Porady ogrodnicze

Cięcie śliwy. Kiedy i jak prawidłowo przycinać śliwy, by obficie owocowały?

Cięcie śliwy jest uzależnione od terminu dojrzewania owoców konkretnej odmiany. Również sposób przycinania drzewka w dużej mierze jest zależny od efektu, jaki chcemy uzyskać i od wieku danego drzewka. Sprawdź, jak i kiedy przycinać śliwy i co musisz wiedzieć o tym zabiegu pielęgnacyjnym.

Cięcie śliwy. Kiedy i jak prawidłowo przycinać śliwy, by obficie owocowały?
Wyjaśniamy, jak należy przycinać śliwy na wiosnę. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Przycinanie śliw – co trzeba wiedzieć?

Przycinanie śliwy jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, dotyczących tej rośliny. Ma to wpływ nie tylko na wygląd i kształt korony, ale również na zdolność drzewka do wydawania plonów. Dodatkowo podcinanie śliwy jest także świetnym zabiegiem dla młodych drzewek, które mają uszkodzony system korzeniowy. Pozwoli to przywrócić im równowagę pomiędzy korzeniem a koroną.

Przycinanie śliw ma również ogromny wpływ na ich zdrowie. Związane jest to z tym, że mniejsza ilość gałęzi sprawia, że korona jest bardziej przewiewna, co powoduje, że śliwa jest mniej podatna na rozwój grzybów i wirusów. Również łatwiej jest dzięki temu wykonać opryski.

Podczas przycinania śliw ważny jest również sposób, w jaki to zrobimy. Przede wszystkim należy używać ostrych, zdezynfekowanych i niezardzewiałych narzędzi. Najlepiej zdecydować się na piły ogrodnicze lub sekatory. W dodatku nie można zapomnieć o zabezpieczeniu ran farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego, który uniemożliwi patogenom rozwój chorób.

Przeczytaj również: Przycinanie drzew i krzewów owocowych. Co i jak można przycinać w lutym?

Cięcie śliw – kiedy przycinać śliwy?

Śliwy są drzewami, których cięcie jest ściśle uzależnione od terminu dojrzewania owoców konkretnej odmiany. Wśród odmian śliw, które owocują wczesną jesienią, jest m.in. Węgierka Zwykła, President czy Valor. Te śliwy musimy ciąć wczesną wiosną.

Natomiast odmiany śliw, których owoce dojrzewają wcześniej, należy ciąć w lipcu i sierpniu. Najlepiej zrobić to zaraz po zbiorze owoców. Do grupy tych śliw zaliczamy takie odmiany jak Renkloda Ulena, Opal czy Herman.

Cięcie młodych śliw po posadzeniu

Jeśli chodzi o sadzenie młodych drzewek na wiosnę, to musimy ciąć je zaraz po posadzeniu. W przypadku takich śliw uprawianych w ogrodach przydomowych, najlepiej prowadzić korony drzewek tak, by były zachowane w formie naturalnej. Z tego powodu drzewko nie wymaga wielu cięć i dlatego wykonanie tego zabiegu nie jest skomplikowane.

Młodą śliwę z kilkoma rozgałęzieniami tniemy tak, aby przewodnik nie był dłuższy niż 50 cm od najwyższego rozgałęzienia. Natomiast pędy boczne należy skrócić do 30-40 cm długości.

W przypadku drzewek nierozgałęzionych przycinamy je tylko na wysokość około 80 cm. Dzięki temu pobudzimy śliwę do wykształcenia pędów bocznych.

Starsze śliwy potrzebują przede wszystkim cięcia prześwietlającego. Fot. 123RF.com

Cięcie i prześwietlanie starszych drzew śliwy

Jeżeli chcemy wykonać cięcie lub prześwietlenie starszych drzew śliw, które rosną swobodnie w luźnej rozstawie w ogrodzie, to zaczynamy je mocniej ciąć po upływie około 3-4 lat od ich posadzenia.

Potrzebują one przede wszystkim cięć prześwietlających, poprzez które wycinamy krzyżujące się pędy. Pozbywamy się również gałęzi, które rosną do wnętrza korony lub zostały uszkodzone albo porażone przez choroby.

Cięcie odmładzające śliw

Śliwy owocują zazwyczaj na pędach, które mają 2-3 lata. Z tego powodu warto przeprowadzać cięcia odmładzające śliw.

W tym celu należy wyciąć starsze pędy drzew, dzięki czemu drzewo zostanie pobudzone do wypuszczania tych nowych i owocujących. Cięcie musi być wykonywane w taki sposób, by przy przewodniku został fragment gałęzi z pąkiem lub odgałęzieniem o długości 10-30 cm. Jest to tzw. czop. Powinien on być lekko skośny, ze skosem skierowanym w przeciwną stronę do pączka.

Kiedy ciąć wilki na śliwie?

Oprócz tego musimy również usuwać wilki na śliwie. Są to młode i pionowo wyrastające z gałęzi pędy, które nie owocują. Tym określeniem nazywane są również silne przyrosty w górnej części korony.

Cięcie ich na śliwie powinno się wykonywać do połowy lipca. Pędy te można po prostu wyłamać lub ciąć sekatorem na wysokości około 12-15 cm. Dzięki temu korona zachowa odpowiedzi kształt, czyli będzie miała szerszy dół i węższą górną część. Sprawi to, że słońce będzie docierało do każdej gałęzi i wpłynie to bezpośrednio na obfitsze owocowanie śliwy, a także na łatwiejszy zbiór.

Przeczytaj również:

Ta choroba powoduje ogromne straty w uprawach. Jak rozpoznać i zwalczyć szarkę śliwy?

Kiedy i czym pryskać śliwkę na robaki i inne choroby? Cebulą zwalczysz mszyce, które już atakują!

Szarka to groźna choroba śliw wywoływana przez wirusa Plum pox virus. Fot.pixabay.com/Wikimedia Commons-User:MarkusHagenlocher

"Rolnicy": Swojskie cytrusy w przydomowej szklarni na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.