Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sadzenie oberżyny w maju. Proste zasady i duże zbiory bakłażana

Psianka, miłosna gruszka, oberżyna, bakłażan – pod każdą z tych nazw kryje się to samo pyszne warzywo o charakterystycznej, fioletowej skórce. Jeśli planujesz posadzić je w swoim ogrodzie, najlepiej zajmij się tym już wiosną – jesienią będziesz cieszył się owocami swojej pracy!

Sadzenie oberżyny w maju. Proste zasady i duże zbiory bakłażana
Bakłażan to ciepłolubne warzywo, które z powodzeniem można uprawiać w ogrodzie. Fot.moisseyev/CanvaPro

Spis treści:

Kiedy sadzić bakłażany do gruntu?

Jedną z najważniejszych dla ogrodników informacji na temat oberżyn jest fakt, że warzywa te źle znoszą zimno. W związku z tym nasion nie sadzi się od razu do gruntu – początkowo (w marcu) wysiewa się je i pozwala im kiełkować w cieplejszych warunkach: w ogrzewanej szklarni albo w mieszkaniu.

Kiedy sadzić bakłażany do gruntu? Rozsady możesz przenosić do ziemi w maju, gdy temperatura powietrza przekroczy 15°C. Najlepiej umieścić je wówczas pod folią. Sadzonki świetnie będą rosły także w donicach na tarasie, na wysokich grządkach albo po prostu – w warzywniku.

Dobre odmiany bakłażana, czyli co warto posadzić w swoim ogrodzie

Oberżyny znajdziesz na rynku w różnych odmianach. Które z nich najlepiej wybrać? Wiele zależy od twoich upodobań oraz tego, czy zależy ci jedynie na spożywczym, czy także ozdobnym charakterze roślin.

Dobre odmiany bakłażana to z pewnością te najbardziej popularne:

  • Black Beauty;
  • Moneymaker F1;
  • Patio Baby.

Jeśli zdecydujesz się na posadzenie którejś z nich, jesienią zbierzesz tradycyjnie wyglądające warzywa o fioletowej skórce. Dobre odmiany bakłażana mogą jednak także wydawać owoce o innych kolorach. Do takich należą np. odmiany Easter Egg i White Knight dające białe owoce.

jak uprawiać bakłażany Bakłażany wymagają regularnego podlewania, gdyż źle znoszą przesuszenie. Fot.epokrovsky/123RF.com

Jak uprawiać bakłażany? Krok po kroku

Przygotowałeś nasiona oberżyny i wiesz, kiedy sadzić bakłażany do gruntu. O czym jeszcze warto pamiętać? Jak uprawiać bakłażany? Krok po kroku – przygotuj miejsce w ogrodzie, a potem pamiętaj o podlewaniu i nawożeniu roślin. Dzięki temu jesienią będziesz cieszył się ich pięknymi, pysznymi owocami!

Bakłażany potrzebują żyznej, próchniczej gleby. Idealnie, gdy ma ona lekko kwaśny odczyn (pH ok. 6–6,7). W związku z tym doświadczeni ogrodnicy zalecają, aby przed przesadzeniem rozsadów do gruntu przekopać ziemię z kompostem albo obornikiem. Stanowisko do sadzenia bakłażanów powinno być słoneczne – jeśli oberżyny posadzisz w cieniu, będą słabiej owocować, a zebrane warzywa nie osiągną odpowiednio dużych rozmiarów.

Bakłażany źle znoszą także niedobory wody. Pamiętaj o tym szczególnie w okresie słonecznego, suchego lata. Wówczas konieczne będzie dodatkowe podlewanie roślin – zwłaszcza w czasie kwitnienia i zawiązywania się owoców. Ale uważaj! Jeśli zbyt obficie podlejesz rośliny, zniszczysz je – bakłażany nie tolerują zalania korzeni.

Czy oberżyny wymagają nawożenia? Tak – zwłaszcza jeśli zależy ci na uzyskaniu pięknych, dorodnych owoców. Nawozy stosuj w okresie kwitnienia i owocowania roślin, czyli mniej więcej od czerwca do końca sierpnia. Do nawożenia bakłażanów bardzo dobrze sprawdzają się płynne nawozy – stosuj je zgodnie z informacjami podanymi na etykiecie (zwykle raz w tygodniu).

Warto wiedzieć także, że bakłażany są roślinami odpornymi na większość chorób. Nie atakuje ich też zbyt wiele szkodników – wyjątek stanowią jednak mszyce oraz stonka ziemniaczana. Regularnie więc sprawdzaj stan roślin, a w razie konieczności sięgaj po środki owadobójcze.

bakłażan W naszym klimacie bakłażany uprawia się z rozsady. Fot.varnavaphoto/123RF.com

Owocowanie i rozmnażanie bakłażanów

Zależy ci na jak najobfitszym owocowaniu i najlepszej uprawie bakłażana? To musisz wiedzieć: oberżyny, tak jak np. pomidory, wymagają przycinania bocznych pędów. Po raz pierwszy prace przeprowadź na młodych roślinach, po ok. 1,5 miesiąca po ich posadzeniu. Pozostaw wówczas na każdej 1-2 pędy, a pozostałe odetnij. Po raz drugi rośliny warto przyciąć, gdy pojawią się pierwsze pąki. Pozbądź się wtedy dużych liści, niepotrzebnie zagęszczających roślinę. W ten sposób ułatwisz zapylenie kwiatów i sprawisz, że będzie lepiej owocowała.

Owoce oberżyny są gotowe do zbioru po ok. 70–90 dniach od posadzenia roślin. Zbieraj je od razu, gdy osiągną odpowiednią wielkość, a ich skórka ma właściwy dla odmiany kolor i jest błyszcząca. Jeśli zbyt długo pozostawisz owoce na roślinie, skórka zacznie matowieć, a środek stanie się gorzki i niesmaczny.

Czy oberżyny można samodzielnie rozmnażać? W naszym klimacie wiosenne sadzenie nasion to jedyny stosowany sposób rozpoczęcia upraw.

Przeczytaj również: Zrób jedną rzecz przed siewem. Marchew wykiełkuje w kilka dni

Uprawa bakłażana – to musisz wiedzieć!

Jak ułatwić sobie uprawę bakłażana? To musisz wiedzieć, jeśli chcesz osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Po pierwsze pamiętaj, by dobrze przygotować ziemię w ogrodzie – dzięki temu zyskasz pewność, że roślinie nie zabraknie cennych składników odżywczych. Z pewnością przełoży się to później na obfitsze owocowanie.

Po drugie zwróć uwagę na sposób owocowania rośliny. Bakłażany naturalnie wydają zwykle ok. 10 owoców. Warto jednak ograniczyć tę liczbę do maksymalnie 5 – będą większe i bardziej okazałe. Jak to zrobić? Obrywaj późne pąki kwiatowe!

Jak uprawiać oberżyny, kiedy sadzić je do gruntu i jakie są dobre odmiany bakłażana? To pytania, na które zwykle szukają odpowiedzi początkujący ogrodnicy. I słusznie, bo dzięki temu są w stanie samodzielnie uprawiać rośliny dające wyjątkowo smaczne i zdrowe owoce!

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Kwiaty papryki – obrywać czy nie? Co robić, gdy papryka szybko kwitnie

Tych pędów pomidorów nie wolno usuwać. Co można oberwać i kiedy to zrobić?

Dlaczego szczypior żółknie? Sposób na zasychające końcówki szczypioru cebuli

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.