Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak bez wysiłku usunąć pień po ściętym drzewie? Wypróbuj tani i bezpieczny dla środowiska sposób

Ścięcie drzewa w ogrodzie bywa koniecznością. Bardziej skomplikowane niż sama wycinka jest pozbycie się pozostającego po niej pnia, który wygląda nieatrakcyjnie i zajmuje cenne miejsce. Wykopywanie go ręcznie wymaga ogromnej tężyzny fizycznej, a ciężkim sprzętem – sporych pieniędzy. Na szczęście są również inne możliwości. Sprawdź, jak usunąć pień po ściętym drzewie tanio i bez wysiłku.

Jak bez wysiłku usunąć pień po ściętym drzewie? Wypróbuj tani i bezpieczny dla środowiska sposób
Usuń pień po ściętym drzewie bez wysiłku i dużych kosztów. Fot. virynja/123RF.com

Spis treści:

Kłopoty z usunięciem pnia drzewa

Pozbycie się drzewa z ogrodu jest stosunkowo łatwe, pozostającego po nim pnia – dużo trudniejsze. Grube, silne korzenie tych roślin wnikają w głąb gleby i rozrastają się na boki. Można orientacyjnie ustalić, ile miejsca zajmują pod ziemią – uznaje się, że osiągają taką samą rozpiętość jak korona drzewa. W przypadku starych egzemplarzy powierzchnia, którą zajmuje system korzeniowy, jest więc znaczna. Rozwija się on średnio na głębokości 0,6-0,8 m pod poziomem gruntu, choć niektóre gatunki mają płycej położone korzenie.

Wszystko to sprawia, że usunięcie całego pnia wraz z jego podziemną częścią stanowi ogromne wyzwanie. Najbardziej kłopotliwe jest pozbywanie się pniaków z twardego drewna, których naturalny rozkład trwa zdecydowanie najdłużej (np. dębu). Nie bez znaczenia jest także wiek ścinanego drzewa, ponieważ im było ono większe, tym trudniej jest nam usunąć jego pień.

Oczywiście, możemy zostawić go w ogrodzie i wykorzystywać jako naturalną dekorację. Nie każdemu jednak odpowiada takie rozwiązanie – wiele osób woli jak najszybciej pozbyć się pnia po ściętym drzewie. Jeśli chcemy skorzystać z naturalnych metod, musimy jednak uzbroić się w cierpliwość – efekty przyjdą, ale nie od razu.

Dla większości ogrodników samodzielne usunięcie pnia drzewa jest bardzo kłopotliwe. Dla większości ogrodników samodzielne usunięcie pnia drzewa jest bardzo kłopotliwe. Fot. vmrphoto/123RF.com

Przeczytaj również: Krety nawet w zimie rozkopują ogród. Wymieszaj czosnek z płynem z apteki i wlej do kopca

Jak usunąć pień drzewa – tani i bezpieczny sposób

Mamy do wyboru wiele metod na usunięcie pnia drzewa, nie wszystkie jednak są obojętne środowisku i bezpieczne w stosowaniu. Frezowanie i wykopywanie go za pomocą ciężkiego sprzętu niszczy nawierzchnie w ogrodzie oraz może uszkadzać rośliny znajdujące się w pobliżu, a poza tym jest kosztowne. Niektórzy stosują wypalanie pnia, które stwarza ryzyko pożaru. Używanie chemicznych substancji do pozbycia się pieńka szkodzi natomiast glebie i roślinom.

Zamiast nich warto wybierać bezpieczne, naturalne metody na usunięcie pnia. Jedną z najciekawszych jest zastosowanie sody oczyszczonej i octu do przyspieszenia gnicia drewna. Jak dzięki tym tanim produktom usunąć pień drzewa? Wyjaśniamy krok po kroku:

  • Obkopujemy pień dookoła, aby odsłonić górną część systemu korzeniowego;

  • Następnie za pomocą siekiery nacinamy wierzch pnia i wiertarką wykonujemy kilkanaście otworów o średnicy 1,5-2 cm i głębokości ok. 20 cm;

  • Na wierzch pnia sypiemy dużo sody oczyszczonej, wciskając ją w otwory i nacięcia patykiem. Zamiast spożywczej sody oczyszczonej, warto wybrać gospodarczą, którą kupimy w dużych opakowaniach w sklepach budowlanych;

  • Pień oblewamy 4 litrami octu spirytusowego i obserwujemy burzliwą reakcję między składnikami. Przykrywamy go plandeką i obwiązujemy sznurkiem.

To tani i bezpieczny sposób na usunięcie pnia bez chemii, pamiętajmy jednak, że jego działanie nie jest błyskawiczne. Jeśli chcemy doczekać się rezultatów, musimy powtarzać wymienione wyżej czynności co miesiąc do momentu, aż drewno zmurszeje i będziemy mogli łatwo wydobyć je łopatą. Może to zająć nawet kilka lat.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Przycinanie przerośniętych żywopłotów. Kiedy i w jaki sposób to robić?

Owijanie drzew owocowych opaskami z tektury falistej. Sposób na szkodniki

Zimowe cięcie drzew owocowych. Jak przycinać jabłonie, śliwy i grusze w styczniu?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.