Porady ogrodnicze

Dlaczego ogórki padają – żółkną i nie rosną. Jak uratować ogórki gruntowe?

Ogórki są źródłem wielu witamin i minerałów, a przy tym korzystnie wpływają na zdrowie. Ich orzeźwiający smak sprawia, że są idealnym dodatkiem do wielu dań. Uprawa ogórków gruntowych nie jest szczególnie wymagająca, jednak trzeba się stosować do wielu zasad, by uzyskać obfity plon. Co zrobić, gdy ogórki nie rosną lub żółkną? Jak uratować uprawy?

Dlaczego ogórki padają – żółkną i nie rosną. Jak uratować ogórki gruntowe?
Uprawa ogórków gruntowych jest bardzo popularna. Wymagają one jednak właściwej pielęgnacji. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Uprawa ogórków gruntowych – najważniejsze zasady

Ogórek to roślina jednoroczna z rodziny dyniowatych, znana z orzeźwiającego smaku i wielu właściwości zdrowotnych. Uprawa ogórków gruntowych jest bardzo rozpowszechniona, przy czym do wyboru jest wiele odmian, różniących się między sobą czy to zastosowaniem, czy też smakiem. Jakie są najważniejsze zasady uprawy ogórków?

 • Ogórki to rośliny ciepłolubne, a idealna temperatura dla nich to 18-30 stopni Celsjusza. Istotna jest też temperatura gleby – ogórki najlepiej rosną na podłożu, które się łatwo nagrzewa.

 • Nawożenie ogórków jest bardzo istotne. Jesienią poprzedzającą ich posadzenie warto zasilić glebę odpowiednimi nawozami – najlepiej zdecydować się na kompost lub obornik. Po wzejściu roślin można zdecydować się na nawóz azotowy.

 • Warto przeprowadzić ściółkowanie ogórków. Można do tego użyć słomy, agrowłókniny, skoszonej trawy lub folii.

 • Podlewanie ogórków jest bardzo ważne – zwłaszcza w okresie upałów i suszy. Wówczas ogórki powinny być podlewane co drugi dzień, niewielkimi porcjami wody. Trzeba zadbać o właściwe ich nawodnienie zwłaszcza w czasie wschodów, kwitnienia i wzrostu owoców.

Warto wiedzieć, że nasiona ogórków mogą trafić bezpośrednio do ziemi. Powinno się to stać w okresie od połowy maja do połowy czerwca. Można też jednak przygotować wcześniej rozsadę ogórków.

Przeczytaj również: Jak sadzić ogórki do gruntu? Trzymaj się tych zasad, a sąsiedzi będą zazdrościć plonów

Dlaczego ogórki nie rosną?

Ogórki są stosunkowo łatwe w uprawie, jednak trzeba im zapewnić odpowiednie warunki i właściwie je pielęgnować, by dobrze się rozwijały. Zdarza się, że wzrost roślin zostaje zahamowany. Co może być tego powodem?

Ogórki gruntowe mogą przestać rosnąć, jeśli nastąpi spadek temperatury. Wielodniowe ochłodzenie, opady i nadmiar wilgoci w glebie mogą doprowadzić nawet do całkowitego zahamowania wzrostu roślin. To możliwe zwłaszcza w fazie kiełkowania i wzrostu siewek, gdy rośliny są jeszcze delikatne. Może dojść do rozwoju zgorzeli siewek, przez co kiełki obumierają, a siewki przewracają się i gniją. Niektórym roślinom udaje się przetrwać, jednak większość z nich w takiej sytuacji zamiera.

Ogórki mogą nie rozwijać się także z powodu braku dostatecznej ilości wody lub z powodu jej nadmiaru. Należy je obficie podlewać, ale nie można dopuścić do pojawienia się zastoju wody. Problemem dla rozwoju ogórków może być także nieodpowiedni odczyn gleby i nieodpowiednie nawożenie roślin. Ogórki nie są w stanie pobierać ważnych składników mineralnych z głębokich partii ziemi, z uwagi na swój płytki system korzeniowy. Słabszy przyrost, podatność na choroby czy mniejsze plony to właśnie konsekwencje nieodpowiedniego nawożenia tych roślin.

Przeczytaj również: Odporne odmiany ogórków gruntowych. Choroby je omijają, możesz uprawiać w ogrodzie

Dlaczego ogórki żółkną?

Jakie mogą być powody żółknięcia ogórków? Żółknięcie liści roślin może mieć różne przyczyny, w tym:

 • Niedobór substancji mineralnych – najczęściej chodzi o magnez lub azot,

 • Atak szkodników – roślinę mógł zaatakować na przykład mączniak rzekomy dyniowatych,

 • Brak wilgoci – jeśli gleba jest zbyt sucha, roślina może zareagować właśnie żółknięciem liści,

 • Nadmierna wilgoć – nadmiar wilgoci i chłodne dni mogą przyczynić się do rozwoju zgnilizny korzeni, przez co cała roślina zaczyna żółknąć i obumierać,

 • Poparzenie liści – żółte plamy na liściach mogą być oznaką poparzenia słonecznego (pamiętajmy, by ogórki podlewać wieczorem i by nie polewać wodą liści).

Do żółknięcia roślin może się przyczynić również ich nadmierne zagęszczenie. Przyczyną żółknięcia ogórków gruntowych może być ich posadzenie czy wysianie zbyt blisko siebie, co sprawia, że do części pędów nie dociera wystarczająca ilość światła. Stają się one żółte, cienkie i słabe. Nadmierne zagęszczenie może też spowodować niedobór składników odżywczych w glebie, ponieważ ogórki pobierają ich bardzo dużo.

Przeczytaj również: Nawożenie ogórków — jak, kiedy i czym nawozić ogórki gruntowe?

Jak uratować ogórki gruntowe?

Zahamowanie wzrostu roślin czy ich żółknięcie może być bardzo niepokojące. Istnieje bowiem ryzyko zniszczenia upraw ogórków gruntowych. By je uratować, trzeba przede wszystkim zastanowić się, czy niczego im nie brakuje – czy zostały posadzone w odpowiednim miejscu, są właściwie nawożone i podlewane. Istnieje jeszcze kilka kwestii, o jakich warto pamiętać:

 • Ogórków lepiej nie sadzić na wietrznym stanowisku. Odpowiedniejsze będzie dla nich cieplejsze, osłonięte od wiatru miejsce.

 • Jeśli ogórki rosną na bardziej problematycznym stanowisku, warto je przykryć białą agrowłókniną. Pamiętajmy, że nie trzeba przymrozków, by rośliny zżółkły, a ich liście opadły. Już kilka stopni w nocy może zaszkodzić roślinom.

 • Ogórkom gruntowym powinniśmy zapewnić podpory. Rośliny te mają specjalne wąsy czepne, dzięki którym ładnie pną się w górę i mają lepszy dostęp do światła. Na początku warto im jednak pomóc, przywiązując pędy do podpory. Pamiętajmy jednak, że ogórki mogą też rozrastać się po ziemi. To bowiem rośliny o pokroju płożącym.

Z żółknięciem liści można walczyć, stosując na przykład roztwór siarczanu magnezu. Trzeba też zadbać przede wszystkim o odpowiednie nawożenie. Ogórki należy też podlewać ciepłą wodą. Zimna woda spowalnia ich wzrost i zmniejsza ich odporność na infekcje oraz ataki szkodników.

Przeczytaj również: Te odmiany ogórków będą najlepsze do kiszenia. Sprawdź, zanim wysiejesz

W ten sposób skutecznie oczyścisz warzywa i owoce na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dlaczego ogórki padają – żółkną i nie rosną. Jak uratować ogórki gruntowe?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.