Porady ogrodnicze

Dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom może wspomagać leczenie wielu chorób. Jak uprawiać dziewannę?

Przechadzając się latem po łące, można spotkać smukłą roślinę, "wynoszącą się" pośród traw i innych dziko rosnących gatunków. To dziewanna, która znalazła zastosowanie przede wszystkim w ziołolecznictwie. Dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom może wspomagać leczenie chorób górnych dróg oddechowy i dróg żółciowych. Dowiedz się, jak wygląda uprawa tej rośliny, poznaj jej odmiany i zastosowanie. 

Dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom może wspomagać leczenie wielu chorób. Jak uprawiać dziewannę?
Dziewanna to zioło, które oczarowuje nie tylko pięknym wyglądem. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dziewanna charakterystyka gatunku 

Dziewanna pospolita (Verbascum L.) to roślina, która zaliczana jest do rodzaju trędownikowatych. Co ciekawe, występuje w ogromnej ilości gatunków. Znanych jest ich na świecie ok. 360. Naturalne środowisko występowania dziewanny to tereny Azji i Afryki (Północnej i Wschodniej), ale nie tylko. W samej Europie rośnie aż 87 jej gatunków, w Polsce znanych jest 8 z nich.  

Zainteresowanie tą rośliną jest w pełni uzasadnione, ponieważ dziewanna nie tylko charakteryzuje się uroczymi kwiatami i strzelistym pokrojem, ale jest również rośliną chętnie odwiedzaną przez owady. Nie ma dużych wymagań glebowych. Można ją sadzić właściwie wszędzie, nawet na uboższych i bardzo suchych glebach. Ważne jedynie, aby rozwijała się w pełnym słońcu. Wyróżnia się głębokim systemem korzeniowym przez co szybko i łatwo rośnie. 

Dziewanny są z natury roślinami dwuletnimi lub bylinami. Obecnie rosną przeważnie na terenie Europy i Turcji. Ich pędy osiągają od 30 cm do 2 metrów. Dzikie dziewanny radzą sobie na stanowiskach ubogich, suchych i bardzo słonecznych, a kluczem do ich przetrwania jest głęboki system korzeniowy.  

Liście rośliny są ułożone skrętolegle i nie mają przylistków. Na łodygach i liściach zauważyć można charakterystyczne owłosienie. Blaszka liściowa jest falista i całobrzega. 

Kwiaty są zebrane w grona, a niekiedy w kłosy, na długim, prostym pędzie kwiatostanowym. Są z reguły pięciopłatkowe i grzbieciste. Roślina najliczniej występuje w barwie żółtej. Owocem dziewanny jest tzw. torebka. 

dziewanna i róże Dziewanna pięknie prezentuje się na rabacie z różami. Fot.123RF.com

Dziewanna uprawa 

Roślina jest stosunkowo łatwa w uprawie, nie wymaga też wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Podlewa się ją jedynie w skrajnych przypadkach, a nawożenie jest zupełnie zbędne. 

Dziewannę do ogrodu możesz sprowadzić na dwa sposoby.  

  • Pierwszym jest wykopanie tej rośliny z terenu, w którym występuje w stanie dzikim. Pamiętaj jednak, aby robić to ostrożnie! Następnym krokiem jest przeniesienie jej na swoją rabatę. Najlepiej, żeby była to młoda roślina, tworząca przyziemną rozetę z liści. Takie egzemplarze najbardziej nadają się do sadzenia. Weź pod uwagę, że dziewanna ma korzeń palowy, którego nie można uszkodzić. W ten sposób wykopaną roślinę należy od razu posadzić w wybranym miejscu. Dopiero w drugim roku rozwoju rośliny możesz się jednak spodziewać wyrośnięcia wzniesionego pędu. Jego wysokość jest zwykle uzależniona od konkretnej odmiany rośliny. Większość odmian posiada spore i owłosione liście oraz okazałe, żółte, białe, pomarańczowe lub purpurowe kwiaty. 

  • Drugim sposobem jest pozyskanie odpowiedniego materiału do siewu. Możesz go zdobyć poprzez zebranie dojrzałych nasion z dziko rosnącego okazu. Uprawę dziewanny należy rozpocząć w lipcu lub sierpniu. Co ważne, nie przykrywa się jej glebą, a jedynie lekko w nią wciska. Kwiaty powinny się ukazać jeszcze tego samego roku, co wysiew. Jeżeli jednak posadzisz roślinę z nasion, zakwitnie dopiero w kolejnym roku. 

Najbardziej korzystne dla rozwoju dziewanny jest miejsce dobrze nasłonecznione i suche. Co prawda, roślina znana jest z dobrej adaptacji nawet w przypadku słabych gleb. Ponadto, trudne czynniki środowiskowe nie mają na nią negatywnego wpływu. Pomimo tego, iż roślina wyrośnie na każdym rodzaju podłoża, lepiej posadzić ją w tym przepuszczalnym i próchniczym. Dzięki temu zyskasz pewność, że twoja dziewanna ogrodowa przyjmie się idealnie i odwdzięczy się pięknymi kwiatami.  

Najpopularniejsze odmiany dziewanny 

Wyróżnić można kilka powszechnie znanych odmian dziewanny. Są to m.in.: 

  • dziewanna drobnokwiatowa – to roślina dwuletnia, która dorasta do ok. 2 m wysokości. Ta dziewanna nie jest wykorzystywana w zielarstwie. Jej pojedynczy kwiat kwitnie tylko kilka godzin, po tym czasie więdnie; 

  • dziewanna wielokwiatowa – to odmiana bardzo często występująca w Polsce. Najczęściej porasta nieużytki, pobocza lub skraj lasu. Często wykorzystywana jest do obsadzania trudnych i suchych gleb, które z łatwością pięknie aranżuje. Jej łodyga i liście pokryte są gęstym owłosieniem. Kwiaty dziewanny wielkokwiatowej są zazwyczaj żółte i rosną w kłosach; 
  • dziewanna kutnerowata – to roślina dość często mylona z dziewanną wielkokwiatową. Dlaczego? Ponieważ obie odmiany należą do rodziny trędownikowatych. Dziewanna kutnerowata jest wysoką rośliną dwuletnią, dorastającą do 150 cm wysokości. W całości pokryta jest żółtawym kutnerem, stąd nazwa. Kwiat dziewanny kutnerowatej ma dokładnie 5 płatków w kolorze żółtym; 

  • dziewanna austriacka – to odmiana niższa od pozostałych. Dorasta do wysokości od 70 do 100 cm. Zachwyca jednak kwiatami w kolorze białym z czerwonym oczkiem. Toleruje każdy rodzaj gleby, ale najbardziej lubi stanowisko słoneczne i niezbyt wilgotne podłoże. 

Wszystkie wyżej wymienione odmiany dziewanny nadają się do hodowli ogrodowej. Są piękne i mało wymagające w uprawie. Ponadto, w ostatnich latach wyhodowano nowe, hybrydowe odmiany dziewanny o intrygujących kolorach kwiatów. Są to warianty takie jak np.: dziewanna Sugar Plum o kwiatach fioletowych, czy dziewanna Rose o kwiatach różowych. Dziewanna Dark Eyes ma kwiaty żółte z ciemno-czerwonym oczkiem, a dziewanna Pink Peticoats kwitnie w kolorze łososiowym. Odmiana Clementine z kolei zachwyca kwiatami o barwie żółto-różowej z czerwonym oczkiem. 

Dziewanna właściwości i zastosowanie 

Dziewanna to zioło, które oczarowuje nie tylko pięknym wyglądem. Roślina ta jest źródłm cennych składników, takich jak flawonoidy, garbniki, saponiny czy kumaryna. Z kwiatów dziewanny robi się natomiast nalewki pomocnicze na kaszel lub płukanki do uszu. 

Zawarte w dziewannie saponiny wspierają działania moczopędne i przeciwzapalne. Flawonoidy to natomiast bardzo dobre antyoksydanty. Widoczne na łodygach rośliny czarne plamki, to cenna żywica, którą spokojnie można dodać do nalewek. Dziewanna zawiera także kumarynę, zdrowe kwasy organiczne, a także bogate w aromaty olejki eteryczne. 

dziewanna Dziewanna może pomóc ukoić ból jamy ustnej i gardła, załagodzić stan zapalny ucha. Fot.123RF.com

Kwiaty dziewanny wykazują również wiele właściwości wspomagających przy różnych schorzeniach. Dziewanna może pomóc ukoić ból jamy ustnej i gardła, załagodzić stan zapalny ucha. Powszechnie wybierana jest także jako środek wspomagający trawienie. 

Dziewanna znalazła także zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Można ją znaleźć m.in. w składzie preparatów do rozjaśniania włosów czy w szamponach wzmacniających. Systematyczne stosowanie produktów z dodatkiem dziewanny pomaga nadać włosom zdrowy wygląd oraz wzmocnić ich połysk i miękkość. 

Roślina wspiera też przeciwdziałanie rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów, dlatego też można ją stosować do pielęgnacji cery trądzikowej. Wykorzystywana jest także w żelach pod prysznic, ponieważ wspomaga oczyszczanie skóry i łagodzenie podrażnień, bez uczulania. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.