Spis treści:
Kiedy siać cukinię?
Cukinia jest warzywem ciepłolubnym, co oznacza, że do rozwoju potrzebuje odpowiednio wysokiej temperatury. Można ją uprawiać z nasion wysiewanych wprost do gruntu, ale warto pamiętać, że jest bardzo wrażliwa na przymrozki. W związku z tym należy to robić dopiero od połowy maja, kiedy ryzyko przymrozków jest już znikome. Nasiona można wysiewać do gruntu do połowy czerwca, aby cukinia zdążyła wydać plon do końca marca. Głębokość siewu powinna wynosić 2-3 cm.
W przypadku tego warzywa najlepiej zdecydować się na wcześniejsze przygotowanie rozsady, co pozwala szybciej uzyskać plony (nawet o kilka tygodni). Cukinia z rozsady ma jeszcze jedną przewagę – jest bardziej odporna na działanie szkodników, dzięki czemu jej uprawa w ogrodzie jest łatwiejsza. Produkcję sadzonek zaczynamy w drugiej połowie kwietnia, wysiewając 1-2 nasiona do małych, osobnych doniczek (słabszą roślinkę należy usunąć). Do gruntu sadzonki przesadzamy w drugiej połowie maja – robimy to ostrożnie, z nienaruszoną bryłą ziemi. Zanim to zrobimy, należy pamiętać o wcześniejszym zahartowaniu młodych sadzonek, stopniowo obniżając temperaturę i ograniczając podlewanie.
Siew cukinii – najważniejsze zasady
Cukinia lubi stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru, z kolei w miejscach zacienionych możesz nie uzyskać wysokiej wydajności. Istotne jest odpowiednie przygotowanie gleby pod uprawę tego warzywa – powinno ono być żyzne, próchnicze, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego (pH 6-7). Podczas sadzenia cukinii należy wykopać dołek o odpowiedniej głębokości i szerokości, a następnie wsypać do niego garść kompostu lub obornika (m.in. granulowanego). Całość przysypujemy cienką warstwą gruntu, po czym umieszczamy w glebie sadzonkę. Pomoże to dostarczyć cukinii niezbędnych składników odżywczych, które są niezbędne do optymalnego wzrostu i rozwoju owoców.
Wysiew nasion cukinii na rozsadę najlepiej rozpocząć w kwietniu. Fot.rodimovpavel/123RF.com
Poszczególne rośliny sadzimy w odstępach 60-80 cm od siebie, z kolei rozstaw pomiędzy rzędami powinien wynosić 80-100 cm. Cukinia wymaga regularnego podlewania, ponieważ gleba nie może być przesuszona. Należy jednak unikać przelania roślin, gdyż może to prowadzić do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych. Bardzo ważnym zabiegiem w początkowym okresie uprawy cukinii jest systematyczne odchwaszczanie, ponieważ chwasty konkurują z roślinami o światło, wodę i składniki pokarmowe. Warto też wiedzieć, że jest to warzywo żarłoczne, które wymaga nawożenia.
Najlepszymi sąsiadami dla cukinii są cebula, kukurydza oraz słonecznik – preferują one podobne warunki oraz wzajemnie się wspierają. Należy jednak unikać towarzystwa roślin z rodziny dyniowatych, takich jak ogórki, patisony, dynie, melony oraz arbuzy, ponieważ są one atakowane przez podobne choroby i szkodniki. Młode krzaki cukinii są też narażone na atak ze strony ślimaków, dlatego warto je odpowiednio zabezpieczyć.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nie siej i nie sadź obok ogórków - hamują ich wzrost i rozwój. Najważniejsze zasady uprawy ogórków
Trybula ogrodowa – konkurentka pietruszki. Siew, uprawa i zastosowanie
Siew roszponki do gruntu. Dlaczego warto mieć w ogrodzie to cenne warzywo?