Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zrobić z piwoniami, kiedy przekwitną? Sprawdź, jak obcinać kwiaty piwonii

Piwonie to popularne rośliny ozdobne, słynące ze swoich dużych, widowiskowych kwiatów. Kwitną zwykle na przełomie maja i czerwca, choć wiele zależy od konkretnej odmiany. Warto wiedzieć, jak o nie zadbać po przekwitnięciu, by cieszyły oczy w kolejnym sezonie. Jak obcinać kwiaty piwonii?

Co zrobić z piwoniami, kiedy przekwitną? Sprawdź, jak obcinać kwiaty piwonii
Piwonia słynie ze swoich efektownych kwiatów. Co zrobić, gdy przekwitną? Jak obcinać kwiaty piwonii?/Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Co zrobić, gdy piwonia przekwitła?

Piwonia to roślina ozdobna, która pochodzi głównie z kontynentu euroazjatyckiego, a dokładniej z obszarów o umiarkowanym klimacie. Większość gatunków piwonii to byliny, choć znajdziemy też wśród nich krzewy i półkrzewy. Piwonia jest jedynym rodzajem należącym do rodziny piwoniowatych. Cieszy się dużym zainteresowaniem z uwagi na efektowne kwiaty, które mogą mieć różne kolory — biały, różowy, czerwony, purpurowy, żółty, a nawet fioletowy. Spotykane są również odmiany dwubarwne. Kwiaty mogą być pojedyncze, pełne lub półpełne.

Kwitnienie piwonii ma miejsce zwykle na przełomie maja i czerwca, przy czym wszystko zależy od odmiany. Co zrobić, gdy roślina przekwitnie? Najważniejsze jest usunięcie przekwitłych kwiatostanów. Robimy to wraz z fragmentem pędu, na którym rosną. Nie trzeba jednak usuwać liści, ponieważ ładnie się prezentują aż do jesieni, a ich obecność jest kluczowa do pozyskiwania substancji odżywczych w procesie fotosyntezy. Niektórzy specjaliści zalecają przycinanie piwonii wiosną, przed wegetacją, a inni radzą wybrać jesienne cięcie. Warto jednak pamiętać, że jeśli decydujemy się na przycinanie rośliny właśnie jesienią, musimy to zrobić do połowy września.

Czytaj również: Jak uprawiać piwonie w ogrodzie? Sadzenie piwonii krok po kroku

Jak dbać o piwonie po przekwitnięciu?

Jak pielęgnować piwonię po przekwitnięciu? Należy nadal zapewniać jej odpowiednie warunki uprawy, a więc regularnie ją podlewać i nawozić. Choć niektórzy uważają, że podlewanie po przekwitnięciu nie jest konieczne, roślina nadal potrzebuje wody – zwłaszcza w okresie upałów. Jej ilość można po prostu stopniowo zmniejszać. Piwoniom szkodzi zarówno przesuszenie, jak i przelanie. Parowanie wody z podłoża ograniczymy dzięki ściółkowaniu. Osłabi ono także rozwój chwastów, przy czym w razie potrzeby nadal trzeba regularnie je usuwać. Jeśli zaś chodzi o nawożenie piwonii, powinno się ono odbywać tak wiosną, jak i jesienią. Należy zastosować nawozy do roślin kwitnących, które zawierają dużo fosforu i potasu.

Po przekwitnięciu kwiatów i ich usunięciu, z ewentualnym przycinaniem liści zaczekajmy co najmniej do końca sierpnia. Gdy zaczną żółknąć i utracą swoją estetykę, można je również usunąć. Zbyt wczesne pozbycie się liści wpłynie negatywnie na kondycję rośliny. W tym czasie można też przesadzić piwonię w inne miejsce.

Czytaj też: Piwonia koperkowa – niezwykła ozdoba ogrodu. Jak uprawiać piwonię delikatną?

Jak obcinać kwiaty piwonii?

Przekwitłe kwiaty piwonii należy usunąć. Obcinamy przekwitłe kwiatostany nie tylko ze względów estetycznych, ale również po to, by nie zawiązywały się na nich owoce. Mogłoby to negatywnie wpłynąć na kwitnienie piwonii w kolejnym sezonie. Kwiaty usuwamy wraz z fragmentem pędu. Jeśli to konieczne, możemy też usunąć jedną czy dwie pary liści, które rozwinęły się w pobliżu.

Przeczytaj też: Piwonia jeszcze nigdy nie miała tyle kwiatów. Pielęgnacja i nawożenie piwonii

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.