Spis treści:
Po co przycinać drzewa owocowe w zimie?
Regularne cięcie roślin owocujących w uprawie ogrodowej pozwala utrzymać je w dobrej kondycji, nadać im pożądany kształt, dbając, by niczego im nie brakowało. Prześwietlanie korony sprzyja doświetleniu wewnętrznych partii gałęzi i wpuszcza więcej powietrza, pozwalając roślinie lepiej się rozwijać, a co za tym idzie bujniej zakwitać. Na regularnie przycinanym drzewie owoców jest zwykle więcej, są zdrowsze i smaczniejsze. U wielu gatunków najlepszym posunięciem jest zimowe cięcie, czyli to wykonywane w okresie bezlistnym o znaczeniu przede wszystkim fitosanitarnym, o ile tylko wspomniane drzewa lub krzewy są dostatecznie odporne na mróz.
Po co przycinać drzewa owocowe w zimie? Ogrodnicy uważają, że okres bezlistny, w terminarzu cięcia przypadający mniej więcej na przełomie stycznia i lutego, to najbezpieczniejszy moment, ponieważ wówczas bez trudu dostrzeżemy na roślinach wszelkie zmiany, uszkodzenia, potencjalne ogniska infekcyjne czy ślady obecności szkodników.
Ogołocone naturalnie z liści konary oraz drobniejsze pędy wewnętrzne są łatwiej dostępne, a samo cięcie przebiega przy zmniejszonym ryzyku niechcianych uszkodzeń czy nadmiernej utraty cennych soków z drzewa. Trzymając się wskazanego terminu:
- można w sposób bezpieczny dla drzew nadać im i utrzymać pożądany kształt korony, przeprowadzając coroczną korektę;
- można skuteczniej zapobiegać wiosennemu rozwojowi ognisk chorób grzybowych, przerzedzając koronę i poprawiając jej wewnętrzne warunki – w ten sposób zmniejsza się ryzyko zachorowania drzew np. na parcha jabłoni czy brunatną zgniliznę;
- można usunąć zbędne pędy o niższej produktywności, krzyżujące się, słabsze i nadmiernie rozrośnięte, tym samym kierując pozyskaną energię drzewa na rozwój mocniejszych gałęzi, bujniejsze kwitnienie, a ostatecznie rozwój lepszych owoców.
Zastanawiasz się, kiedy przeprowadzić cięcie, by rzeczywiście zyskać na zimowej pielęgnacji twoich drzewek owocowych? Zaplanuj zabieg w chwili, gdy pogoda ustabilizuje się, a temperatury przez kilka kolejnych dni będą utrzymywały się na poziomie wyższym niż -5°C. W ten sposób uchronisz wrażliwsze pędy w miejscach cięcia przed przemarzaniem.
Przeczytaj również: Cięcie śliwy. Kiedy i jak prawidłowo przycinać śliwy, by obficie owocowały?
Jak przycinać jabłonie, śliwy i grusze w styczniu?
Dla ogrodników, którzy prowadzą uprawy w proekologiczny sposób, regularne, zimowe cięcie drzew owocujących ma duże znaczenie, ponieważ pozwala ograniczać potencjalne infekcje, a tym samym przekłada się na ograniczenie stosowania pestycydów. Wymagana jest określona technika, dlatego warto wiedzieć, jak przycinać jabłonie, śliwy i grusze w styczniu, by zabieg ten mógł przynieść oczekiwany efekt.
Regularne, coroczne przycinanie korony jabłoni nie tylko pozwala zachować wysoką plenność drzewa, lecz także pomaga ograniczać rozwój rozmaitych chorób grzybowych. Fot. roman023/nehru/123rf.com
Zacznij od przygotowania narzędzi:
- wybierz ostre nożyce ogrodowe, ręczne i automatyczne, miej też pod ręką piłkę ogrodniczą do grubszych konarów;
- jeśli sprzęt nie jest dostatecznie ostry, zadbaj o jego przygotowanie, bowiem tępe ostrza nożyc powodują szarpanie tkanek, a takie rany trudniej się goją i częściej bywają ogniskiem rozwoju chorób grzybowych;
- przed użyciem nożyc, sekatora lub piłki koniecznie zdezynfekuj ostrze.
Gdy cały potrzeby sprzęt masz już zebrany, oczyszczony i odpowiednio przygotowany do użycia, możesz rozpocząć cięcie fitosanitarne oraz formowanie korony.
- Zacznij od przycięcia chorych gałęzi, pędów uszkodzonych i osłabionych o niskiej produktywności w sezonie.
- Następnie pozbądź się gałęzi krzyżujących się wewnątrz i nadmiernie zagęszczonych.
- Zwróć uwagę na pędy rosnące do środka korony, je również warto mieć pod kontrolą i w razie nadmiernego zagęszczenia się należy przyciąć.
- W czasie zimowego cięcia skróć przyrosty jednoroczne o 1/3 całkowitej długości. W przypadku śliwy pędy jednoroczne można skrócić bardziej (niektórzy pozostawiają 1/3 długości), ale uważaj, aby nie odkryć przy tym zbyt dużej powierzchni tkanek wewnętrznych i nie uszkodzić ochronnej warstwy z kory.
Niektórzy ogrodnicy podpowiadają, aby po zabiegu zimowego przycinania gałęzi drzew owocowych dodatkowo zabezpieczyć ranę powstałą po cięciu specjalnym preparatem o działaniu grzybobójczym. Taka forma ochrony przydaje się szczególnie wtedy, gdy cięciu poddawane są grubsze pędy i konary o dużej powierzchni rany oraz śliwy, należące do roślin bardzo wrażliwych.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Dlaczego jabłonie słabo owocują? Co zrobić, żeby mieć duże zbiory?
Przycinanie jabłoni zimą. Sprawdź odmiany, u których zabieg podwaja plony
Cięcie jagody kamczackiej na wiosnę. Które gałęzie zostawić i kiedy odmładzać krzaczki?