Porady ogrodnicze

Latem, jesienią, a może zimą? Kiedy najlepiej przesadzać iglaki, aby im nie zaszkodzić?

Zmieniasz aranżację ogrodu? Chcesz postawić altankę i potrzebujesz wygospodarować miejsce za domem? Sprawdź, czy przesadzanie iglaków to dobry pomysł i co zrobić, żeby iglaki po przesadzeniu przyjęły się. Dowiedz się, jak zaplanować przesadzanie latem i o czym musisz pamiętać, żeby drzewka nie uschły po zmianie stanowiska.

Latem, jesienią, a może zimą? Kiedy najlepiej przesadzać iglaki, aby im nie zaszkodzić?
Przesadzając roślinę iglastą należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Przesadzanie iglaków – co warto wiedzieć?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy przesadzanie nie spowoduje uschnięcia rośliny. Im starsze drzewo, tym zmiana stanowiska może okazać się większym wyzwaniem, chociażby ze względu na rozbudowany system korzeniowy. Całą operację starannie zaplanuj. Sprawdź, kiedy przesadzać iglaki i jak to zrobić, aby nie uszkodzić rośliny.

Jeśli podczas przesadzania rośliny, przypadkowo uszkodzisz jej korzenie, wówczas iglak może nie przyjąć się na nowym stanowisku lub po czasie uschnie. Istotny jest nie tylko sposób prowadzenia prac, lecz także termin, w którym będziesz to robić. Zaplanuj przesadzanie iglaków tak, aby roślina miała szansę się zregenerować i przygotować na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Jak przygotować się do przesadzania iglaków?

Miej na uwadze, że przesadzanie drzew iglastych, zwłaszcza tych dużych – z rozbudowanym systemem korzeniowym – to czynność, do której trzeba się odpowiednio przygotować. Jeśli jednego dnia przyjdzie ci do głowy pomysł, aby zmienić stanowisko tujom, świerkom lub jodłom, a nazajutrz zaczniesz je wykopywać sprzed domu, to prawdopodobnie nie przyjmą się po przesadzeniu.

Wybierz odpowiednie stanowisko. Weź przy tym pod uwagę preferencje konkretnego gatunku iglaków. Jeśli przesadzasz sosny, pamiętaj, że drzewa te dobrze czują się na miejscach słonecznych, z kolei świerka możesz posadzić w lekko zacienionym, jednak osłoniętym od wiatru. Sprawdź też, na jaką porę roku zaplanować przesadzanie drzew iglastych i co zrobić, żeby iglaki po przesadzeniu nie uschły.

Przeczytaj również: Daglezja zielona jest gigantem wśród drzew. Będzie cieszyć swoim pięknem niejedno pokolenie

Daglezja zielona Daglezja zielona należy do najwyższych drzew na świecie. Rekordowy okaz miał 127 m wysokości. Fot.123RF.com

Kiedy przesadzać iglaki?

Wybór optymalnej pory na przesadzanie roślin iglastych może przesądzić o tym, czy przyjmą się one na nowym stanowisku, czy też szybko obumrą. Kiedy przesadzać iglaki? Czy lepiej jest cały proces zaplanować na przełomie lata i jesieni, czy może jednak wybrać miesiące zimowe? Sprawdź nasze podpowiedzi!

  • Planujesz przesadzanie latem? Sprawdź, jak to zrobić!

Czerwiec, lipiec, sierpień, a może wrzesień? Które miesiące są najlepsze na to, aby przesadzać rośliny iglaste? Początek lata, gdy temperatury są bardzo wysokie, a gleba często przesuszona, to nie jest najlepszy termin. Wstrzymaj się ze zmianą aranżacji ogrodu przynajmniej do połowy sierpnia.

Iglaki możesz też przesadzać przez cały wrzesień. Do zimy i pierwszych opadów śniegu jest jeszcze kilka miesięcy, więc rośliny będą miały wystarczająco dużo czasu na to, aby dobrze ukorzenić się w nowym podłożu.

  • Przesadzanie zimą – czy iglaki można przesadzać o tej porze roku?

Zima to zdecydowanie nie jest dobra pora na to, aby przeprowadzać skomplikowaną operację przesadzania drzew i krzewów iglastych. Powodów jest przynajmniej kilka. Po pierwsze, zmrożoną glebę trudniej jest przekopać. Po drugie, w stwardniałym podłożu iglaki mają mniejszą szansę na zregenerowanie systemu korzeniowego. Jeśli chcesz, aby twoje drzewka iglaste przyjęły się na nowym stanowisku, przesadź je na przełomie lata i jesieni – przesadzanie zimą jest zbyt ryzykowne.

przesadzanie iglaków Iglaki najlepiej przesadzać od połowy sierpnia do końca września. Fot.123RF.com

Duże i małe iglaki – na co zwrócić uwagę przy ich przesadzaniu?

Sposób przygotowania roślin iglastych do zmiany stanowiska w ogrodzie uzależniony będzie od tego, czy planujesz przesadzanie iglaków małych, czy przesadzanie iglaków dużych. Im większe drzewo, tym przed tobą większe wyzwanie i całą operację powinieneś zacząć wcześniej.

  • Przesadzanie iglaków małych

Zanim zaczniesz wykopywać małego iglaka z dotychczasowego stanowiska, odpowiednio przygotuj nowe miejsce, na którym będzie rósł. Pamiętaj, że wykopany dół powinien być odpowiednio duży – trochę większy niż promień korony drzewa.

Właściwie pielęgnuj iglaki przed przesadzeniem. Zadbaj szczególnie o to, aby były regularnie podlewane. Gdy ziemia jest przesuszona, wówczas po wyjęciu iglaka korzenie zostaną odsłonięte, co może utrudnić przyjęcie się drzewa na nowym stanowisku.

Przesadzanie iglaków małych rozpocznij od okopania ich przy pomocy szpadla, następnie podważ drzewko, wyciągnij z gleby i jak najszybciej umieść w wykopanym wcześniej dołku. Wypełnij go ziemią przeznaczoną dla roślin iglastych, starannie ubij i obficie podlej. Dookoła pnia przesadzonego okazu usyp kopczyk z ziemi – zabezpieczy on najwrażliwsze elementy rośliny przed przemarznięciem.

  • Przesadzanie iglaków dużych

Nieco inaczej przebiega przesadzanie iglaków dużych. Całą operację warto rozpocząć już kilka miesięcy przed planowaną zmianą stanowiska. Dzięki temu szanse na to, że roślina przyjmie się w nowym miejscu i nie uschnie po przesadzeniu, znacznie wzrosną.

Jeśli planujesz przesadzać duże rośliny iglaste na przełomie lata i jesieni, to na wiosnę przy pomocy szpadla wykop rowek wokół iglaka, a następnie wyłóż go folią i torfem. Regularnie podlewaj iglaki przeznaczone do przesadzenia.

Zanim przystąpisz do przesadzania rośliny, odpowiednio zabezpiecz gałęzie. Przydatna będzie folia, którą owiniesz całe drzewo. Nie próbuj dużych iglaków przesadzać samodzielnie – im większy egzemplarz, tym więcej siły będzie wymagało wykopanie go i przeniesienie w nowe miejsce.

Pamiętaj, że roślina na nowym stanowisku, zanim dobrze się ukorzeni, będzie potrzebowała stabilizacji. Konstrukcję podtrzymującą pień drzewa możesz wykonać przy pomocy palików i odciągów.

jak przesadzać iglaki Samodzielnie powinniśmy przesadzać jedynie iglaki niewielkich rozmiarów. Fot.123RF.com

Co zrobić, żeby iglaki po przesadzeniu przyjęły się?

Pierwszy krok, o którym powinieneś pamiętać, to właściwe przygotowanie nowego stanowiska dla rośliny. Zastanów się, gdzie będzie optymalne miejsce, aby iglak mógł spokojnie rosnąć przynajmniej przez kilka najbliższych lat. Jest to o tyle istotne, że każda zmiana wiąże się z ryzykiem uszkodzenia korzeni, a co za tym idzie, może doprowadzić do uschnięcia iglaków.

Gdy już wybierzesz nowe miejsce dla swoich tui lub świerków, pozbądź się z niego wszystkich kamieni – nie tylko tych największych, lecz również małych. Pamiętaj także o tym, aby starannie usunąć chwasty. Dzięki temu iglak nie będzie musiał z nimi konkurować o substancje odżywcze pobierane z gleby.

Jest jeszcze jedna kwestia, na którą powinieneś zwrócić uwagę przy zmianie stanowiska roślin iglastych. Iglaków nie powinno się nawozić przez kilka miesięcy po ich przesadzeniu. Jeśli przesadzałeś iglaki późnym latem lub wczesną jesienią, to pierwszą dawkę nawozu możesz zaaplikować dopiero na wiosnę. Zastosuj wówczas nawóz przeznaczony do roślin iglastych.

Co zrobić, żeby iglaki po przesadzeniu nie uschły?

Po przesadzeniu roślin iglastych należy je otoczyć odpowiednią opieką – wówczas szanse na to, że się przyjmą i nie uschną, znacznie wzrosną. Kluczowe znaczenie ma regularne i obfite podlewanie. Nie przesadź jednak z ilością wody. Zanim po raz kolejny podlejesz iglaki, sprawdź, czy gleba jest wilgotna. Jeśli tak, to zrezygnuj z podlewania, w przeciwnym razie dojdzie do zalegania stojącej wody, a to może z kolei skutkować rozwojem zgnilizny.

Przeczytaj również: Opadanie igieł sosny – czy to powód po zmartwienia? Dlaczego sosna gubi igły?

opadanie igieł sosny Gubienie igieł sosny może być spowodowane niewłaściwą uprawą, chorobami grzybowymi lub pojawieniem się szkodników. Fot.123RF.com

Pachnące i zdrowe. Zaskakujące właściwości iglaków na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która choruje na schizofrenię, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 zloty . Znajoma mieszka sama i niema żadnej rodziny. Jest uboga. Fundacja Avalon.bezposrednia pomoc osobom niepełnosprawnym

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Latem, jesienią, a może zimą? Kiedy najlepiej przesadzać iglaki, aby im nie zaszkodzić?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.