Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kostrzewa sina – niepowtarzalna trawa ozdobna o niebieskim odcieniu. Jak o nią dbać?

Kostrzewa sina, nazywana też popielatą, to wieloletnia trawa ozdobna, łatwa w uprawie i niewymagająca, przez co można sadzić ją niemal w każdym ogrodzie. Podpowiadamy, jak dbać o niebieską trawę i jakie stanowisko będzie dla niej najlepsze.

Kostrzewa sina – niepowtarzalna trawa ozdobna o niebieskim odcieniu. Jak o nią dbać?
Kostrzewa sina to trawa posiadający niebiesko-popielaty odcień. Fot. Getty Images

Z artykułu dowiesz się:

Kostrzewa sina (popielata) charakterystyka

Kostrzewa sina (Festuca cinerea), znana również jako kostrzewa popielata lub niebieska trawa, należy do rodziny wiechlinowatych. Jej naturalnym obszarem występowania jest południowa Europa. Małe wymagania i atrakcyjny wygląd sprawiły, że jest chętnie sadzona w wielu rejonach. Podobnie jak w naturze, także w ogrodzie lubi słoneczne warunki i bez problemu daje sobie radę nawet w pełnym słońcu.

Kostrzewa jest trawą zimozieloną o wysokości około 20 cm (wraz z kwiatami – 35 cm). Tworzy kuliste, lekko spłaszczone kępy.

Jako trawa ozdobna kostrzewa popielata świetnie sprawdza się zarówno w przydomowych ogrodach, jak i na ozdobnych rabatkach czy skalniakach.

Jakie rośliny wybrać na obwódki rabat? 13 najlepszych propozycji

Kostrzewa sina — odmiany

Do najciekawszych odmian należy stalowolistna „Fruhlingsblau”, karłowata „Glaucangha” (dorasta tylko do 10 cm wysokości) oraz „Silbersee” o srebrzystobiałych źdźbłach. Ciekawą odmianą jest też „F. mairei” o szarozielonych liściach, która osiąga wysokość do 65 cm.

Odmiany różnią się odcieniami, ale mają też duży zakres rozmiarów. Oceń potrzeby twojego ogrodu, by dobrać najwłaściwszą odmianę kostrzewy popielatej.

Kostrzewa sina świetnie nadaje się do sadzenia na rabatach. Fot. 123RF/PICSEL

Kostrzewa sina — uprawa

Kostrzewa sina nie sprawia większych problemów w uprawie. Do tego jest odporna na suszę, niskie temperatury i szkodniki. Poniżej przedstawiamy jej podstawowe wymagania:

  • Stanowisko

Niebieską trawę zaleca się sadzić na słonecznym stanowisku. Pozwoli to roślinie utrzymać intensywne niebieskie wybarwienie. Nie służy jej jednak cień, dlatego lepiej nie umieszczać tej trawy w miejscach zacienionych.

  • Podłoże

Kostrzewa popielata dobrze czuje się na ubogich, suchych i luźnych glebach. Choć nie potrzebuje dużej ilości składników odżywczych, to wymaga wysokiej zawartości wapnia. Roślina świetnie radzi sobie na podłożu przepuszczającym wodę – kamienistym lub piaszczystym. Natomiast zbyt żyzna gleba, podłoże gliniaste, ziemia próchnicza czy świeżo nawożona nie służą tej trawie.

Autor: makeyourlifegreener

  • Sadzenie i rozstawa

Sadząc kostrzewę pamiętajmy, by zachować odstęp pomiędzy poszczególnymi sadzonkami, mając na uwadze, że jest to roślina wieloletnia i z czasem się rozrośnie.

Najlepszym momentem na sadzenie kostrzewy do gruntu jest późna wiosna. Pamiętaj, że młode sadzonki nie są zbyt odporne na przymrozki. Sadząc kostrzewę pamiętajmy, by zachować 30–40 cm odstępu pomiędzy poszczególnymi sadzonkami, mając na uwadze, że jest to roślina wieloletnia i z czasem się rozrośnie. Poza tym, gdy kostrzewy rosną zbyt gęsto, są narażone na infekcje grzybowe.

  • Podlewanie

Kostrzewa preferuje suche podłoże, a nadmiar wilgoci szkodzi jej korzeniom. Dlatego podlewanie jest wskazane tylko w pierwszym roku po posadzeniu rośliny.

  • Nawożenie

Trawa ta nie wymaga nawożenia, ponieważ lubi gleby wyjałowione. Jej dosyć nietypową cechą jest to, że rośnie tym lepiej, im gorszą ziemię ma zapewnioną.

  • Kwitnienie

Kostrzewa sina kwitnie od czerwca. Na początku kwitnienia jej kwiaty przyozdabiają roślinę, jednak z czasem żółkną, dlatego należy je usunąć.

  • Uprawa w donicy

Kostrzewę popielatą można też hodować w donicach. W tym wypadku także nie wymaga ona znaczącego podlewania i radzi sobie podczas suszy. Nie musisz też martwić się o jej nawożenie.

  • Rozmnażanie

Kostrzewy najlepiej rozmnażać wczesną wiosną przez podział kępy. Aby to zrobić, w marcu wykop kostrzewę i podziel ją ostrym nożem na części, a następnie rozsadź w kilku miejscach w ogrodzie. Kostrzewa popielata jest także samosiewna. Takie niekontrolowane rozsiewanie powstrzymasz, ścinając w porę kwiatostany.

  • Choroby

Trawa bardzo rzadko bywa atakowana przez choroby. Dlaczego więc kostrzewa sina usycha i marnieje? Najczęściej na pogorszenie wyglądu kostrzewy wpływają przedłużające się zimy i zalegający śnieg. Z powodu nadmiaru wilgoci roślinę może zaatakować choroba grzybowa - szara pleśń. Aby uratować trawę, należy zastosować oprysk grzybobójczy oraz usunąć porażone liście. Można też roślinę krótko przyciąć.

  • Zimowanie

Kostrzewa popielata jest rośliną mrozoodporną. Chcąc jednak zabezpieczyć ją przed chłodem i zalegającym śniegiem, warto na zimę okryć ją igliwiem lub agrowłókniną.

Przeczytaj również: Co posadzić pod drzewami i na niskich rabatach? Polecane rośliny

Kostrzewa sina — zastosowanie w ogrodzie

Niebieska trawa świetnie sprawdza się w ogródkach skalnych i rabatach. Idealnie nadaje się również na obwódki. Można sadzić ją w towarzystwie innych roślin o podobnych wymaganiach, są to m.in. rozchodniki, funkie, żurawki czy jałowce płożące. Znakomicie komponuje się również na rabatach bylinowych razem z lawendami i wrzoścami. 

Ze względu na wymagania związane z suchym podłożem, najlepiej umieszczać trawę np. wzdłuż ścieżek, na skarpach czy skalistych rabatach. Kostrzewę siną można uprawiać również w donicach i skrzynkach, co pozwala przyozdabiać nią balkony i tarasy.

Kostrzewa popielata — najważniejsze informacje

Stanowisko: suche i słoneczne

Wilgotność gleby: sucha

Roślina ozdobna z: trawa, kwiatostany

Podlewanie: małe

Wysokość: 15–30 cm

Pokrój: zwarte kępy

Termin kwitnienia: maj–lipiec

Zimozielone: tak

 

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.