Spis treści:
Jakie nasiona ogórków są najlepsze do siewu?
Ogórki można uprawiać zarówno z rozsady, jak i siejąc nasiona bezpośrednio do gruntu. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzemy, kluczowy jest wybór odpowiednich nasion. Jest to podstawa udanej uprawy – ma to wpływ na jakość, wydajność i zdrowie plonów. Nasiona ogórków bez problemu można znaleźć w sklepach ogrodniczych, z kolei ilość odmian przyprawia o zawrót głowy. Możemy je podzielić według sposobu uprawy (m.in. w szklarni czy gruncie) lub przeznaczenia. Ponadto odmiany ogórków różnią się smakiem, kolorem, kształtem, terminem owocowania, długością plonowania, a także odpornością.
Obecnie praktycznie każdy sklep ogrodniczy oferuje nasiona oznaczone symbolem F1. Zazwyczaj są one droższe od tradycyjnych, ale warte swojej ceny. Są to nasiona odmian mieszańcowych, tzw. heterozyjnych, co pozwala na uzyskanie bardziej obfitych i lepszych jakościowo plonów (dobrze znoszą niekorzystne warunki środowiskowe, są też mniej wrażliwe na choroby i szkodniki). Trzeba przy tym jednak pamiętać, że nasiona te trzeba kupować co roku, ponieważ nie zachowują cech pierwszego pokolenia.
Sukces w uprawie ogórków zależy m.in. od wyboru nasion. Fot.nadezdagorosko/123RF.com
Wielu ogrodników woli zbierać nasiona ogórków samodzielnie, zamiast kupować w sklepach. Dzięki temu mamy gwarancję, że plony będą wysokie, a przy okazji można zaoszczędzić trochę pieniędzy. Owoce, z których chcemy pozyskać nasiona, powinny być duże i dojrzałe, najlepiej żółte. Natomiast, okazuje się, że lepiej nie siać świeżych nasion ogórków. Dlaczego? Zebrane rok lub dwa temu dadzą więcej pustych kwiatów, co w konsekwencji przełoży się na niższe plony. Najlepiej, aby nasiona ogórków miały 3-4 lata – będą one miały większą siłę kiełkowania, wydadzą też mnóstwo kwiatów żeńskich, z których zawiązują się owoce.
Siew ogórków do gruntu
Ogórki mają wysokie wymagania cieplne, dlatego ich wysiew do gruntu jest możliwy od drugiej połowy maja, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków. Aby zacząć kiełkować, nasiona potrzebują odpowiedniej temperatury – co najmniej 15 st. C. Przed siewem można je też zaprawić przeciwko szkodnikom i chorobom grzybowym. Ogórki wysiewa się na głębokość 1,5-2 cm (1 lub 2 nasiona). Jeśli wykiełkują oba, słabszą siewkę należy usunąć. Odstępy między nasionami powinny wynosić 10-15 cm, dzięki czemu rośliny nie będą ze sobą konkurowały. Warto również pamiętać, że ogórki szeroko się rozrastają, dlatego odległość między rzędami powinna być 80-120 cm.
Krzaczki te wymagają gleby żyznej, próchniczej i zasobnej w składniki pokarmowe (najlepiej, aby szybko się nagrzewała). Pod ich uprawę warto przeznaczyć stanowisko słoneczne i zaciszne, dzięki czemu będą rosły jak szalone. Ponadto ogórki potrzebują dużo wody, która jest niezbędna do przeprowadzania procesów życiowych. Podłoże powinno być czas lekko wilgotne, ale nie mokre, inaczej mogą się pojawić choroby grzybowe.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nietypowa metoda uprawy ogórków gruntowych. Plon jest duży i zdrowy
Żadna choroba nie chwyci marchewki. Zastosuj starą, wypróbowaną metodę
Pomidory bez chorób. Dlaczego właśnie tak trzeba sadzić pomidory?