Spis treści:
- Jakie właściwości mają skorupki z jajek?
- Nawóz ze skorupek jaj — przepis
- Do jakich roślin daje się nawóz ze skorupek jaj?
Jakie właściwości mają skorupki z jajek?
Skorupki z jajek to bardzo pożyteczne odpadki, które mogą posłużyć jako wzmacniający nawóz dla wielu gatunków roślin oraz dodatek wzbogacający glebę o wiele składników odżywczych. Dlaczego skorupki z jajek są tak wartościowe? Otóż przede wszystkim pozwalają w naturalny sposób użyźnić glebę bez użycia chemii.
Skorupki jajek są bogate w węglan wapnia, czyli kluczowy minerał wzmacniający ściany komórkowe roślin. Wapń występujący w skorupkach jaj jest najlepszym naturalnym źródłem wapnia, który jest w aż 90 proc. przyswajalny, co pozwala w łatwy sposób odkwasić glebę. Oprócz tego skorupki zawierają również inne minerały tj. potas, fosfor, magnez, cynk i żelazo, służące jako pokarm dla roślin ogrodowych i doniczkowych, wzmacniające ich wzrost oraz plonowanie.
Jakie korzyści przynosi stosowanie nawozu ze skorupek jaj?
- Obniża kwasowość gleby — wiele gatunków roślin preferuje gleby o zasadowym lub obojętnym pH. Jeżeli na naszych rabatach dominuje gleba o odczynie kwaśnym lub lekko-kwaśny, to dzięki skorupkom z jajek możemy ją odkwasić.
- Chroni warzywa przed chorobami i gniciem — niedobory wapnia są szkodliwe szczególnie dla uprawy pomidorów, papryki czy ogórków. Zasilenie sadzonek nawozem wapniowym w postaci zmielonych skorupek jaj, ochroni warzywa przed chorobami grzybowymi, zamieraniem wierzchołków, zwijaniem się liści i gniciem owoców.
- Odstrasza szkodniki — wysypane na grządkach pokruszone skorupki jajek staną się zaporą dla ślimaków i uchronią warzywa przed żerowaniem szkodników.
- Pobudza wzrost korzeni — zawarty w skorupkach jaj węglan wapnia działa wzmacniająco na korzenie roślin, dzięki czemu ich wzrost jest szybszy i silniejszy.
Skorupki jajek to znakomite źródło wapnia i tani nawóz do roślin ogrodowych i doniczkowych. Fot. 123RF.com
Nawóz ze skorupek jaj — przepis
Nawóz ze skorupek jaj można przygotować na kilka sposobów i wykorzystywać w formie proszkowanej i płynnej. Poniżej wyjaśniamy, jak zrobić nawóz ze skorupek jaj:
- Nawóz z pokruszonych skorupek jaj — wystarczy, że pokruszysz skorupki i wsypiesz je do ziemi w doniczce lub podsypiesz nimi rośliny rosnące w ogrodzie czy na grządce warzywnej. Pod wpływem wilgoci wapń stopniowo zacznie uwalniać się do gleby. Możesz zmielić skorupki na drobny proszek lub tylko delikatnie je pokruszyć przy pomocy np. tłuczka do ziemniaków.
- Płynny nawóz ze skorupek po jajkach — skorupki z jajek zalej wrzątkiem wsyp do słoika, zalej wrzątkiem i odstaw na kilka dni do ciemnego i chłodnego pomieszczenia. Po upływie około tygodnia przecedź płyn, a wodę wykorzystaj do podlewania roślin.
Skorupki można pokruszyć lub przygotować nawóz w formie płynnej. Fot. 123RF.com
Do jakich roślin daje się nawóz ze skorupek jaj?
Nawóz ze skorupek jaj przyniesie korzyści wielu roślinom, ale jednak nie wszystkim. Do jakich roślin stosować nawóz ze skorupek jaj? Oto lista roślin, które można nawozić skorupkami jaj:
- Warzywa — pomidor, papryka, ogórek, rośliny kapustne, fasola, jarmuż, cukinia, sałata.
- Owoce — winogrona, jabłonie, grusze, brzoskwinie.
- Kwiaty i byliny ozdobne — róże, chryzantemy, lawenda, żurawki, powojniki, liliowce.
- Rośliny doniczkowe — paproć, hoja, zielistka.
Nawóz ze skorupek jaj pod pomidory, ogórki gruntowe i paprykę jest szczególnie polecany w uprawach amatorskich. Warzywa te mają duże zapotrzebowanie na wapń i właśnie od tego pierwiastka zależy rozwój korzeni, liści i owoców. Chcąc dostarczyć nawozu wapniowego uprawianym w przydomowym ogródku warzywom, nie musimy sięgać po produkty dostępne w sklepach. Wystarczy, że zastosujemy naturalną odżywkę wapniową przygotowaną ze skorupek jaj, a dzięki temu przyczynimy się do lepszego wzrostu i plonowania warzyw, a także wzmocnimy ich odporność przed chorobami.
Warto jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie rośliny można nawozić skorupkami z jajek. W niektórych przypadkach może to zadziałać na rośliny destrukcyjnie. Do jakich roślin nie stosować nawozu ze skorupek? Przede wszystkim do roślin kwasolubnych. Skorupki z jajek odkwaszają glebę, dlatego nie można nawozić nimi roślin, które preferują podłoże o kwaśnym pH.
Poniżej przedstawiamy listę roślin, których nie można nawozić skorupkami z jajek:
- Rośliny ozdobne — hortensje, azalie, rododendrony, wrzosy.
- Owoce — truskawki, borówki amerykańskie, maliny.
Skorupki jaj są skutecznym i bardzo pożytecznym nawozem do roślin ogrodowych, doniczkowych oraz warzyw uprawianych w przydomowych ogródkach. Warto też podkreślić, że praktycznie nic nas nie kosztuje, ponieważ wykorzystujemy odpadki, które mogłyby trafić do kosza. Warto więc odkładać skorupki, gdyż stosowane jako nawóz przynoszą wiele korzyści.
Skorupki z jajek stosowane pod pomidory i ogórki wpływają na lepszy wzrost i plonowanie warzyw. Fot. 123RF.com
Przeczytaj również:
Nie wyrzucaj odpadów z kuchni. Skórki, obierki, skorupki pomogą w sprzątaniu i nie tylko
Jeden z najczęściej wykorzystywanych nawozów pochodzenia naturalnego – jak go stosować?
11 naturalnych nawozów dla roślin domowych. Jak zrobić eko nawóz?