Spis treści:
- Kiedy najlepiej przycinać wiśnie?
- Letnie cięcie wiśni, czyli jak przycinać wiśnie po owocowaniu?
- Letnie przycinanie czereśni – na czym polega?
- Prześwietlanie koron wiśni i czereśni – co to za zabieg?
Kiedy najlepiej przycinać wiśnie?
Zanim dowiesz się, jak przeprowadzić letnie przycinanie wiśni i czereśni, kluczowe staje się pytanie: kiedy najlepiej przycinać te drzewa owocowe? Idealnym momentem na zabiegi pielęgnacyjne będzie czas letni, ale już po zbiorze owoców, czyli od końca lipca i w sierpniu, ale nie później niż do połowy września. Późniejsze cięcie może sprawić, że rany nie zdążą się zrosnąć do chłodniejszych dni i drzewa przemarzną zimą.
Letnie przycinanie wiśni oraz czereśni najlepiej zaplanować na suche i bezdeszczowe dni. Nie chodzi tutaj o komfort ogrodnika, ale przede wszystkim o zmniejszenie ryzyka infekcji grzybowych. Do cięcia przydadzą się ostre nożyce ogrodnicze, a także sekatory. Po cięciu najlepiej posmarować drzewo w newralgicznych punktach maścią ogrodniczą lub pomalować farbą emulsyjną. Drzewa pestkowe są narażone na szkodliwe oddziaływanie grzybów oraz bakterii.
Cięcie wiśni i czereśni realizujemy po zbiorach owoców. Fot. martinaunbehauen/123RF.com
Przeczytaj również: Zabezpieczenie ran po przycinaniu drzew i krzewów. Czym można smarować, a co szkodzi roślinom?
Letnie cięcie wiśni, czyli jak przycinać wiśnie po owocowaniu?
Letnie przycinanie wiśni przypada już po zbiorach, czyli między lipcem a wrześniem. Przeprowadzanie zabiegu właśnie w tym terminie daje lepsze efekty niż wykonywanie go w czasie wiosny. Rany, które powstają na drzewie w miejscu cięć, mogą szybciej się zagoić, co sprawia, że drzewa owocowe są w mniejszym stopniu narażone na choroby bakteryjne oraz grzybowe.
Letnie przycinanie wiśni w przypadku młodych drzewek oznacza raczej oszczędny zabieg. Zazwyczaj wystarczające okaże się prześwietlenie korony drzewa, co pozwala zapobiegać nadmiernemu zagęszczaniu się gałęzi. Oznacza to wycinanie zwisających gałęzi oraz tych, które rosną do wnętrza korony lub pokładają się, a także wyrastających i konkurujących z główną gałęzią. Usunięte powinny być także uszkodzone i uschnięte pędy oraz te, które zostały zaatakowane przez choroby.
W przypadku starszych drzew, czyli od piątego roku po posadzeniu, nie należy się ograniczać z cięciem. Korona powinna być dobrze prześwietlona, w taki sposób, by światło słoneczne mogło docierać do środka. Warto pamiętać, że wiśnie najlepiej owocują na jednorocznych oraz dwuletnich pędach, więc takich powinno być na drzewie najwięcej.
Jak przycinać wiśnie po owocowaniu? Fot. semperscifi/123RF.com
Jednorocznych lub dwuletnich pędów nie należy więc przycinać. Redukcję można przeprowadzić w odniesieniu do najstarszych gałęzi, by dać szansę drzewu wytworzyć jak najwięcej młodych pędów. W danym roku najlepiej przyciąć stare części drzewka o metr lub półtora metra, by nie osłabić owocowania, a resztę konarów przyciąć dopiero w kolejnym roku.
Przy starych drzewach o wyraźnie wykształconym przewodniku i wielu pędach w koronie pozbawionych liści warto co kilka lat wykonać cięcie odmładzające. Polega ono na pozostawieniu przewodnika i wycięciu konarów, które rosną od nie dłużej niż 4 lata. Przycięcie starych konarów o parę centymetrów pozwoli drzewku wytworzyć nowe pędy.
Letnie przycinanie czereśni – na czym polega?
Podobnie jak w przypadku wiśni należy regularnie wykonywać letnie przycinanie czereśni. Zabieg przeprowadzaj po zbiorze owoców, czyli między lipcem a wrześniem. W odróżnieniu od wiśni czereśnie można ciąć mniej radyklanie, bo korona tego drzewa owocowego zwykle nie jest tak gęsta.
Czereśnie najobficiej owocują na pędach dwu- oraz trzyletnich. Celem cięcia jest uzyskanie jak największej liczby takich pędów, a także obniżenie i przerzedzenie korony, co ułatwi zbiór owoców w kolejnym sezonie. Podczas zabiegu należy usunąć gałęzie, które rosną zbyt blisko ziemi, krzyżujące się i rosnące do wnętrza korony. Można także ściąć wierzchołek drzewa i zmniejszyć rozpiętość korony.
Należy pamiętać, by usuwać długi na 20–50 cm odcinek ścinanej gałęzi, czyli tak zwany czop, z którego mogą wyrastać młode pędy. Letnie przycinanie czereśni można połączyć ze zbiorem – oznacza to ścinanie starych gałęzi wraz z owocami.
Korony wiśni i czereśni wymagają corocznego prześwietlenia. Fot. ggfoto/123RF.com
Prześwietlanie koron wiśni i czereśni – co to za zabieg?
Istotnym zabiegiem dla drzewek owocowych jest prześwietlanie koron wiśni i czereśni. Przy uprawie w ogrodzie zalecaną częstotliwością jest coroczne cięcie. Celem jest niedopuszczanie do nadmiernego rozrostu korony i nieregularnej formy. Uporządkowana korona pomaga zbierać owoce oraz jest bardziej estetyczna. Równocześnie prześwietlanie koron wiśni i czereśni pozwala promieniom słonecznym docierać do wszystkich pędów drzewa.
Prześwietlanie koron wiśni i czereśni opiera się na usuwaniu gałęzi rosnących zbyt nisko oraz nadmiernie zwisających. Ponadto z korony należy usunąć pędy rosnące do jej wnętrza, które uniemożliwiają wzrost młodym gałęziom, oraz te, które się krzyżują. Prześwietlenie polega na usunięciu około 20% wszystkich gałęzi. Przy zadbanych drzewach, które są regularnie poddawane temu zabiegowi, liczba usuwanych gałęzi może być mniejsza. Nie należy usuwać ich na siłę.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kiedy przesadzać truskawki? Warto się pospieszyć, by zdążyły się przyjąć w nowym miejscu
Letnie cięcie jabłoni. Kiedy przycinać tzw. wilki na jabłoni?
Przycinanie pigwowca japońskiego latem. Po cięciu trzeba go dokarmić