Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pielęgnacja storczyków zimą. 5 zasad, których warto się trzymać, by nie zmarnować storczyka

Pielęgnacja storczyków zimą uzależniona jest przede wszystkim od ich odmiany. Niektóre storczyki przechodzą w stan spoczynku, podczas gdy inne zimą bujnie kwitną. Jak dbać o storczyki, by przetrwały ten trudny okres? Jak je pielęgnować i czego potrzebują? Oto kilka zasad, których warto przestrzegać, by pomóc storczykom.

Pielęgnacja storczyków zimą. 5 zasad, których warto się trzymać, by nie zmarnować storczyka
Zimą warto pamiętać przede wszystkim o tym, że storczyki lepiej przesuszyć niż przelać. Fot.123RF.com

Spis treści:

Storczyki w zimie – jak o nie dbać?

Storczyki znane są również jako orchidee. To rodzaj bylin należących do rodziny storczykowatych, niezwykle chętnie kupowanych i uprawianych w Polsce jako rośliny doniczkowe. Storczyki to egzotyczne rośliny, wyróżniające się kolorami i intensywnym zapachem. Zima jest dla nich trudnym okresem, zatem wymagają właściwej pielęgnacji, aby mogły ją w spokoju przetrwać. Krótkie dni, niewielka ilość światła w mieszkaniu, suche powietrze i zbyt częste jak na zimę podlewanie mogą sprawić, że storczyk umrze.

Czy storczyki kwitną w zimie? Tak, ale nie wszystkie. Niektóre zimą przechodzą w stan spoczynku, a inne pięknie kwitną. Do najpopularniejszych odmian tego typu należy Falenopsis (Phalaenopsis), znany też jako ćmówka. To rośliny preferujące klimat ciepły i wilgotny. Kwitną zazwyczaj od października do lutego, choć kwiaty mogą pojawiać się nawet 2 czy 3 razy w roku, jeśli storczyki są rozrośnięte.

Pielęgnacja storczyków zimą a odmiany rośliny

Pielęgnacja storczyka nie jest szczególnie skomplikowana, jednak najważniejszą kwestią jest stwierdzenie, jaki jego rodzaj posiadamy. Zimowanie storczyków uzależnione jest bowiem od odmiany. Niektóre z nich należy pielęgnować tak jak dotychczas, podczas gdy inne wymagają przejścia w stan spoczynku – należy im zatem zapewnić ku temu odpowiednie warunki. O jakie odmiany chodzi? To między innymi storczyk Cymbidium, storczyk Katleja czy Dendrobium szlachetne.

Pielęgnacja storczyka w zimie – najważniejsze zasady

Zimą warto pamiętać przede wszystkim o tym, że storczyki lepiej przesuszyć niż przelać. Przelanie storczyka może się skończyć zgniciem korzeni. Jak uratować storczyka, jeśli do tego dojdzie? Należy przyciąć korzenie, które zgniły. Konieczne będzie również przesadzenie storczyka do nowej, suchej ziemi. Jest kilka wytycznych, których warto przestrzegać.

Jak pielęgnować storczyka zimą? Oto 5 zasad:

  • Zorientuj się, jaki rodzaj storczyka posiadasz. Jeśli to odmiana, która powinna wejść zimą w okres spoczynku, przenieś roślinę w chłodniejsze miejsce. Temperatura w dzień powinna wynosić około 17 stopni Celsjusza, a w nocy minimum 15 stopni Celsjusza. Odmiany kwitnące zimą potrzebują w dzień temperatury minimum 21 stopni Celsjusza, a w nocy co najmniej 17-18 stopni Celsjusza.

  • Zmniejsz nawożenie storczyka. Właściwie nawożenia potrzebują jedynie rośliny osłabione. Można wówczas zastosować specjalistyczny nawóz do storczyków. Odpowiednia częstotliwość nawożenia to raz na około 1,5 miesiąca. Można przy tym zmniejszyć o połowę zalecaną dawkę. Zimą nie wolno stosować nawozu częściej niż raz w miesiącu, bo może to doprowadzić do przesolenia gleby, a w konsekwencji nawet do zniszczenia rośliny.

  • Zmniejsz podlewanie storczyka. Jak podlewać storczyki zimą? Trzeba to robić dopiero wtedy, gdy podłoże całkowicie przeschnie. W tym szczególnym dla rośliny okresie nie można dopuścić, aby ziemia była stale wilgotna. Warto też stosować wodę destylowaną zmieszaną z wodą z kranu lub deszczówkę. Woda z kranu może zawierać zbyt duże ilości wapnia.

  • Zwiększ poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Jak to zrobić? Można na przykład zaopatrzyć się w specjalny nawilżacz powietrza lub suszyć pranie w pomieszczeniu, w którym trzymamy storczyki. Warto również ustawić doniczkę na podstawce wypełnionej mokrym keramzytem.

  • Storczyki potrzebują dużo światła – najlepiej tego dziennego, naturalnego. Zimą warto ustawić rośliny na południowych parapetach.

Na co jeszcze zwracać uwagę? Nie powinniśmy ustawiać storczyka w miejscu, w którym będzie narażony na przeciągi. Rośliny bardzo tego nie lubią. Jeśli liście staną się wiotkie i szkliste, może to oznaczać, że doszło do wyziębienia storczyka. O zbyt suchym powietrzu będzie zaś świadczyć zasychanie liści i pędów.

Przeczytaj również: Jak uratować gnijącego storczyka? Tak reanimują storczyki specjaliści od kwiatów

gnijacy storczyk Wyjaśniamy, jak odratować gnijącego storczyka. Fot. 123RF.com

Jak dbać o storczyki w domu? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.