Porady ogrodnicze

Ogrodnik radzi: Jeśli truskawki pięknie kwitną i owocują, koniecznie zrób ten zabieg

Truskawki należą do najpopularniejszych roślin sadzonych w ogrodach i na działkach. Owoce zrywane we własnym ogrodzie zachwycają smakiem i dostępnością. Oto zbiór najważniejszych porad, w którym wyjaśniamy, kiedy sadzić truskawki i jak je pielęgnować. 

Ogrodnik radzi: Jeśli truskawki pięknie kwitną i owocują, koniecznie zrób ten zabieg
Uprawa truskawek to sama przyjemność. Dzięki naszym poradom już niedługo będziesz cieszył się słodkim smakiem ulubionych owoców! Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Skąd pochodzą truskawki? 

Ciekawostką jest mało znany fakt, że truskawki nie są dziełem natury. Stworzył je francuski botanik Antoine Nicolas Duchesne. W 1712 roku skrzyżował dwie poziomki – chilijską i wirginijską. W ten sposób powstał nowy gatunek, który zdobył popularność na całym świecie. 

Uprawa truskawek nie jest trudna, dlatego cieszy się dużą popularnością, a co za tym idzie w sklepach specjalistycznych nie brakuje sadzonek. Możesz wybierać spośród wielu interesujących odmian, które różnią się wyglądem, smakiem i czasem owocowania. Pamiętaj, by zawsze szukać takich truskawek, które mają certyfikat jakości i wybierać sadzonki, które nie są przesuszone. 

Truskawki sadzenie – kiedy najlepsza pora? 

Kiedy sadzić truskawki? Najlepiej na przełomie sierpnia i września. Jeśli zrobisz to w tym czasie, będziesz miał gwarancję, że dobrze poradzą sobie w kolejnym roku. Gdy natomiast sadzenie truskawek przeprowadzisz wiosną (na przełomie kwietnia i maja), musisz liczyć się z mniejszymi zbiorami w pierwszym sezonie. 

Jeśli dostosowałeś się do porad, a mimo to plony cię nie satysfakcjonują, nie ma powodu do zmartwień. Najlepsze zbiory są w drugim, a czasami trzecim roku od posadzenia. Po obfitym kwitnieniu i owocowaniu truskawki należy przesadzić. 

Jak sadzić truskawki? Porady 

Najpierw spulchnij ziemię i usuń chwasty. Jeśli ziemia jest piaszczysta, dodaj kompostu. Truskawki najlepiej uprawiać na zagonach, które wystają 20 cm nad powierzchnię gruntu, formując ziemne wały. 

Sadzenie truskawek nie jest trudne, choć wymaga dostosowania się do kilku wskazówek.  

 • Oprócz pytania, kiedy sadzić truskawki, warto dowiedzieć się także, jak sadzić truskawki – najlepiej będą się rozrastać w odstępach 20–40 cm, choć jest to zależne od siły wzrostu konkretnej odmiany. 
 • Każdorazowo sprawdź, czy sadzonki nie są przesuszone. W takim wypadku przed posadzeniem wstaw je do wody. Wystarczy godzina lub dwie, by były gotowe do umieszczenia w gruncie. 
 • Jeśli nie jesteś pewien, jak sadzić truskawki, zacznij od najważniejszego: korzeń musi być wyprostowany. Zagięty będzie wypychać roślinę do góry i prowadzić do przesuszania. Dlatego też dołki pod sadzonki powinny być głębokie, aby korzenie się nie zawijały. 

Międzyrzędzia między roślinami warto ściółkować. To ograniczy rozwój chwastów. Zastosuj słomę lub agrowłókninę. Pamiętaj, by truskawki po posadzeniu dobrze podlać! 

Przeczytaj również: Jak uprawiać truskawki na balkonie

Truskawki w rynnach – przyszłość uprawy owoców? 

Biorąc pod uwagę wszystkie zasady uprawy truskawek, możesz pomyśleć o jeszcze jednym rozwiązaniu. Truskawki w rynnach to ciekawa opcja. Metalowe lub powlekane rynny świetnie nadają się do uprawy roślin. To metoda stosunkowo nowa, choć szybko zdobywa popularność. 

Już tydzień po posadzeniu truskawek w rynnie następuje znaczny wzrost roślin. Ta metoda jest mimo wszystko bardzo wymagająca. Trzeba stale kontrolować stan podłoża i podlewać rośliny częściej niż w przypadku uprawy truskawek w gruncie. 

Czy mimo to warto wybrać uprawę truskawek w rynnach? Zdecydowanie tak. Owoce będą czyste, a zbiory wygodniejsze i bardziej obfite. 

Jak sadzimy truskawki: ziemia i wymagania rośliny 

Do właściwej uprawy truskawek wybierz miejsce nasłonecznione, ale osłonięte od wiatru. Gleba powinna być zasobna w próchnicę i mieć lekko kwaśny odczyn (pH około 6). 

Podlewanie truskawek musi być wykonywane często, zwłaszcza w porze owocowania. Choć truskawki lubią wodę, są kapryśne, jeśli chodzi o porę nawadniania (lubią wodę w ciągu dnia, ale nie wczesnym rankiem ani późnym wieczorem). 

Uwaga! Uprawa truskawek może być zagrożona w dłuższym okresie suszy, na przełomie lata i jesieni (to właśnie wtedy powstają pąki kwiatowe na kolejny sezon). Nie zapomnij o regularnym i intensywnym podlewaniu rośliny!  

Podlewanie truskawek metodą kropelkową 

Najlepszą i najbezpieczniejszą metodą jest podlewanie kropelkowe, które pozwala znacznie zredukować ilość wykorzystywanej wody. Metoda ta wymaga nakładu środków na instalacje nawadniające, dlatego rzadko korzystają z niej właściciele małych ogrodów. Podlewanie kropelkowe częściej widuje się na dużych uprawach. 

Jeśli mimo to weźmiesz je pod uwagę, przekonasz się, że ma liczne zalety. Podlewanie kropelkowe zapewnia: 

 • efektywne nawadnianie przy jednoczesnym mniejszym użyciu wody, 
 • oszczędność czasu, 
 • zmniejszenie prawdopodobieństwa pojawienia się chorób u roślin, 
 • zwiększenie ilości owoców, a także jakości plonów. 

Jakie choroby atakują truskawki? 

Najczęstsza choroba truskawek to szara pleśń. Nie zraszaj truskawek, jeśli masz taką możliwość. Ten zabieg sprawia, że pojawia się właśnie ta choroba. Porażone rośliny zamierają, a owoce gniją. Pleśń może szybko rozprzestrzenić się w ogrodzie. Jeśli tak się stanie, będziesz musiał niezwłocznie skorzystać ze specjalistycznych środków. 

Oto krótka lista innych chorób, na które musisz uważać. 

 • Mączniak prawdziwy – charakteryzuje się białym nalotem. Pokrywa liście, ale także inne naziemne części rośliny. Jest łatwy do rozpoznania. 
 • Werticilioza truskawki – występuje najczęściej na roślinach jednorocznych. Początkowo więdną najstarsze liście, a następnie całe rośliny. 
 • Czerwona i biała plamistość liści truskawki – poraża liście i działki kielicha. Objawia się kolorowymi plamami (w odcieniach koloru szarego lub brązowego, zależnie od rodzaju plamistości). Porażone liście szybko zasychają. Objawy mogą wystąpić także na owocach. 

Przeczytaj również: Jakie infekcje i pasożyty zagrażają truskawkom? Lista, niestety, jest długa

choroby truskawek Truskawki mogą zostać zaatakowane przez wiele chorób i szkodników. Fot. 123RF/PICSEL

Truskawki – odmiany. Popularne propozycje do każdego ogrodu 

Kiedy zdecydujesz się na truskawki, odmiany również dobierz do swoich preferencji. Popularne owoce są dostępne w wielu wariantach. Ten opis kilku odmian na pewno przyda ci się podczas zakupów: 

 • „Christine” owocuje stosunkowo wcześnie, już od końca maja lub na początku czerwca. Jest bardzo słodka i idealnie nadaje się do uprawy w gruncie. 
 • „Polka” to słodka odmiana, która jest odporna na choroby. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca. 
 • „Judibell” to jedna z nowych odmian, która kwitnie nawet do końca lipca. Jej owoce są lekko kwaśne. 
 • „Elkat” to odmiana truskawki, która charakteryzuje się dużymi owocami. Jest mrozoodporna. 
 • „Elsanta” jest truskawką wczesną, której owoce również mają spore rozmiary. 

Wybór odmiany truskawki może być trudny. Na jakie warto się zdecydować? Najlepiej na te, które są odporne na choroby i zapewnią satysfakcjonujące plony. Jeśli nadal masz wątpliwości, poproś o dalszą pomoc ekspertów w specjalistycznym sklepie ogrodniczym. 

Jak rozmnażać truskawki? 

Jak już wiesz, truskawki dobrze owocują przez około 23 lata. Co potem? Możesz je przenieść na inne miejsce. Po owocowaniu wytwarzają młode rośliny na rozłogach. Kiedy się ukorzenią, można je wykopać i posadzić na nowej grządce. 

O czym musisz pamiętać w trakcie rozmnażania?  

 • Wybieraj tylko zdrowe rośliny, które mają ładne liście (bez odbarwień) i sadź je na stanowiskach słonecznych, odchwaszczonych. 
 • Odetnij główny pęd rozłogu i wszystkie duże liście. Podetnij także korzenie (do połowy ich długości), co pobudzi roślinę do tworzenia nowych włośników. 
 • Pamiętaj o zachowaniu odstępu między roślinami! 

Przeczytaj również: Potrafi zniszczyć cały plon. Na antraknozę pomoże jedynie oprysk

antraktoza truskawek Co zrobić, gdy uprawę zaatakuje antraknoza? Fot.123RF.com

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Proszę o pomoc dla znajomej która choruję na schizofrenię. Mieszka sama i niema żadnej rodziny. Wyślij SMS o treści pomoc 7094 na numer 75165 koszty to 6.15. fundacja Avalon .

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ogrodnik radzi: Jeśli truskawki pięknie kwitną i owocują, koniecznie zrób ten zabieg"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.