Porady ogrodnicze

Czym nawozić piwonie? Zanim posadzisz, wrzuć do ziemi

Piwonie do zawiązywania pąków i wytwarzania kwiatów potrzebują odpowiednich składników odżywczych. Sprawdźcie, czym nawozić piwonie i kiedy wykonać ten zabieg, by pobudzić ich kwitnienie.

Czym nawozić piwonie? Zanim posadzisz, wrzuć do ziemi
Wyjaśniamy, czym nawozić piwonie, by obficie kwitły. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Kiedy nawozić piwonie — terminy

Piwonie to jedne z najpiękniejszych ogrodowych bylin, które znane i cenione są na świecie już od setek lat. Największym atutem tych roślin są efektowne kwiatostany o pełnym kształcie i zniewalającym aromacie. Kwitnienie piwonii ma miejsce zwykle od maja do czerwca. Złożone z licznych płatków kwiaty przyciągają spojrzenia i kuszą zapachem, dlatego trudno przejść obok nich obojętnie. W zależności od odmiany kwiatostany piwonii mogą przybierać różnorodne odcienie — bieli, różu czy bordo. Ze względu na swój niepodważalny urok piwonie znalazły szerokie zastosowanie w branży florystycznej. Kwiaty rosnących w ogrodach piwonii chętnie zrywane są też do wazonów, ponieważ pęknie prezentują się we flakonach, a do tego roztaczają w domu delikatny zapach.

Z roku na rok ogrodnicy zastanawiają się, co zrobić, by piwonie kwity jak najbardziej obficie. Podstawowym zabiegiem stymulującym kwitnienie piwonii jest nawożenie.

Kiedy nawozić piwonie? Wskazane jest nawożenie piwonii w dwóch terminach:

  • wiosną — najlepiej będzie dostarczy roślinie nawozu w marcu lub kwietniu. Jeśli natomiast bylina przez ostatnie lata nie była nawożona, a jej kwiaty w ostatnim sezonie były drobne i słabe, warto dostarczać jej nawozy w odstępach co 3-4 tygodnie, jednak nie później niż do czerwca.
  • jesienią — w sezonie jesiennym zaleca się zasilić piwonie nawozem we wrześniu lub w październiku.

Przeczytaj również: Zasady pielęgnacji piwonii — tak o nią dbaj, a wyda mnóstwo kwiatów

Do nawożenia piwonii najlepiej używać preparatów bogatych w fosfor i potas. Fot. 123RF.com

Nawożenie piwonii — zasady

Ze względu na to, że piwonie mają specyficzne wymagania związane z nawożeniem, bardzo ważny jest wybór odpowiedniego preparatu. Przede wszystkim należy unikać nawozów typowo azotowych, ponieważ powodują one, że piwonie stają się wybujałe i wytwarzają więcej liści niż kwiatów, a tego każdy ogrodnik chce uniknąć.

Czym nawozić piwonie, by bujnie kwitły i wytwarzały duże kwiaty? Zalecane jest stosowanie preparatów wieloskładnikowych do roślin kwitnących, które zawierają spore dawki potasu i fosforu. Są to składniki odpowiadające za zawiązywanie i wytwarzanie kwiatów. Alternatywą dla nawozów sklepowych są naturalne nawozy t.j. obornik, roślinne gnojówki czy kompost.

Ważne jest, by pod każdy krzew zastosować jedną dawkę nawozu. Można wysypać go wokół korzeni, zastosować w formie ściółki lub rozpuścić z wodą i wykorzystać podczas podlewania bylin. Nawożenie sprawia, że piwonia bogato obsypuje się kwiatami, pąki kwiatowe są większe i długo utrzymują się na pędach.

Warto też mieć na uwadze, by nie sadzić piwonii w bezpośrednim sąsiedztwie trawnika, który jest intensywnie nawożony preparatami azotowymi. Przenikające do podłoża nawozy będą powodować, że piwonia zamiast obficie kwitnąć, zacznie wytwarzać mnóstwo liści.

Źródło: Jak sadzić, nawozić i dbać o peonię? Kanał: Make Your Life Greener. Youtube.com

Co lubią piwonie?

Piwonie to wdzięczne rośliny, które nie sprawiają problemów w uprawie. W swoich ogrodach mogą je sadzić nawet początkujący ogrodnicy, ponieważ ich pielęgnacja nie jest skomplikowana. Jak dbać o piwonie, by odwdzięczyły się bogatym kwitnieniem?

  • Posadź bylinę w miejscu częściowo zacienionym, osłoniętym od wiatru, najlepiej przy wschodniej lub zachodniej stronie domu.
  • Roślina preferuje przepuszczalną i żyzną ziemię. Przed posadzeniem jej na nowym miejscu, do dołka wsyp warstwę kompostu, co zapewni jej dobry start w nowym miejscu. Podczas sadzenia umieść roślinę w ziemi na takiej głębokości, na jakiej rosła w dotychczasowym pojemniku i podlej wodą.
  • Piwonia nie lubi nadmiaru wilgoci, dlatego lepiej podlewać ją tylko wtedy, gdy panuje susza i wysokie temperatury.
  • Chcąc pobudzić kwitnienie piwonii, zasil ją dwa razy w roku (wiosną i jesienią) nawozami zawierającymi fosfor i potas. Mogą to byś nawozy wieloskładnikowe ze sklepu lub też obornik, gnojówka czy kompost.
  • Aby zapobiec odparowywaniu wody z podłoża i wyrastaniu chwastów wokół bryły korzeniowej, warto piwonię ściółkować. Idealnie sprawdzi się do tego kompost, kora lub odkwaszony torf.

Przeczytaj również:

Sadzenie piwonii krok po kroku. Jak sprawić, by piwonia przyjęła się na nowym miejscu?

Gdy zadbasz o peonie w odpowiedni sposób, możesz cieszyć się pięknymi kwiatami przez wiele lat. Fot.123RF.com

Pelargonia. Pospolity kwiat, drogocenne właściwości na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.