Spis treści:
- Błędy w uprawie warzyw w tunelu foliowym
- Podlewanie warzyw w tunelu foliowym – zasady
- Podlewanie ogórków i pomidorów w tunelu foliowym w upały
Błędy w uprawie warzyw w tunelu foliowym
Mimo że uprawa warzyw i kwiatów w tunelu foliowym wydaje się prosta, łatwo tu o błędy. Jednym z nich jest zbyt częste podlewanie roślin. Ziemia pod folią dłużej trzyma wilgoć i nie trzeba jej nawadniać tak często, jak w nieokrytych uprawach.
Drugim błędem popełnianym w uprawie warzyw w tunelu foliowym jest zaniedbanie podłoża. Czy pod folią, czy na zewnątrz, gleba pod warzywa powinna być spulchniona i przepuszczalna. Pozwoli to roślinom rozwinąć silniejszy system korzeniowy i ułatwi im pobieranie z gleby wody i substancji odżywczych.
Rośliny w tunelach foliowych należy nawozić, najlepiej nawozami naturalnymi. Wtedy mamy pewność, że nasze warzywa pobiorą z podłoża dokładnie tyle substancji, ile potrzebują.
Uprawa warzyw pod folią ma swoje minusy. Jednym z nich są duże amplitudy temperatur między nocą a dniem. Ma to miejsce szczególnie wiosną i jesienią – w ciągu dnia tunel foliowy się nagrzewa, a nocą wychładza. Sposobem na zniwelowanie różnych temperatur jest otwieranie tunelu foliowego w ciągu dnia i zamykanie go na noc.
Tunele foliowe to idealne rozwiązanie dla roślin ciepłolubnych. Fot.123RF.com
Podlewanie warzyw w tunelu foliowym – zasady
Podlewanie warzyw w tunelu foliowym rządzi się innymi prawami niż ich uprawa pod gołym niebem. Przede wszystkim tunel foliowy pozwala glebie dłużej utrzymywać wilgotność. Oznacza to, że warzyw pod folią nie trzeba podlewać tak często, jak tych na zewnątrz. Wystarczy porządnie je podlać raz na dwa dni. Najlepszą porą na podlewanie jest wczesny ranek lub wieczór – tu zasady są podobne jak w uprawie ogrodowej. Chodzi o to, że palące promienie słoneczne mogą doprowadzić do sparzenia liści.
Przeczytaj również: Organiczny suplement do ogórków i pomidorów. Dostarcza roślinom wapnia, azotu i magnezu, podwaja plony
Podlewanie ogórków i pomidorów w tunelu foliowym w upały
W tunelach foliowych uprawiamy rośliny ciepłolubne, takie jak ogórki i pomidory. Podczas upałów temperatura pod folią jest znacznie wyższa niż na zewnątrz, może dochodzić do 50 stopni Celsjusza. Wydawać by się mogło, że rośliny trzeba wtedy podlewać częściej. Pamiętaj jednak, że tunel foliowy zatrzymuje wilgoć na dłużej, a zbyt duża wilgotność może zaszkodzić korzeniom roślin, powodując ich gnicie. Oto zasady, których należy się trzymać, podlewając ogórki i pomidory w tunelu foliowym w trakcie upałów:
- podlewaj rośliny wczesnym rankiem (5:00 – 6:00). Wtedy liście warzyw nie zdążą się jeszcze nagrzać, więc nie dojdzie u nich do szoku termicznego;
- nigdy nie używaj do podlewania zimnej wody. Powinna ona mieć temperaturę pokojową, najlepiej, żeby była odstana;
- nie deszczuj ogórków i pomidorów, bo doprowadzisz do sparzenia liści. Wodę lej bezpośrednio w okolice korzeni, bo stamtąd roślina ją pobiera;
- podlewaj rośliny rzadziej, ale obficiej, najlepiej co drugi dzień. Woda powinna dopłynąć na ponad 10 cm w głąb ziemi tam, gdzie sięgają korzenie.
Podczas upałów, kiedy w tunelu foliowym panują ekstremalnie wysokie temperatury, warto folię zaciemnić. Można pomalować tunel od wewnątrz kredą, która zatrzyma nieco promieni słonecznych. Kredę łatwo zmyć, co możesz zrobić, kiedy upały już miną.
Przeczytaj również:
Dlaczego ogórki padają – żółkną i nie rosną. Jak uratować ogórki gruntowe?
Mięso i cytrusy? Tego nie można wrzucać do kompostu na INTERIA.TV.