Porady ogrodnicze

Pomidory samokończące - zalety i wady uprawy. Jak odróżnić pomidory samokończące

Pomidory samokończące charakteryzują się tym, że nie wymagają podpierania ani przycinania pędów bocznych. Dorastają do maksymalnie 1 m wysokości i przestają rosnąć, gdy owoce pojawią się na górnych pędach. Sprawdźcie, co warto wiedzieć o pomidorach samokończących i jak je uprawiać.

Pomidory samokończące - zalety i wady uprawy. Jak odróżnić pomidory samokończące
 Pomidory samokończące dorastają maksymalnie do 1 m wysokości. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Pomidory samokończące — charakterystyka

Pomidory samokończące należą do tej grupy pomidorów, które osiągają mniejsze rozmiary, mają zwarty pokrój i wytwarzają krótkie rozgałęzienia. Odmiany samokończące osiągają najwyżej 1,2 m wysokości, a dzięki temu, w przeciwieństwie do odmian pnących, nie wymagają podwiązywania, podpierania palikami czy cięcia.

Cechą wyróżniającą pomidory samokończące jest to, że przestają rosnąć w momencie, gdy na ich górnych pędach pojawią się owoce. Sprawia to, że owoce szybciej i równomiernie dojrzewają. Okres owocowania pomidorów samokończących wynosi od 2 do 4 tygodni.

Ze względu na swoje niewielkie rozmiary pomidory samokończące polecane są do uprawy pojemnikowej. Z powodzeniem można sadzić je też w skrzynkach na balkonach.

Pomidory samokończące — odmiany

Istnieje wiele odmian pomidorów samokończących, które różnią się wyglądem owoców oraz osiąganymi rozmiarami. Spośród nich najpopularniejsze są:

 • Pomidor koktajlowy "Kapturek" - to odmiana malinowa typu "cherry" , wydająca mnóstwo smacznych i drobnych owoców. Jest stosunkowo odporna na choroby grzybowe i przeznaczona do uprawy zarówno w tunelu, jak i pod gołym niebem.
 • Pomidor koktajlowy "Maskotka" - to odmiana karłowata typu "cherry". Można ją uprawiać nawet na niewielkich balkonach w skrzynkach balkonowych. Owoce mają intensywnie czerwony kolor i idealnie nadają się do sałatek.

 • Pomidor karłowy "Maliniak" - to odmiana malinowa, sztywnołodygowa, która nie wymaga podpór. Zawiązuje sporych rozmiarów kuliste owoce, których atutem jest soczysty miąższ oraz wyśmienity smak.

 • Pomidor karłowy "Babinicz" - odmiana ta ma zwarty pokrój, przez co nie wymaga podpór. Owoce szybko i obficie dojrzewają i są gotowe do zbioru już na przełomie lipca i sierpnia. Mają kulisty kształt, są stosunkowo duże i soczyste, a przez to idealnie nadają się na przetwory.

 • Pomidor karłowy "Chrobry F1" - jest to odmiana bardzo plenna i odporna na niesprzyjającą pogodę. Owoce wybarwiają się na intensywnie czerwony kolor nawet podczas chłodnego i deszczowego lata. Kształt owoców jest eliptyczny. Pomidory te doskonale nadają się do suszenia i przetworów.

pomidory  Pomidory samokończące są gotowe do zbiorów pod koniec lipca i w sierpniu. Fot. 123RF.com

Jak uprawiać pomidory samokończące?

Zasady uprawy pomidorów samokończących nie różnią się znacznie od tych, dotyczących uprawy odmian wysokorosnących. Można jednak stwierdzić, że uprawa pomidorów samokończących jest mniej angażująca, ponieważ w większości nie wymagają one podwiązywania oraz obrywania bocznych pędów. Zatem uprawiający je ogrodnicy, mają do wykonana znacznie mniej prac pielęgnacyjnych.

Poniżej przedstawiamy, jak stworzyć optymalne warunki do prawidłowego rozwoju pomidorów samokończących i ich obfitego owocowania.

 • Wysiew

Jednym ze sposobów uprawy pomidorów samokończących jest wyhodowanie sadzonek z nasion. Najlepszy termin do wysiewu nasion przypada na połowę marca. Wtedy nasiona należy wysiać do skrzynek, przykryć warstwą podłoża na ok. 0,5 cm i przechowywać w ciepłym i widnym pomieszczeniu. Należy także pamiętać o częstym podlewaniu i utrzymywaniu dużej wilgotności powietrza.  

 • Sadzonki

Jeśli nie zdecydowaliśmy się na wysiew nasion i samodzielne przygotowanie rozsady, to wczesną wiosną możemy również kupić gotowe sadzonki pomidorów samokończących w sklepach ogrodniczych.

 • Ziemia

Podłoże do uprawy pomidorów samokończących powinno być żyzne, lekkie, zasobne w składniki mineralne i przepuszczalne. Najlepsze pH wynosi od 5,5 do 6,5. Jeśli planujesz uprawę pomidorów w gruncie, ziemię na grządkach przeznaczonych pod uprawę jesienią przekop z obornikiem. Jeżeli tego nie zrobisz, wiosną zastosuj kompost.  

Należy zaznaczyć, że pomidory samokończące bardzo dobrze nadają się do uprawy pojemnikowej. Chcąc uprawiać je w skrzynkach na balkonie, można zastosować gotowe podłoże do pomidorów lub warzyw, dostępne w sklepach ogrodniczych.

 • Stanowisko

Miejsce do uprawy pomidorów samokończących powinno być nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Jeśli chcesz uprawiać pomidorki na balkonie, postaraj się tak ustawić doniczki z sadzonkami, by docierało do nich jak najwięcej światła słonecznego.

 • Sadzenie

Samodzielnie wyhodowane sadzonki lub te zakupione w sklepie można wysadzić do gruntu lub do pojemników na balkonie dopiero w połowie maja. Po 15 maja mija ryzyko przymrozków, dlatego można przesadzać pomidory na stałe miejsce. Warto tylko pamiętać, żeby przedtem je zahartować, czyli stopniowo wystawiać na zewnątrz.

Do gruntu pomidory sadzimy w odległości 40 - 60 cm, tak by słońce równo je oświetlało. Natomiast do skrzynek sadzimy po jednej sadzonce, tak by zapewnić jej swobodny wzrost i miejsce do rozwoju.

 • Podlewanie

Pomidory uprawiane w gruncie i w doniczce muszą mieć zapewnioną odpowiednią wilgotność. Sadzonki należy podlewać co drugi dzień, gdy ziemia delikatnie przeschnie. Intensywność podlewania można zwiększyć w upalne dni, a podczas deszczowych dni je całkowicie ograniczyć.

 • Nawożenie

Pomidory uprawiane w doniczkach wymagają dość intensywnego nawożenia, dlatego warto zasilać je naturalnymi nawozami np. biohumusem.

 • Owocowanie i zbiór

Pomidory samokończące owocują po około dwóch miesiącach od momentu posadzenia, dlatego zbiory najczęściej przypadają na przełom lipca i sierpnia. 

Czytaj również: Jak odżywiać pomidory? Nawet najbardziej zmarnowane pomidory odżyją i wydadzą mnóstwo owoców

Pomidory samokończące — zalety i wady

Nie da się ukryć, że pomidory samokończące mają licznych zwolenników, ale też i przeciwników, którzy wskazują na zalety, jak i na wady tych odmian.

Niewątpliwą zaletą pomidorów samokończących jest:

 • możliwość uprawy w pojemnikach i skrzynkach balkonowych
 • łatwość uprawy i brak konieczności podwiązywania oraz obrywania pędów

Z kolei za wadę tych odmian można uznać:

 • owocowanie w krótkim okresie, co oznacza, że większość zawiązanych owoców dojrzewa w tym samym czasie, a nie stopniowo, jak w przypadku innych odmian, przez co czas zbiorów jest krótki

Opracowanie: Barbara Machalska - Cyran

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby nie było pustych kwiatów w pomidorach? Opadanie kwiatów pomidorów

"Na zdrowie": Pomidor. Włosi i dietetycy go uwielbiają na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.