Porady ogrodnicze

Migdałek trójklapowy - prawdziwy klejnot w ogrodzie, który doceniono już w starożytności

Migdałowiec trójklapowy to ozdobne drzewko, którego charakterystyczną cechą jest obfite wiosenne kwitnienie. Wyjaśniamy, jak uprawiać migdałka, by pięknie prezentował się w ogrodzie.

Migdałek trójklapowy - prawdziwy klejnot w ogrodzie, który doceniono już w starożytności
Migdałkowi przypisywano magiczne moce. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Migdałowiec trójklapowy — charakterystyka

Migdałowiec trójklapowy (Prunus triloba) nazywany także potocznie migdałkiem, to krzew ozdobny, którego pędy gęsto pokrywają się kwiatami w okresie wiosennym. Kwiaty pojawiają się w kwietniu i w maju, jeszcze przed wykształceniem się liści, a ich kolor zmienia się w miarę rozwoju. Pąki i młode kwiaty migdałowca trójklapowego mają przyjemny, różowy kolor, który z czasem blednie, wybarwiając się nawet do bieli. Siła kwitnienia tego gatunku jest tak duża, że drzewa widoczne są nawet ze sporej odległości.

Co ciekawe, jak sama nazwa wskazuje, kwiaty migdałowca wydzielają słodki migdałowy zapach, który czuć nawet z oddali.

Naturalnym środowiskiem migdałowca trójklapowego są Chiny i Półwysep Koreański, gatunek jednak przy odpowiedniej opiece całkiem dobrze radzi sobie w naszej strefie klimatycznej. Nazwa krzewu wzięła się od listków, które pojawiają się na pędach tuż przed lub po przekwitnięciu kwiatów.  

Krzew rośnie w średnim tempie i raczej niewysoko. Przeciętnie osiąga 1,5-2 m wysokości, choć zdarzają się okazy dorastające do 3 m. W przypadku migdałka klapowego na pniu wysokość zależy od miejsca szczepienia.  

Przeczytaj również: Wiosną mieni się tysiącami różowych kwiatuszków. Najpiękniejszy klejnot w ogrodzie

Migdałowiec zachwyca różowymi kwiatuszkami. Fot. 123RF/PICSEL

Migdałek trójklapowy — uprawa

Migdałowiec trójklapowy najlepiej rośnie w klimacie łagodnym, dlatego też wybierając go do ogrodu w Polsce, należy zapewnić mu odpowiednie warunki.

 • Stanowisko

Pod uprawę migdałowca wybierzmy miejsce słoneczne, za co drzewko odwdzięczy się nam obfitym kwitnieniem. Idealnym miejscem do posadzenia migdałka będzie południowa część ogrodu, dobrze, jeśli byłby on częściowo osłonięty przez budynek, altanę lub inny krzew.  

 • Podłoże

Wprawdzie migdałek trójklapowy jest tolerancyjny pod względem gleby, warto jednak zapewnić mu takie podłoże, jakie lubi najbardziej: żyzne, próchniczne, wypielęgnowane.

 • Nawożenie i podlewanie

W okresie kwitnienia (wiosna) i podczas zawiązywania przez krzew nowych pąków (lato) należy migdałka nawozić. Najlepszym wyborem będzie mieszanka do roślin kwitnących, kompost lub obornik. W czasie przedłużającej się suszy warto roślinę dodatkowo nawadniać.

 • Sadzenie

Najlepsza pora na posadzenie w ogrodzie młodych sadzonek przypada na wiosnę. Wtedy jest największe prawdopodobieństwo, że młode drzewko zdąży się przyjąć i rozwinąć system korzeniowy przed nadejściem zimy.

Zobacz więcej zdjęć
 • Przycinanie

Migdałowiec trójklapowy wymaga regularnego przycinania pędów, które zapewni zachowanie gęstej korony krzewu. Bardzo ważne jest by, drzewko podciąć dopiero w czerwcu, po przekwitnięciu kwiatów. Odpowiedni moment jest tu kluczowy, ponieważ pączki kwiatów zawiązują się właśnie latem na jednorocznych pędach i kwitną następnego roku.  

 • Zimowanie

Migdałek nie należy do w pełni mrozoodpornych gatunków, dlatego też w przypadku dokuczliwych mrozów należy zastosować ściółkowanie (pokrycie ziemi odpowiednim materiałem) lub podsypać pień korą sosnową bądź stroiszem. Koronę drzewa zimą powinno się okryć agrowłókniną.

 • Choroby i szkodniki

Decydując się na uprawę migdałka trójklapowego w ogrodzie, warto co jakiś czas zrobić roślinie „przegląd”. Niestety, choroby ani szkodniki nie omijają tego pięknego krzewu. Najczęściej migdałkowi zagraża:

 • zgnilizna drzew pestkowych,
 • dziurkowatość liści, 
 • drobna plamistość liści drzew pestkowych, 
 • pordzewiacz migdałkowy, 
 • mszyce.

Przeczytaj również: Drzewo flamingowe każdego wprawi w zachwyt. Niewiele wymaga i wszędzie się przyjmie

Zobacz więcej zdjęć

Migdałowiec trójklapowy — zastosowanie w ogrodzie

Efektownie kwitnący krzew wpadł Ci w oko i zastanawiasz się, jak zaprojektować aranżację z jego udziałem? Wszystko zależy od tego, w jakiej formie rośnie migdałek trójklapowy. Sadzonki o krzaczastym pokroju świetnie wyglądają na rabatach oraz w nasadzeniach naturalistycznych. Natomiast rośliny z wyższym pniem dobrze prezentują się w sadzone w rzędach, pojedynczo (tzw. soliter) lub w klombach w towarzystwie ozdobnych traw, liści lub innych kwitnących roślin.  

Zobacz więcej zdjęć

Migdałowiec trójklapowy — ciekawostki

Migdałowiec ze względu na swój wyjątkowy wygląd i zapach znajduje szczególne miejsce w przypowieściach biblijnych. Wzmianki o tym pięknym drzewie, któremu określano jako "czarujące" możemy znaleźć w Księdze Jeremiasza, Księdze Liczb czy Księdze Wyjścia.

W starożytności z drewna migdałowca robiono berła dla królów, ponieważ wierzono, że w ten sposób na władców przechodzi magiczna moc płynąca z drzewa.

Migdałek stał się również natchnieniem dla malarza Vincenta van Gogha. Artysta uwiecznił go na obrazie "Kwitnący migdałowiec".

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Migdałek trójklapowy - prawdziwy klejnot w ogrodzie, który doceniono już w starożytności"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.