Porady ogrodnicze

Czy chryzantemy z cmentarza można posadzić w ogrodzie? Czy można zabrać je do domu?

Chryzantemy to piękne kwiaty, którymi chętnie dekorujemy groby bliskich w dniu 1 listopada. Co z nimi zrobić, gdy zaczną przekwitać? Niektórzy uważają, że to, co zostało wniesione na cmentarz, powinno na nim pozostać, dlatego po prostu wyrzucają zwiędłe kwiaty. Inni natomiast uznają to za marnotrawstwo, więc zabierają je do domu. Jakie chryzantemy z cmentarza można posadzić w ogrodzie i czy powinno się to robić? Odpowiadamy.

Czy chryzantemy z cmentarza można posadzić w ogrodzie? Czy można zabrać je do domu?
Co zrobić z chryzantemami po Wszystkich Świętych? Nie każdy je wyrzuca. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Co zrobić z chryzantemami w doniczkach po Wszystkich Świętych?

Chryzantemy od wielu lat są zdecydowanie najpopularniejszymi kwiatami na cmentarz. W dniu Wszystkich Świętych zobaczymy je na praktycznie każdym mijanym grobie. Chętnie dekorujemy nimi miejsca pochówku najbliższych nie tylko dlatego, że symbolizują pamięć o zmarłych osobach, ale również z powodu atrakcyjnego wyglądu tych kwiatów oraz ich nieprzeciętnej wytrzymałości. Kojarzące się z czasem refleksji nad przemijaniem chryzantemy występują w wielu barwnych odmianach, dzięki czemu mamy ogromny wybór cmentarnych dekoracji.

Oferta punktów sprzedaży kwiatów jest imponująca. Na grobie możemy postawić chryzantemy drobnokwiatowe, średniokwiatowe oraz wielkokwiatowe. Dostępne są zarówno kwiaty cięte, wiązanki z chryzantemami, jak i rośliny doniczkowe. Te ostatnie wybierane są najczęściej, ponieważ możemy je podlewać i nawozić, aby jak najdłużej zdobiły miejsce pochówku bliskiej osoby. Jednak również chryzantemy doniczkowe z czasem muszą przekwitnąć i zwiędnąć. Gdy przestają wyglądać atrakcyjnie, często są po prostu wyrzucane. Warto się jednak zastanowić, co innego zrobić z chryzantemami w doniczkach po Wszystkich Świętych. Powinniśmy się ich pozbyć, czy może zabrać je do domu i spróbować uprawiać dalej?

Niektórzy uznają, że marnowanie żywych kwiatów to duża strata, dlatego zabierają do domu przekwitłe chryzantemy w donicach po dniu Wszystkich Świętych. Niektórzy uznają, że marnowanie żywych kwiatów to duża strata, dlatego zabierają do domu przekwitłe chryzantemy w donicach po dniu Wszystkich Świętych. Fot. CanvaPro

Chryzantemy po Wszystkich Świętych często są wystarczająco dobrym stanie, aby bez przeszkód kontynuowały swój rozwój w ogrodzie. Zamiast je wyrzucać do znajdującego się na terenie cmentarza kosza na śmieci, możemy zabrać je ze sobą i dać im nowe życie. Aby uratować te piękne kwiaty, musimy zapewnić im odpowiednie warunki. Dokładając starań, możemy cieszyć się urodą chryzantem jeszcze przez długi czas. Niektórzy uznają, że marnowanie żywych kwiatów to duża strata, dlatego zabierają do domu przekwitłe chryzantemy w donicach po dniu Wszystkich Świętych. Jest również duże grono osób, które zarzeka się, że absolutnie nigdy tego nie zrobi. Dlaczego?

Przesądy cmentarne – czy można zabrać kwiaty z grobu?

Wiedza na temat tego, jakie zachowania na cmentarzu ściągną na nas nieszczęście, jest przekazywana z pokolenie na pokolenie. Nasi przodkowie ostrzegali nas przed tym, aby nie stawiać zapalonych zniczy na nagrobku tuż po pogrzebie czy nie siadać na grobowej płycie. Zabobony nie ominęły również stawianych w miejscu pochówku kwiatów. Wiele osób do dziś wierzy, że nie powinno się przynosić ich do domu. Zgodnie z przesądem wszystkie wiązanki i donice z roślinami, które wnieśliśmy na cmentarz, powinny już na nim pozostać. Gdy zmarnieją, muszą być wyrzucone.

Według przesądów zabranie kwiatów z cmentarza może przyciągnąć nieszczęście. Według przesądów zabranie kwiatów z cmentarza może przyciągnąć nieszczęście. Fot. CanvaPro

Co się stanie, gdy chryzantemy lub inne rośliny z grobu przyniesiemy do domu? Wedle cmentarnego przesądu sprowadzimy na siebie i wszystkich członków swojej rodziny pecha. Niektórzy twierdzą, że kwiaty powinny zostać w miejscu pochówku przez co najmniej 6 tygodni, bo tyle czasu dusza zmarłego przebywa na ziemi. Oczywiście z przesądami nie musimy się zgadzać, ale nie można zaprzeczyć, że stanowią ważny element kulturowy. Część osób decyduje się spojrzeć na tego typu wierzenia z przymrużeniem oka i zabrać chryzantemy po Wszystkich Świętych do domu.

Przeczytaj również: Kolor chryzantem ma znaczenie. Uważaj, co stawiasz na grób

Jakie chryzantemy z cmentarza można posadzić w ogrodzie?

Jeśli odsuniemy na bok cmentarne przesądy, nie wahajmy się – zabierzmy chryzantemy z rodzinnego grobu i uprawiajmy je dalej na balkonie lub w przydomowym ogródku. Pamiętajmy tylko, że nie wszystkie odmiany tych kwiatów możemy posadzić w gruncie, ponieważ nie są wystarczająco mrozoodporne, aby zimować w ogrodzie w naszym klimacie.

Do dalszej uprawy w gruncie nadają się te gatunki i odmiany, które są odporne na działanie niskiej temperatury. Będą to zatem głównie chryzantemy o drobnych lub średnich kwiatach. Już podczas zakupu chryzantem na Wszystkich Świętych warto dowiedzieć się od sprzedawcy, czy dany okaz jest mrozoodporny. Wystarczająco wytrzymałe na chłód są takie odmiany jak m.in. 'Barbarossa', 'Pipi', 'White Green', 'Carot' oraz 'Pink Lady'. Jeśli nie uda nam się uzyskać takiej informacji na straganie, kierujmy się zasadą, że im drobniejsze są kwiaty chryzantemy, tym lepiej roślina poradzi sobie z niską temperaturą.

Musimy jednak pamiętać, że nie ma sensu przywozić z cmentarza chryzantem, które zdążyły zmarznąć już na cmentarzu. Dlatego, jeśli zależy nam na zachowaniu kwiatów po Wszystkich Świętych, stawiając okaz na grobie, powinniśmy go odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem. Wystarczy włożyć doniczkę do nieco większego pojemnika, a pustą przestrzeń między nimi wypełnić np. pokruszonym styropianem. Mniejszą donicę możemy również owinąć folią bąbelkową bądź agrowłókniną, a dopiero później zakryć większym pojemnikiem.

Kiedy sadzić chryzantemy z cmentarza w ogrodzie?

Chryzantemy po Wszystkich Świętych można posadzić w ogrodzie. Chryzantemy po Wszystkich Świętych można posadzić w ogrodzie, ale nie w listopadzie. Fot. CanvaPro

Chryzantemy zabranej z cmentarza po Wszystkich Świętych nie możemy od razu wynieść do ogrodu i posadzić w gruncie. Z zabiegiem tym musimy się wstrzymać, ponieważ rośliny sadzone na działce w listopadzie nie zdążą się odpowiednio ukorzenić i zaaklimatyzować na stałym stanowisku, aby zdołały przetrwać zimę. Z sadzeniem chryzantem musimy poczekać aż do wiosny. Do tego czasu przechowujemy je w widnym i chłodnym pomieszczeniu. Powinna panować w nim temperatura od 5 do 10°C, co zapewni roślinom odpowiednie warunki w okresie zimowania.

Do przechowywania na czas zimy chryzantemy w doniczkach muszą zostać odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim powinniśmy skrócić ich pędy w taki sposób, aby miały długość ok. 15 cm. Jeżeli doniczkę zabezpieczaliśmy dodatkowo przed mrozem, musimy zdjąć otulinę. W trakcie zimowania chryzantem ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy go całkowicie, aby podłoże nie wyschło. Zupełnie zrezygnujmy natomiast z nawożenia.

Wiosną zauważymy, że na roślinach pojawiają się młode przyrosty. W tym momencie możemy przenieść je do pomieszczenia, w którym panuje nieco wyższa temperatura. Powinniśmy również zwiększyć częstotliwość podlewania. Gdy minie ryzyko wystąpienia przymrozków, chryzantemę sadzimy na wybranym stanowisku w ogrodzie. Możemy również kontynuować uprawę w donicy – wystarczy przesadzić roślinę do nowego podłoża i dalej pielęgnować.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Stroik na grób możesz zrobić sam. Jak i z czego wykonać wiązankę na Święto Zmarłych

Chryzantemy 2023 – najmodniejsze i najtrwalsze gatunki. Ile kosztują, jak o nie dbać?

Co jest najlepsze na chwasty wokół grobu? Uważaj z solą, bo możesz zniszczyć nagrobek

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.