Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy i czym pryskać śliwkę na robaki i inne choroby? Cebulą zwalczysz mszyce, które już atakują!

Opryski śliwki odgrywają bardzo dużą rolę w ochronie tego drzewa przed chorobami i szkodnikami. Aby zabieg był skuteczny, warto poznać zalecane terminy oprysków, a także listę polecanych preparatów. Kiedy pryskać śliwkę na robaki i dla zapobiegania chorobom? Jakich preparatów należy używać? Skorzystaj z naszych porad, by cieszyć się dużym plonem smacznych i zdrowych owoców.  

Kiedy i czym pryskać śliwkę na robaki i inne choroby? Cebulą zwalczysz mszyce, które już atakują!
Opryski śliwki wiosną mają na celu ochronę rośliny przed atakiem grzybów i owadów. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Najczęstsze choroby i szkodniki śliwki

Nie tylko jabłonie i grusze wymagają całosezonowej ochrony przed chorobami i szkodnikami. Śliwki również padają często ich ofiarą. Brak przeciwdziałania chorobie może doprowadzić do obumarcia całego drzewa. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, należy szybko podjąć odpowiednie działania. Do najpospolitszych chorób występujących na śliwach należą:

 • zaraza ogniowa – poraża wszystkie części naziemne rośliny. Cechą charakterystyczną tej choroby są wycieki w kolorze białym lub żółtym;
 • drobna plamistość liści – pierwsze oznaki tej choroby pojawiają się w postaci niewielkich plamek, które następnie zasypują całą powierzchnię liści. W konsekwencji cała blaszka liściowa żółknie i odpada;
 • dziurkowatość liści drzew pestkowych – dotyczy głównie liści, na których pojawiają się plamki. Wraz z rozwojem choroby plamy stopniowo zamieniają się na dziury;
 • brunatna zgnilizna drzew pestkowych – choroba powoduje masowe gnicie owoców, na których pojawiają się szare, małe narośle;
 • torbiel śliw – zarażone owoce marszczą się, tracą kolor i smak;
 • ospowatość śliw (szarka) – objawy choroby występują na liściach i owocach: na blaszkach liściowych pojawiają się przebarwione pierścienie, a na owocach – wgłębienia i mokre plamy;
 • rak bakteryjny – występuje przeważnie na starych drzewach. Pierwszym objawem choroby jest zgorzel kwiatów, czyli ich brunatnienie i zamieranie.

Do najgroźniejszych szkodników śliwki należą: owocówka śliwkóweczka, przędziorek owocowiec, misecznik śliwowy oraz mszyce.

Kiedy pryskać śliwkę na robaki i choroby?

Termin poszczególnych oprysków śliwki należy dostosować do fazy rozwoju drzewa, czyli tzw. fazy fenologicznej, ponieważ zarówno oprysk wykonany zbyt wcześnie, jak i zbyt późno, nie będzie skuteczny. Co roku okresy te mogą przypadać w innych terminach, gdyż w dużej mierze uzależnione są od warunków pogodowych. Dlatego należy kierować się obserwacjami rozwijających się pąków, liści i kwiatów.

Pierwsze opryski śliw wykonuje się już w okresie nabrzmiewania pąków. Na przełomie lutego i marca należy wykonać tzw. opryski zapobiegawcze, które pomagają uniknąć wystąpienia szkodników. Wówczas śliwki należy ochronić przed mszycami, zgnilizną owoców i ryjkowcami. W okresie przed kwitnieniem śliw (w kwietniu) wykonuje się kolejne opryski zapobiegawcze przeciw brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych. W przypadku, gdy na drzewkach pojawiają się pierwsze objawy chorób, należy przeprowadzić zabiegi interwencyjne. Kolejne opryski śliwek wykonuje się:

 • w okresie kwitnienia (w maju) – przeciwko dziurkowatości liści drzew pestkowych oraz rdzy śliwy;
 • po kwitnieniu (w czerwcu) – zwalczamy wówczas przędziorka owocowca, pordzewiacza śliwowego oraz mszyce;
 • w okresie wzrostu owoców (na przełomie czerwca i lipca) – opryskuje się śliwy m.in. przed owocówką śliwkóweczką i brunatna zgnilizna drzew pestkowych;
 • w okresie dojrzewania owoców (na przełomie lipca i sierpnia) – śliwki należy ochronić m.in. przed dziurkowatością liści drzew pestkowych i rdzą śliwy.

oprysk śliwki

Opryski śliwki można przeprowadzić nie tylko chemicznymi środkami ochrony roślin, lecz także bardziej ekologicznymi preparatami czy wręcz domowymi sposobami. Fot.123RF.com

Jak wykonywać opryski śliwki?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że środki do oprysków śliwek często są bardzo szkodliwe, wręcz toksyczne. Dlatego do zabiegów przystępujemy w odzieży ochronnej, koniecznie zasłaniającej oczy, skórę oraz drogi oddechowe. Oprysk śliwki przeprowadza się od nasady pnia aż po ostatnie pędy korony. Podczas wiosennego zabiegu przeciwko szkodnikom, drzewa należy spryskać preparatem bardzo obficie. 

Zabiegi opryskiwania śliwek powinny być wykonane w bezdeszczowe, umiarkowanie ciepłe i bezwietrzne dni. Pozwoli to ograniczyć straty preparatu i przenoszenie się substancji na inne uprawy. Z uwagi na bezpieczeństwo zapylaczy opryski śliwek wykonuje się wieczorem, po oblocie pszczół. Ważna jest także temperatura powietrza, w której wykonujemy zabieg, ponieważ w zbyt niskiej temperaturze środki ochrony roślin mają znacznie mniejszą skuteczność.    

Czym pryskać śliwkę?

Do oprysku śliwy na robaki i choroby można stosować chemiczne środki ochrony roślin, gotowe preparaty oparte na naturalnych składnikach, a także wyciągi i wywary roślinne, które możemy przygotować samodzielnie. Na dziurkowatość liści oraz brunatną zgniliznę drzew pestkowych można stosować zapobiegawczo Topsin M 500 SC. Na rdzę śliwy odpowiedni będzie preparat Magnicur Gold. Z kolei dobrze znany Mospilan 20 SP pomoże w walce z misecznikiem śliwowym, zwójkami liściowymi, a nawet z mszycami. W okresie nabrzmiewania pąków warto wykonać zapobiegawcze opryski śliwy przeciw robakom takimi preparatami jak Promanal 60 EC lub Emulpar 940 EC.

Przeczytaj również: Oprysk z piołunu zwalczy mszyce, ślimaki i mrówki  

Ekologiczne opryski śliwki na robaki i choroby

W przypadku śliwki z ekologicznych oprysków skuteczne okażą się wyciągi ze skrzypu polnego czy też z krwawnika pospolitego, które po rozcieńczeniu pomogą skutecznie zwalczać brunatną zgniliznę drzew pestkowych. W sprzedaży dostępne są również gotowe preparaty na bazie skrzypu polnego.

W przypadku ataku mszyc warto stosować ekologiczne opryski z czosnku, cebuli czy pokrywy. Są skuteczne na niektóre choroby grzybowe i bakteryjne, a ich wykonanie jest bardzo proste. Aby przygotować wyciąg z cebuli, zalej 100 g łusek warzywa 5 litrami gorącej wody i pozostaw do zaparzenia na 1-2 dni. Następnie odcedź i możesz już opryskiwać porażone śliwki. W przypadku czosnku 150 g mielonych główek należy zaleć 5 l wody i kilkakrotnie wymieszać. Po zaledwie 15 minutach można odcedzić płyn, rozcieńczyć go z wodą w stosunku 1:1. Dzięki temu uzyskasz naturalny preparat do ekologicznego oprysku śliwek.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.