Porady ogrodnicze

Przycinanie hortensji po zimie. Zobacz, jak ciąć, żeby miała dużo kwiatów

Cięcie hortensji sprawi, że krzew w twoim ogrodzie zasypie się mnóstwem kwiatów. Istnieje kilka sposobów na cięcie hortensji, od których zależy efekt kwitnienia. Inaczej tnie się hortensję bukietową a inaczej ogrodową. Koniecznie dowiedz się, jak ciąć hortensję, aby zapewnić sobie piękną ozdobę ogrodu.  

Przycinanie hortensji po zimie. Zobacz, jak ciąć, żeby miała dużo kwiatów
Przycinanie hortensji na przedwiośniu to jeden z najważniejszych zabiegów. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Kiedy najlepiej przycinać hortensje po zimie? 

Niezależnie od odmiany hortensji, którą masz w swoim ogrodzie, nie unikniesz jej cięcia. Jest to krzew mało odporny na niskie temperatury, dlatego zima nie pozostaje obojętna na stan jej pędów. Pierwsze cięcie hortensji przeprowadza się jesienią, kiedy usuwa się przekwitłe kwiatostany. Jeśli zima zapowiada się sroga lub mieszkasz w chłodnym rejonie Polski, warto zostawić kilka kwiatostanów na krzewie. Ochronią one roślinę przed najgorszymi mrozami.  

Ważniejsze cięcie hortensji przypada jednak na wiosnę. To właśnie wówczas przeprowadza się cięcie pielęgnacyjne i oczyszczające. Kiedy ciąć hortensje? Najlepiej w połowie marca, kiedy temperatura w ciągu dnia jest już dodatnia. Jeśli w kwietniu nadal będą silne mrozy, można później wykonać cięcie korygujące i usunąć pędy, które nie wytrzymały ostatnich przymrozków.

Przeczytaj również: Czas przyciąć hortensje, ale nie wszystkie! Jak przycinać hortensje bukietowe, ogrodowe i krzewiaste? 

Jak przycinać hortensje na przedwiośniu? 

Cięcie hortensji zależy od jej odmiany. Niektóre krzewy wypuszczają kwiaty na pędach jednorocznych, inne na dwuletnich co wpływa na sposób ich cięcia. Istnieje także "zasada ołówka" w przypadku krzewów o normalnych rozmiarach. Oznacza ona, że wszystkie pędy o średnicy mniejszej niż ołówek, powinny zostać ścięte. Małe, wiotkie pędy z pewnością nie wypuszczą pęków kwiatowych, a będą jedynie zaciemniać całą koronę.  

Jak ciąć hortensję bukietową, krzewiastą, czyli odmiany kwitnące na pędach tegorocznych? Istnieją dwa sposoby na cięcie tych odmian w zależności od efektu, który chcesz osiągnąć. Możesz sprawić, że krzew będzie miał duże, obfite kwiaty, ale mniejszą ich liczbę. Wówczas pędy należy przyciąć nisko 30-40 cm nad ziemią, zazwyczaj nad 3-4 pąkiem. 

Jeśli jednak chcesz, aby krzew był nieco wyższy, obsypany mnóstwem kwiatów - wówczas tnij pędy metr nad ziemią lub 4–5 cm wyżej od poprzedniego cięcia. Kwiatów będzie więcej, ale jednocześnie będą mniejsze.  

Oprócz cięcia formującego należy na wiosnę dokładnie przyjrzeć się kondycji pędów hortensji i usunąć wszystkie cienkie, słabe pędy, które rosną za nisko lub w głąb korony. Ponadto usuń pędy martwe i suche. Możesz je rozpoznać po kolorze. Będą znacznie jaśniejsze od żywych, na których powinny już pojawić się młode pąki.  

Przycinanie hortensji pobudza kwitnienie krzewu i ma wpływ na jego wzrost. Fot.123RF.com

Jak ciąć hortensję ogrodową? Pędy tej odmiany wyrastają gęsto prosto z ziemi. Roślina kwitnie na pędach ubiegłorocznych, dlatego tej odmiany się nie przycina. Na wiosnę jednak należy usunąć wszystkie martwe i suche pędy, które na pewno nie wydadzą kwiatów, a jedynie niepotrzebnie zagęszczą krzew. Cięcie hortensji bukietowej na wiosnę nie pobudza krzewu do wzrostu ani jej nie formuje, ponieważ wykonywane jest jedynie na martwych pędach.  

Przeczytaj również: Hortensja zwiędła, a kwiaty uschły. Jak uratować hortensję ogrodową?

Zalety przycinania hortensji 

Cięcie hortensji zapewnia przede wszystkim obfite kwitnienie. Bez niego roślina z roku na rok będzie wypuszczała coraz mniejsze kwiaty i coraz mniejszą ich liczbę, aż w końcu zupełnie przestanie kwitnąć.  

Hortensja jest krzewem ozdobnym, a jej obfite i pełne kwiaty są jej największą zaletą. Bez prawidłowej pielęgnacji tego krzewu nie osiągniesz jednak zadowalających efektów. Warto zatem na wiosnę dobrze przyjrzeć się pędom i usunąć te martwe, zmarznięte i suche, aby dać miejsce młodym pędom. W przypadku odmian kwitnących na pędach zeszłorocznych przycinanie jest także doskonałym sposobem na odmłodzenie krzewu. W polskich warunkach klimatycznych rzadko kiedy udaje się jednak uzyskać krzewy z pędami trzy czy czteroletnimi. 

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj także:

Jaka ziemia jest najlepsza do hortensji ogrodowej? Nie popełniaj tego błędu, co większość

Kiedy sadzić hortensje ogrodowe do gruntu? Liczy się termin i stanowisko

Rozmnażanie hortensji bukietowej. Możesz zrobić to zimą

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.