Porady ogrodnicze

Jak pozbyć się mchu z trawnika? Wapno to za mało, jest na to dużo lepszy sposób

Mech na trawniku potrafi spędzić sen z powiek niejednemu ogrodnikowi. Nie dość, że wygląda nieestetycznie, to jeszcze wpływa negatywnie na rozwój trawy. Jednym z najpowszechniejszych sposobów na pozbycie się mchu z trawnika jest wapnowanie. Czy to naprawdę działa? Sprawdź, jak skutecznie zlikwidować mech na trawniku.

Jak pozbyć się mchu z trawnika? Wapno to za mało, jest na to dużo lepszy sposób
Mech na trawniku to prawdziwa zmora każdego ogrodnika. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Skąd się bierze mech na trawniku?

Mech jest chwastem bardzo uciążliwym. Pojawia się zwykle na zaniedbanych trawnikach, gdzie trawa jest osłabiona i niewłaściwie pielęgnowana. Rozprzestrzeniający się mech nie tylko wpływa negatywnie na estetykę trawnika. Wrasta głęboko w ziemię i osłabia rozwój trawy, ograniczając dostęp do światła słonecznego, wody i wartościowych substancji odżywczych. W rezultacie trawnik więdnie i żółknie.   

Skąd się bierze mech na trawniku? Wśród najczęstszych przyczyn można wymienić:

  • zbite, mało przepuszczalne podłoże (np. gliniaste),
  • nieodpowiednie pH gleby (kwaśna, o pH poniżej 6),
  • nadmierne podlewanie trawnika,
  • nadmierne zacienienie trawy,
  • zbyt niskie koszenie trawy,
  • nadmierne nawożenie lub jego brak.

jak pozbyć się mchu z trawnika Zastanawiasz się, jak zlikwidować mech na trawniku? Sprawdź. Fot.CanvaPro

Jak pozbyć się mchu z trawnika?

Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na pozbycie się mchu z trawnika. Wśród najpopularniejszych warto wymienić wapnowanie, które polega na rozprowadzeniu na powierzchni trawy nawozu odkwaszającego. To świetny sposób na zmianę odczynu gleby z kwaśnego na zasadowy. Gdy ziemia jest zbyt kwaśna, trawa słabo się rozwija, pojawiają się też mech czy chwasty. Dlatego, aby stworzyć niekorzystne warunki do rozwoju mchu, należy podnieść pH podłoża za pomocą nawozu wapniowego. Warto jednak zaznaczyć, że wapnowanie trawnika powinno się przeprowadzać tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Inaczej może doprowadzić do zniszczenia murawy i rozwoju chwastów.        

Zdaniem wielu ogrodników, wapnowanie to nie jest do końca skuteczny sposób na pozbycie się mchu z trawnika. Okazuje się jednak, że chwast ten może rosnąć na prawie każdej glebie, m.in. zasadowej. Co więc należy zrobić, skoro wapno nie pomaga? Skutecznym sposobem na to, aby zlikwidować mech na trawniku, jest użycie żelaza. Składnik ten skutecznie osłabia wzrost i zwalcza mech, zapobiegając jego pojawieniu się w przyszłości.

Jak pozbyć się mchu z trawnika za pomocą żelaza? Najprostszym sposobem jest wykonanie oprysku wodnym roztworem tej substancji. Preparat możemy podawać także podczas podlewania. W kontakcie z żelazem mech ulega zniszczeniu. Już w kilka dni po zastosowaniu żelaza powinien przebarwić się na czarno. Po tym czasie wygrabiamy resztki. Warto przy tym pamiętać, że nie nadają się one do kompostowania.  

Co więcej, nawozy zawierające żelazo należy aplikować w dni pochmurne i w okresach, gdy nie ma już przymrozków. Dla większej skuteczności przed zabiegiem należy skosić trawę, dzięki czemu substancja dotrze do rozwijającego się przy samym podłożu mchu. Szczegółowe informacje dotyczące sposobu użycia preparatów zawierających żelazo, podane są na etykiecie konkretnych produktów. Dodatkowo warto też wiedzieć, że nawozy te silnie barwią elementy betonowe i inne powierzchnie z kamieni naturalnych i sztucznych, dlatego nie sprawdzą się w przypadku mchu na kostce brukowej.      

Przeczytaj również: 

Jak pozbyć się mleczy z trawnika? Kup w spożywczym za 2 zł i podsyp chwasty

Jak pozbyć się chwastów z trawnika? Domowa metoda stosowana przez dziadka jest najlepsza

Mulczowanie trawy. Na czym polega mulczowanie trawnika i dlaczego to bardzo ważny zabieg?

Wsyp do doniczki łyżeczkę cynamonu. Pachnący i skuteczny sposób na pleśń na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.