Porady ogrodnicze

Masz je w ogrodzie? Lepiej usuń. Przyciągają kleszcze jak mało co

Sezon na kleszcze trwa cały rok, jednak wiosną i latem ich aktywność znacząco wzrasta. Te maleńkie, często trudne do zauważenia pajęczaki czekają na zwierzęta i ludzi ocierających się o gałązki, kryjąc się w wielu gatunkach roślin. Część z nich możesz nawet mieć w ogrodzie. Zadbaj o ochronę przed niebezpiecznymi pasożytami. Wiemy, jakie rośliny w ogrodzie przyciągają kleszcze – przeczytaj i lepiej zrezygnuj z ich uprawy.

Masz je w ogrodzie? Lepiej usuń. Przyciągają kleszcze jak mało co
Jakie rośliny w ogrodzie przyciągają kleszcze? Te, które stanowią najlepszą kryjówkę, ciemną i wilgotną. Fot. CanvaPro/123rf.com

Spis treści:

Kiedy zaczyna się sezon na kleszcze?

W wielu przypadkach nie zauważymy wbitego w skórę kleszcza dopóty, dopóki nie osiągnie on rozmiaru porównywalnego do sporej rodzynki. Nimfy, czyli drugie stadium rozwoju tych groźnych pajęczaków są w stanie żerować już na większych zwierzętach, mimo że wciąż są one mikroskopijne. Trudne do dostrzeżenia stanowią poważne zagrożenie, większe nawet niż dorosłe osobniki.

Dawniej aktywność tych pasożytów zamykała się w pewnych ramach i należało się wystrzegać ich głównie wiosną (kwiecień-czerwiec) i jesienią (sierpień-październik). Teraz jednak sezon na kleszcze trwa cały rok. Zwiększona liczebność populacji kleszczy, ich niska umieralność oraz zwiększone tempo rozprzestrzeniania się w różnych regionach kraju, gdzie wcześniej praktycznie nie występowały, to efekt cieplejszych zim oraz wyższej wilgotności powietrza, połączonej z wysokimi temperaturami latem.

Przeczytaj również: Gdzie jest najwięcej zakażonych kleszczy? Cztery województwa najbardziej zagrożone

Gdzie w ogrodzie są kleszcze?

Wbrew popularnemu przekonaniu, kleszcze wcale nie siedzą na drzewach. Tym bardziej nie skaczą na ludzi z ich koron. Wyjaśnienie jest proste: im wyżej oczekiwałyby na potencjalnego żywiciela, tym trudniej byłoby im go znaleźć. To nie jedyny powód ich bytowania niżej niż sądzimy. Kleszcze są wysoce wrażliwe na wysychanie, a ich nogi są znacznie słabiej rozwinięte niż np. odnóża pcheł. Tym samym wędrówka po pniu drzewa byłaby dla nich olbrzymim zagrożeniem. Dlatego kleszcze najczęściej napotkamy na gałązkach roślin, w liściach niskich krzewów i źdźbłach rozmaitych, zielonych traw – wszędzie tam, gdzie jest delikatnie wilgotno.

Niestety w ostatnich latach wielkość populacji i zasięg kleszczowatych zmieniły się, a pajęczaki powszechnie występują już nie tylko wśród gęstych drzew, w mchu, na łąkach czy śródleśnych polanach, lecz także na terenach miejskich i w przydomowych ogrodach. Gdzie w ogrodzie są kleszcze? Przede wszystkim tam, gdzie ciemno, wilgotno i nieco chłodniej. Przyciągają je wybrane rośliny, które najlepiej rosną w miejscach wilgotnych, a także te stanowiące dogodną, cienistą kryjówkę.

Jakie rośliny w ogrodzie przyciągają kleszcze?

Do gatunków roślin ogrodowych, które przyciągają kleszcze z uwagi na stanowisko oraz specyficzne warunki niezbędne do wzrostu i rozwoju, zaliczane są: 

  • mszaki, 
  • trawy ozdobne, 
  • paprocie – różne odmiany ogrodowe, 
  • rośliny okrywowe – np. barwinek pospolity, runianka japońska, bluszcz pospolity; 
  • krzewy o gęstym pokroju – np. jeżyny, czarny bez, berberys japoński; 
  • liściaste żywopłoty
  • kwitnące rośliny drzewiaste o zwisających pędach – np. leszczyna. 

Charakterystyczna budowa (kępiasta, zwisająca, gęsto rozkrzewiona) oraz preferowane warunki stanowiskowe (miejsca wilgotne, cieniste) wymienionych wyżej roślin ogrodowych sprawiają, że stają się one wymarzonym środowiskiem dla kleszczy. Są idealną kryjówką, chronią przed słońcem, a przy tym zapewniają wilgoć, którą chętnie chłoną aktywne pajęczaki. Aby chronić swój ogród przed prawdziwą inwazją, postaraj się dbać o: 

  • regularne przycinanie roślin, 
  • prześwietlanie gęsto rosnących pędów, 
  • właściwe rozplanowanie ogrodu (wybieraj gatunki preferujące słoneczne stanowiska, najlepiej też te odporne na suszę, abyś w okresie wzmożonej aktywności kleszcze nie musiał ich często podlewać), 
  • bioróżnorodność nasadzeń z uwzględnieniem roślin, których kleszcze nie znoszą.

kleszcze Ścinanie traw, tworzenie prześwitów w krzewach ozdobnych i sadzenie roślin, które odstraszają zapachem to podstawa w walce z kleszczami. Fot. 123rf.com/CanvaPro

Wiesz już, jakie rośliny w ogrodzie przyciągają kleszcze i chcesz mieć barwne, pięknie prezentujące się w sezonie rabatki bez nieproszonych lokatorów? Obsadź je ulubionymi gatunkami kwiatów np. aksamitkami, wplatając pomiędzy kocimiętkę, lawendę, tymianek i rozmaryn, a tam, gdzie planujesz rośliny o wyższym pokroju, dodaj eukaliptus czy oryginalny mirt czerwony. Odstraszająco zadziała też:  

  • szałwia,  
  • wrotycz pospolity o rześkim, nieco cierpkim, kamforowym zapachu, 
  • złocień dalmatyński, 
  • trawa cytrynowa, 
  • oregano. 

Ograniczenie naturalnych siedlisk kleszczy, zwiększenie ekspozycji na słońce głównych stanowisk kwiatowych w ogrodzie oraz oczyszczenie go z resztek liści czy ściółki po zimie sprawi, że będzie nie tylko ładniej, ale i bezpieczniej.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak wykonać oprysk przeciw kleszczom? Instrukcja i przepisy

Rozsyp w ogrodzie, pozbędziesz się kleszczy. Domowe metody na kleszcze

Wrotycz na kleszcze i komary. Jak zrobić wyciąg i wywar z wrotyczu?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.