olha_Afanasieva/CanvaPro
Przeczytaj również: Jak i kiedy najlepiej siać ogórki gruntowe? Kluczowe są ziemia i głębokość siewu
Czym podlewać cebulę, żeby dobrze rosła?
Cebula charakteryzuje się słabo rozwiniętym i płytkim systemem korzeniowym, co sprawia, że jest bardzo wrażliwa na niedobory wody. Warto mieć to na uwadze, pielęgnując to warzywo. Podlewajmy je regularnie, ale niezbyt dużymi porcjami wody, aby gleba była umiarkowanie wilgotna. Unikajmy jednak nadmiernego nawadniania, które może doprowadzić do gnicia cebul i rozwoju chorób. Podlewanie cebuli może stać się również doskonałą okazją na zasilenie jej w dodatkowe składniki odżywcze.
Dokarmianie cebuli w trakcie podlewania przeprowadzamy 2-3 razy w sezonie. Aby dostarczyć roślinom niezbędne mikro- i makroelementy, możemy zastosować nawozy rozpuszczalne w wodzie lub skorzystać z domowej metody. Moja babcia do zasilania cebuli wykorzystywała popiół drzewny, który obfituje w cenne składniki mineralne. Przygotowujemy z niego nawóz zgodnie z następującym przepisem:
- Do dużego garnka wsypujemy 200 g przesianego przez sito popiołu drzewnego i zalewamy 5 l wrzątku;
- Przykrywamy i odstawiamy na całą dobę.
Po tym czasie płyn starannie mieszamy, przelewamy do konewki i podlewamy nim cebule rano lub wieczorem. Dzięki wzbogaceniu gleby w niezbędne składniki warzywa będą zdrowe, kształtne i dorodne.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Sadzenie oberżyny w maju. Proste zasady i duże zbiory bakłażana
Mączniak, parch i brunatna zgnilizna niszczą drzewa owocowe. Możesz im pomóc i mieć duże plony
Sadzenie cukinii do gruntu. Wybór dobrej ziemi, pielęgnacja i najlepsze odmiany cukinii