Spis treści:
- Cięcie glicynii na przedwiośniu
- Jak przycinać glicynię, żeby pięknie kwitła?
- Formowanie glicynii
- Jak dbać o glicynię?
Cięcie glicynii na przedwiośniu
Wielu ogrodników uważa, że cięcie wisterii na przedwiośniu jest zabiegiem zbędnym. To błąd, za który roślina odpłaci się mniej obfitym kwitnieniem. Przedwiośnie, czyli marzec, to idealny moment na pierwsze w roku cięcie glicynii. Taki zabieg pobudza ją do wytwarzania pąków kwiatowych i pozwala kontrolować jej bujny wzrost.
Wiosenne ciecie to okazja, żeby usunąć wszystkie cienkie, wiotkie oraz uszkodzone pędy, które mogą nie przetrwać sezonu. Pozostawione, będą stanowiły niepotrzebne obciążenie dla rośliny. Pierwsze cięcie glicynii na przedwiośniu warto przeprowadzić dwa lata po posadzeniu. Później kontynuujemy zabieg każdego roku.
Jak przycinać glicynię, żeby pięknie kwitła?
Regularne przycinanie glicynii to klucz do jej obfitego kwitnienia. Oprócz cięcia na przedwiośniu, warto przeprowadzić drugi zabieg latem, po zakończeniu kwitnienia, czyli w lipcu lub sierpniu. Jak przycinać glicynię, by jej nie zaszkodzić i żeby pięknie kwitła?
- wytnij wszystkie uszkodzone, przemarznięte i wiotkie pędy;
- obetnij przyrosty wyrastające prosto z pnia, tak zwane wilki;
- boczne, rozgałęzione pędy, skrócone zeszłego lata zetnij na wysokości drugiego lub trzeciego pąka.
Cięcia wykonuj ostrym i zdezynfekowanym narzędziem, na wysokości około 5 mm nad pąkiem. Powinno być skośne, by w ranie nie zatrzymywała się woda. W przypadku ścięcia grubszych pędów rany możesz posmarować maścią ogrodniczą.
Cięcie glicynii po kwitnieniu wygląda nieco inaczej. Wówczas skracamy jednoroczne pędy na długość 15-20 cm, co skłoni roślinę do zawiązania większej liczby pąków kwiatowych na następny rok. Nowe pędy glicynii, które przybyły w bieżącym sezonie wegetacyjnym, przycinamy wtedy nad czwartym liściem.
Regularne przycinanie glicynii to klucz to obfitego kwitnienia. Fot. Janrich Blecha/luksjangijan4711/CanvaPro
Formowanie glicynii
Glicynia to silnie rosnące pnącze, które wymaga solidnych podpór i regularnego formowania. W pierwszych latach po posadzeniu warto prowadzić główny pęd wzdłuż wybranej podpory, usuwając boczne odrosty.
Po osiągnięciu pożądanej wysokości można pozwolić wisterii na rozgałęzianie się, kontrolując jednak jej kształt poprzez regularne cięcie. Takie prowadzenie nie tylko zapewni estetyczny wygląd, ale również ułatwi pielęgnację. Dzięki formowaniu pędy glicynii będą wytwarzały dużo kwiatów, których kaskady są największą ozdobą tej rośliny.
Przeczytaj również: Podczas kwitnienia nie ma sobie równych. Posadź glicynię w swoim ogrodzie
Jak dbać o glicynię?
Pielęgnując wisterię, trzeba mieć na względzie, że naturalnie występuje ona w nieco cieplejszym od naszego klimacie. Przywędrowała do nas z Azji i Ameryki Północnej, postaraj się więc jej zapewnić zbliżone warunki. Przy coraz cieplejszych latach w Polsce nie jest to wcale trudne. Jak dbać o glicynię, bo odwdzięczyła się pięknymi kwiatami?
- Stanowisko
Glicynia preferuje stanowiska słoneczne, z co najmniej 6 godzinami nasłonecznienia dziennie. W miejscach zacienionych może nie kwitnąć.
Glicynia najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku. Fot.viti/CanvaPro
- Gleba
Roślina najlepiej rośnie w luźnej glebie o dużej zawartości próchnicy i odczynie lekko kwaśnym do obojętnego.
- Nawożenie
Ze względu na symbiozę z bakteriami brodawkowymi, glicynia nie wymaga nawożenia azotowego. Jesienią warto zastosować obornik, aby dostarczyć jej niezbędnych składników odżywczych.
- Podlewanie
Młode rośliny wymagają regularnego podlewania, jednak starsze egzemplarze są bardziej odporne na suszę. Należy unikać nadmiernego zalewania, które może prowadzić do gnicia korzeni.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Niebieskie kwiaty na rabatę. Wysiej teraz, lazurem pokryją ogród wiosną i latem