Porady ogrodnicze

Piwonia jeszcze nigdy nie miała tyle kwiatów. Pielęgnacja i nawożenie piwonii

Piwonia to popularna roślina ozdobna, którą można sadzić zarówno w doniczce, jak i bezpośrednio w gruncie. Jej imponujące kwiaty sprawiają, że jest prawdziwą ozdobą ogrodu. Dlaczego piwonia nie kwitnie i jak jej pomóc? Prezentujemy przepis na domową odżywkę i podpowiadamy, jak pielęgnować piwonię.

Piwonia jeszcze nigdy nie miała tyle kwiatów. Pielęgnacja i nawożenie piwonii
Sadząc piwonie w ogrodzie, warto zwrócić szczególną uwagę na rodzime odmiany. Fot.123RF.com

Spis treści:

Piwonia – charakterystyka

Piwonia (Paeonia) to ceniona roślina, pochodząca głównie z kontynentu euroazjatyckiego, z terenów o umiarkowanym klimacie. To jedyny rodzaj należący do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae), obejmujący około 32-35 gatunków. Największą popularnością cieszą się:

  • piwonia lekarska,
  • piwonia drzewiasta,
  • piwonia delikatna,
  • piwonia chińska.

Piwonie uprawiane są jako rośliny ozdobne, ale warto wiedzieć, że wykazują również właściwości lecznicze. Piwonia lekarska wykorzystywana jest w medycynie naturalnej od dawna, między innymi w leczeniu niestrawności, migreny czy nieżytu dróg oddechowych. Z rośliny tej można przygotować napar lub herbatę, ale też stosować w formie zewnętrznych okładów.

Większość gatunków piwonii to byliny, choć część z nich to półkrzewy i krzewy. Główną ozdobą tej rośliny są kwiaty, które mogą mieć różne kolory – różowy, czerwony, biały, a nawet żółty. Istnieją też odmiany dwubarwne.

piwonie Piwonie należą do roślin wymagających – ich uprawa nie jest więc najłatwiejsza. Fot.123RF.com

Odmiany piwonii

Piwonie występują w licznych odmianach, zatem każdy może znaleźć roślinę, która będzie najlepiej odpowiadać jego upodobaniom i wymaganiom konkretnego ogrodu. Sadząc piwonie w ogrodzie, warto zwrócić szczególną uwagę na rodzime odmiany, które będą dobrze się rozwijać w naszych warunkach klimatycznych.

Dużą popularnością cieszą się odmiany:

  • Krystyna (o dużych kwiatach w ciemnoróżowym kolorze),
  • Ewelina (o płatkach kremowobiałych),
  • Jadwiga (która nie tylko wyróżnia się pięknymi, bladoróżowymi kwiatami, ale i przyjemnym zapachem).

Spośród piwonii zagranicznych, największym zainteresowaniem cieszy się piwonia chińska Kansas.

Jak pielęgnować piwonie?

Piwonie należą do roślin wymagających – ich uprawa nie jest więc najłatwiejsza. Najistotniejsze jest zapewnienie roślinie odpowiednich warunków do rozwoju. Może bowiem rosnąć w tym samym miejscu przez wiele lat i nie lubi przesadzania. Jak zadbać o piwonię?

Ziemia: Piwonie preferują żyzną ziemię o lekko kwaśnym odczynie (pH około 5-6). Poradzą sobie jednak również na glebie zasadowej. Najlepsza będzie dla nich dość przepuszczalna ziemia.

Stanowisko: Dla piwonii najlepiej wybrać ciepłe, słoneczne miejsce. Poradzi sobie w lekko cienistym miejscu, jednak wówczas będzie mniej obficie kwitła. Ponieważ roślina osiąga duże rozmiary, najlepiej pozostawić dla niej sporo przestrzeni. Teren, na którym rośnie, powinien być też osłonięty od wiatru.

Podlewanie: Należy pamiętać o regularnym podlewaniu piwonii – zwłaszcza w okresie suchym i gorącym. Roślinie szkodzi jednak zarówno przesuszenie, jak i przelanie. Pelargonie należy podlewać ostrożnie, by nie zamoczyć ich liści. Mogłoby to doprowadzić do rozwoju szarej pleśni. Aby ograniczyć parowanie wody, ziemię wokół pelargonii można ściółkować korą ogrodową. Ograniczy to również rozwój chwastów.

Nawożenie: Piwonie preferują umiarkowane nawożenie. Zasila się je wiosną i jesienią, stosując nawozy do roślin kwitnących, zawierające dużo fosforu i potasu. Nawożenie pelargonii wpływa na ich kwitnienie, a także wielkość kwiatów.

Kwitnienie: Piwonie zwykle kwitną na przełomie maja i czerwca, choć wiele zależy od konkretnego gatunku. Piwonia koperkowa jest jedną z najwcześniej kwitnących – ma to miejsce już w kwietniu i maju.

Przycinanie: Cięcie piwonii powinno być wykonywane przed zimą. Najlepiej przystąpić do tego we wrześniu, usuwając obumarłe pędy i przycinając pozostałe do 1/3 długości. W trakcie sezonu wegetacyjnego nie należy przycinać piwonii i obcinać ich liści.

Przeczytaj również: Werbena - kolorowa księżniczka w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować werbenę, by obficie kwitła?

Dlaczego piwonia nie kwitnie?

Największą ozdobą piwonii są jej piękne kwiaty. Kiedy więc dochodzi do zahamowania kwitnienia, wiele osób zastanawia się, co jest tego przyczyną. Dlaczego piwonia nie kwitnie? Oto najczęstsze możliwe powody:

  • Nieprawidłowe nawożenie – zbyt dużo azotu w nawozie powoduje, że liście znakomicie się rozwijają, jednak negatywnie wpływa na kwiaty.

  • Zbyt mała ilość światła – piwonia potrzebuje około 6 godzin światła słonecznego każdego dnia, by ładnie kwitnąć.

  • Szara pleśń – atak szarej pleśni można rozpoznać po zbrązowieniu lub sczernieniu i pokryciu się szarym nalotem pąków, które wytworzyła roślina.

  • Nicienie – piwonia nie kwitnie, ponieważ mogły ją zaatakować nicienie. Można to rozpoznać po żółtawych, słabych liściach i bulwiastych naroślach na korzeniach. Charakterystycznym objawem ataku nicieni jest również zahamowanie kwitnienia.

  • Nieodpowiednie sadzenie – możliwe, że piwonia została posadzona zbyt późno lub zbyt głęboko, ale możliwe też, że nie została rozgarnięta zabezpieczająca ją na zimę ściółka. Może to spowodować zbyt głębokie położenie w glebie, co utrudnia prawidłowy wzrost rośliny.

Co zrobić, żeby piwonia bujnie kwitła – przepis na domową odżywkę

Piwonia lubi umiarkowane nawożenie – potrzebuje składników pokarmowych, by właściwie się rozwijać i pięknie kwitnąć. Domową odżywkę, która ją wzmocni, można przygotować samodzielnie. Wystarczą do tego popularne składniki – kawa i kurkuma. Jak przygotować mieszankę?

  • Do jednego litra wody wsypujemy łyżkę kawy lub fusów z kawy i łyżkę kurkumy. Możemy też zastosować mniejszą ilość składników, a więc łyżeczkę do herbaty.

  • Intensywnie mieszamy przez około 2 minuty, by składniki rozpuściły się w wodzie.

  • Domowa odżywka jest gotowa! Ten nawóz organiczny może być stosowany raz na 30 dni.

Taki naturalny nawóz z kawy i kurkumy można wykorzystać do odżywiania również innych roślin.

Przeczytaj również: Szkocja. Posiadłość z wyspy Fetlar na sprzedaż. Kosztuje mniej niż małe mieszkanie

Pelargonia. Pospolity kwiat, drogocenne właściwości na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.