Porady ogrodnicze

Czym nawozić piwonię i jak ją pielęgnować, by wydała mnóstwo kwiatów?

Piwonie uprawia się od blisko 2000 lat. Są praktycznie bezproblemowe i pięknie ozdabiają ogrody. Wyjaśniamy, jak uprawiać piwonie i czym je nawozić, by obficie kwitły i zdrowo rosły.

Aby zasilić kwitnienie piwonii, wiosną i jesienią warto je nawozić. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Piwonie — kiedy sadzić je w ogrodzie

Piwonie zakupione w szkółce czy sklepie ogrodniczym możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny. Dokładnie przemyślmy, gdzie chcemy je umieścić, ponieważ rośliny te nie lubią przesadzania (później przez 2-3 lata nie kwitną). Jeśli zdarzy nam się przesadzić piwonię w inne miejsce, to nie sadźmy nowej w miejsce po starej roślinie.  Byliny mają to do siebie, że pobierają z gleby bardzo specyficzne pierwiastki, które trudno jest uzupełnić. Sadzenie krzewów w miejsce po innych może powodować rozwój różnych chorób.

Zobacz więcej zdjęć

Piwonie — stanowisko i podłoże

Miejsce, które wybierzemy dla naszej piwonii powinno być delikatnie zacienione i osłonięte od wiatru, najlepiej przy wschodniej lub zachodniej ścianie domu.  Podłoże – najlepiej przepuszczalne z dodatkiem kompostu i o dużej zawartości próchnicy, pH pomiędzy 6,5 a 7. Dostęp światła przynajmniej przez 6 godzin dziennie. Nie sadź piwonii w pobliżu dużego drzewa, gdzie będzie „okradana” ze światła i składników odżywczych. Jeśli sadzimy więcej niż jedną i raczej z tych gatunków, które rosną większe, zaplanujmy między nimi przynajmniej 1 do 1,5 metra odległości.

Przed posadzeniem, obejrzyjmy dokładnie roślinę i sprawdźmy, gdzie znajduje się miejsce szczepienia – zwykle jest to rodzaj zgrubienia. Jeśli mamy do dyspozycji piwonię w doniczce, to najlepiej posadzić ją na takiej głębokości, jak rosła w doniczce. Sadząc sadzonkę w postaci oddzielonego fragmentu korzenia, upewnijmy się, że są na niej przynajmniej 2-3 oczka. Piwonie krzewiaste sadzimy głęboko, w taki sposób, by nasady pędów zostały przysypane ziemią do wysokości 10 cm. Wokół rozkładamy warstwę ściółki.

Przeczytaj również: Jak uprawiać pelargonię angielską? Poznaj najważniejsze zasady

Stanowisko dla piwonii powinno być delikatnie zacienione. Fot. Getty Images

Piwonia — przycinanie

Wczesną wiosną usuwamy jedynie uschnięte pędy. W maju młodym roślinom obcinamy przekwitłe kwiaty - kilka centymetrów nad pąkiem skierowanym na zewnątrz krzewu. Starsze okazy, ogołocone u podstawy, można odmłodzić, wiosną przycinając gałęzie 30-40 cm nad ziemią.

Nawożenie piwonii

W jakim terminie najlepiej nawozić piwonie? Zaleca się, aby nawozić piwonię dwa razy w roku — wiosną i jesienią. Czym nawozić piwonie? Najlepszy do nawożenia piwonii będzie obornik lub kompost. Jeśli nie mamy dostępu do naturalnych nawozów, możemy posłużyć się dostępnym w sklepach obornikiem w formie granulatu. Do nawożenia piwonii sprawdzą się także uniwersalne nawozy mineralne. Unikajmy jednak nawozów azotowych, które powodują, że piwonie stają się wybujałe i wytwarzają więcej liści niż kwiatów.

Poniżej wyjaśniamy, jak prawidłowo nawozić piwonię:

  • Wiosenne nawożenie piwoniiwskazane jest zasilanie piwonii w marcu lub kwietniu, ewentualnie w maju. Najczęściej do prawidłowego rozwoju i kwitnienia wystarczy jedna dawka nawozu. Jeśli natomiast piwonia rośnie na wyjałowionej ziemi, warto powtarzać nawożenie co trzy tygodnie, pamiętając, by zakończyć nawożenie wraz z końcem czerwca.

  • Nawożenie piwonii na jesień — jesienne nawożenie piwonii warto wykonać we wrześniu lub październiku. Po zasileniu zaleca się też ściółkowanie piwonii cienką warstwą kory, która zapobiegnie wyrastaniu chwastów i pozwoli utrzymać wilgoć w podłożu.

Nawożenie sprawia, że piwonia bogato obsypuje się kwiatami, pąki kwiatowe są większe i długo utrzymują się na pędach.

Wiosną warto nawozić piwonie obornikiem. Fot. 123RF/PICSEL

Choroby piwonii

Piwonie może porazić szara pleśń. Na ich liściach powstają wówczas brunatne plamy pokrywające się szarym nalotem. Gdy zaobserwujemy pierwsze objawy choroby, rośliny kilkakrotnie, w tygodniowych odstępach, należy opryskać preparatem grzybobójczym.

Zabezpieczenie piwonii przed zimą

Młode piwonie warto u nasady obsypać ziemią lub suchym obornikiem. Okrywanie całych krzewów nie jest zalecane, bo za bardzo przyspiesza wiosenny rozwój pąków.

Przeczytaj również: Rozchodnik – wytrzymała i efektowna bylina. Uprawa jest prosta

Dlaczego piwonia nie kwitnie?

Do najczęstszych przyczyn braku kwitnienia zalicza się:

  • porażenie szarą pleśnią — objawy to: brązowiejące i pokrywające się szarym nalotem pąki, brązowe plamy na liściach;
  • atak nicieni glebowych — roślina słabe kwitnienie, liście żółkną, są obeschnięte;
  • nieprawidłowe nawożenie — piwonia otrzymała zbyt dużą dawkę azotu — dzięki czemu wykształciła piękne liście, jednak niewystarczającą ilość potasu i fosforu, warunkujących kwitnienie;
  • do rośliny dociera zbyt mało światła — piwonia nie powinna być osłonięta od słońca innymi, wyższymi i bardziej rozłożystymi roślinami. Do ładnego kwitnienia potrzebuje ok. 6h w słońcu każdego dnia;
  • nie rozgarnięto ściółki zabezpieczającej roślinę na zimę — dodatkowa warstwa ściółki sprawia, że roślina znajduje się głębiej w podłożu, co utrudnia jej wzrost;
  • posadzono ją zbyt głęboko lub zbyt późno;

Piwonie są piękną ozdobą ogrodu. Fot. Getty Images

Piwonie — właściwości zdrowotne

Od tysiącleci Chińczycy uważali piwonie krzewiaste za symbol szczęśliwego życia. Wykorzystywali je również w codziennej pielęgnacji. Substancje zawarte w korzeniach pozwalają dłużej zachować młodość i urodę, łagodzą bóle miesiączkowe, pomagają w leczeniu hemoroidów i chorób bakteryjnych.

Szczególnie cenna dla medycyny jest piwonia lekarska, której surowcem zielarskim są kwiaty, korzenie i nasiona. Bogate są one w sole kluczowych dla zdrowia organizmu minerałów, a także w salicynę, garbniki, olejki eteryczne. Jej samodzielne stosowanie, bez konsultacji z lekarzami jest jednak niewskazane. Piwonie są silnie toksyczne i mogą powodować bardzo poważne zatrucia. Kwiaty rośliny wykazują działanie moczopędne i poprawiające krążenie krwi. Wzmacniają naczynia krwionośne, działają rozkurczowo i przeciwalergicznie. Bywają stosowane w terapii schorzeń skórnych.

Kwiaty piwonii chińskiej są natomiast jadalne – ozdabia się nimi ciasta i desery.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czym nawozić piwonię i jak ją pielęgnować, by wydała mnóstwo kwiatów?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.