Zastosowanie w ogrodzie
Dolomit to nawóz sproszkowany, który stosuje się poprzez wysiew. Zastosowanie jesienne jest szczególnie polecane – od razu po zbiorach wysiewa się go na podłożu. Można jednakże sięgnąć po niego wiosną, mniej więcej 3-4 tygodnie przed siewem, by zaczął działać zanim wsadzisz go do gleby. Jego skład chemiczny sprawia, że działa dość szybko, dlatego termin jesienny nie jest konieczny. Jeśli chcesz na tym samym obszarze zastosować obornik, lepiej zrobić to mniej więcej trzy tygodnie wcześniej.
Proszek rozprowadza się ręcznie lub za pomocą siewnika w zalecanej dawce, a następnie produkt należy przekopać na głębokość około 20 cm. Można zastosować go także przed orką. Wapno każdego rodzaju stosuje się co 2-3 lata, by uzyskać odpowiednie pH gleby i utrzymać je na długo. Do zwalczania mchu na trawniku dolomit stosuje się rokrocznie przez jakiś czas. W takim wypadku nie trzeba go przekopywać, wystarczy wgrabić w darń.
Dawkowanie
Odkwaszanie gleby dolomitem można wykonać na wszystkich rodzajach podłoża, zarówno lekkim, jak i ciężkim i gliniastym. Jednakże w każdym przypadku dawkowanie może wyglądać zupełnie inaczej. Wapno dolomitowe powinno zostać podane w dawce odpowiadającej poziomowi pH podłoża, dlatego wcześniej lepiej je zbadać i zastosować się do wytycznych każdego laboratorium.
Na glebach lekkich stosuje się około 2-3 ton nawozu na hektar (2-3 kg na 10 m2). W przypadku gleb średnich, które mają zmniejszoną zdolność do wchłaniania składników odżywczych, jest to już 3-4 tony, a w na glebach ciężkich 4-5 ton na hektarze. Wydaje się to bardzo dużo, jednak cena dolomitu nie jest wysoka, a w standardowym ogrodzie konieczna inwestycja będzie znacznie mniejsza. Cena dolomitu to około 6 zł za 10 kg – worek wystarczający na nawiezienie 50 m2 ogrodu. W większych opakowaniach cena jest znacznie niższa.
Dawki dolomitu powinny być identyczne, bez znaczenia dla terminu stosowania. Zarówno jesienią, po zbiorach, jak i wiosną należy zastosować tyle samo preparatu na metrze kwadratowym. Jeśli nie uprawiasz roślin, które wymagają wybitnie zasadowego podłoża, nie musisz stosować nawozu co roku. Dolomit zawiera zarówno tlenek wapnia, który działa od razu i błyskawicznie zwiększa pH gleby, jak i węglan wapnia, działający wolniej i przez wiele miesięcy utrzymujący odpowiednio wysoki odczyn.
