Porady ogrodnicze

Co robić, gdy liście żółkną?

Jeżeli zastanawiasz się, co zrobić gdy liście twoich roślin domowych żółkną, czy je od razu wycinać, czy zostawić aż same zaschną, to ten artykuł jest dla ciebie. Często trzeba reagować dosyć szybko, bo zamierające liście są obciążeniem dla rośliny domowej. Oczywiście są wyjątki i żółknące liście należy pozostawić, aż całkowicie zaschną.

Co robić, gdy liście żółkną?

Fot.123RF.com

Liście u roślin domowych mogą żółknąć z różnych powodów: ze starości, z przesuszenia lub przelania, z powodu ataku szkodników, złego nawożenia, złego naświetlenia, złego podłoża, czy nawet od stresu po przesadzeniu. Gdy liście żółkną, roślinę należy obserwować i zdiagnozować, co jest tego powodem. Gdy już wiemy co się dzieje, musimy podjąć decyzję: czy wyciąć liście, czy je zostawić by zaschły. Żółty liść, czy taki z plamami, nie zrobi się już zielony, więc prędzej czy później trzeba będzie go usunąć. Ale kiedy to najlepiej zrobić?

Bez czekania od razu wycinamy liście, które są zaatakowane przez szkodniki lub choroby grzybowe. Zapobiegamy w ten sposób rozprzestrzeniania się patogenów.

Autor: makeyourlifegreener

Liście są panelami słonecznymi rośliny i dostarczają jej energii, jednak kiedy zaczynają zamierać, to pobierają tylko niepotrzebnie wodę oraz składniki spożywcze, obciążając tym roślinę. Dlatego warto je obcinać, ale dopiero wtedy, gdy jest żółty w około 30-40%. Jeżeli jest w połowie pożółknięty, nie ma na co czekać.

Liście o długich łodyżkach przycinamy przy samej ziemi. Gnijące liście u sukulentów wycinamy od razu, ponieważ istnieje duże ryzyko, że infekcja, która znajduje się w tkankach, przejdzie na pozostałe części rośliny.  Kiedy nie wycinać liści i czekać, aż same zaschną? Robi się tak w przypadku roślin, które mają podziemne bulwy, cebule, pseudobulwy, czy magazynujące składniki  odżywcze kłącza. Rośliny tego typu wytwarzają liście z energii ze składników odżywczych, wcześniej nakumulowanych. Wypuszczają one liście po to, by nagromadzić i złapać jeszcze więcej energii, która jest niezbędna do przezimowania, czy do przetrzymania okresu spoczynku - i w tym przypadku liście pozostawiamy do momentu, aż zaschną. Nawet fragment liścia z zieloną tkanką zasila roślinę. Umierające liście oddają wszystkie składniki do systemu korzeniowego. 

Zaschnięte końcówki można oczywiście przycinać, bez potrzeby wycięcia całego liścia. Takie cięcie wykonuje się sterylnym narzędziem, jak najbliżej żywej tkanki.   

Sprawdź:

Czy roślina jest przelana, czy przesuszona?

Dlaczego sansewieria żółknie więdnie, brązowieje?

Dlaczego liście storczyka żółkną, marszczą się i są lepkie?

Dlaczego liście monstery żółkną, pojawiają się brązowe plamy?

Dlaczego zamiokulkas żółknie?

Dlaczego kalatea żółknie?

Dlaczego korzenie storczyka żółkną?

Jak nie zabić swoich roślin? 10 błędów, które popełniamy w uprawie roślin domowych

6 najczęściej popełnianych błędów w uprawie roślin domowych

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.