Porady ogrodnicze

Mało znany krzew do wiosny zachwyca srebrnymi soplami z puchu. Garia – uprawa i pielęgnacja

W zachodniej części USA rośnie na każdym kroku, u nas mało kto go zna. Ten krzew najbardziej dekoracyjne, srebrzyste kwiaty, przypominające długie sople wypuszcza w połowie zimy i utrzymuje aż do wiosny. Zasadź bezpośrednio w gruncie lub donicy wyjątkową Garię (garrya elliptica), amerykańskie bazie, a twój ogród będzie wyglądał jak z bajki o królowej lodu.

Mało znany krzew do wiosny zachwyca srebrnymi soplami z puchu. Garia – uprawa i pielęgnacja
Garia (garrya elliptica), amerykańskie bazie, przypominają trochę nasze wierzby, ale lodowy pokaz, jaki szykują zimą jest bez porównania. Fot. CanvaPro/123rf.com

Spis treści: 

Garia (garrya elliptica) – amerykańskie bazie 

Podobnie jak z rodzimych wierzb z Garii zwisają charakterystyczne kotki, jednak nie tak puszyste, ale za to dłuższe i bardziej eleganckie. Srebrzą się w promieniach słońca, a gdy jest to niewiele, wydają się zmatowiałe i lekko szare, jakby w uśpieniu czekały na wiosnę. Rzeczywiście, aż do jej nadejścia zdobią one w niezwykły sposób krzew z rodzaju garia (garrya elliptica) – amerykańskie bazie przypominają lodowe sople, zwisające swobodnie spomiędzy intensywnie zielonych liści. Jeśli w ogrodzie brakuje ci rośliny, która dodałaby mu życia właśnie zimą to garia będzie doskonałym wyborem.

Jej nazwa rodzajowa pochodzi od nazwiska Nicholasa Garry'ego, sekretarza Kompanii Zatoki Hudson oraz bliskiego przyjaciela znanego na całym świecie szkockiego ogrodnika i botanika, Davisa Douglasa. W Polsce znana jest dopiero od XIX wieku, jednak wówczas stosowano wobec niej inne określenie, a mianowicie kotecznik. Nietrudno domyślić się, skąd taki wybór – kształtem kwiatostany garii (garrya elliptica) przypominają bowiem koci ogon.

Fakt, że roślina kwitnie zimą, daje jej olbrzymią przewagę nad innymi propozycjami do naszych ogrodów, w których to właśnie w okresie zimowego uśpienia jest najmniej atrakcyjnie. Nie wprowadza koloru, ale forma, jaką przyjmuje, dodaje jej baśniowego uroku. Jeżeli zdecydujesz się na jej uprawę, a zima będzie łagodna, będziesz cieszył się srebrzystymi kwiatami Galii już pod koniec stycznia. W innym przypadku roślina wypuści kocie kitki, dorastające nawet do 30 cm długości, dopiero w lutym.

Jej sztywne, mięsiste, a w dotyku nieco skórzaste liście przypominają trochę ostrokrzew kolczasty. Zimą nie opadają, dlatego gęsto rosnące, wiecznie zielone krzewy garia (garrya elliptica), amerykańskie bazie, idealnie nadadzą się do zagospodarowania pustych przestrzeni w twoim ogrodzie.

Przeczytaj również: Szybko rosną, dekorują ogród i taras. Najpiękniejsze wierzby ozdobne

Garia – uprawa 

Młody krzew warto wspierać zarówno w zimie, gdy nadejdą silniejsze mrozy, jak i latem, kiedy pogoda jest raczej sucha. Warto wtedy dodatkowo podlewać garię uprawianą zarówno w donicy, jak i bezpośrednio w ziemi, aż dobrze się ona ukorzeni. Pielęgnacja tego krzewu nie jest szczególnie wymagająca, dlatego jeśli nie masz dużo czasu na prace ogrodowe albo nie masz do nich ręki, garia ci to wybaczy. Pamiętaj tylko o wiosennym ściółkowaniu i podaniu roślinie w okresie po intensywnym zimowym kwitnieniu odrobinę nawozu organicznego, w celu wsparcia jej regeneracji.

Nie wiesz nic o tym, jakie wymagania ma garia w uprawie przydomowej? Skorzystaj z naszego krótkiego poradnika, a uzyskasz zdrowy, olbrzymi krzew o wyjątkowych walorach dekoracyjnych i to nawet tam, gdzie zanieczyszczenia atmosferyczne czy ekspozycja na niekorzystne warunki zwykle to utrudniają.

garia kotki Jej srebrne, jedwabiste kotki z bliska przypominają maleńkie dzwoneczki, zawieszone jeden nad drugim. Fot. 123rf.com

  • Sadzenie 

W naszym regionie krzew ten możesz posadzić również w formie wolnostojącej bezpośrednio w gruncie. Wówczas z czasem przyjmie on postać mniejszego drzewa, ale młode okazy będą wymagały zimowego okrycia. Garia (garrya elliptica), czyli amerykańskie bazie potrafią dorastać do 4 m, a nawet 5 m, a korona często ma rozpiętość powyżej 2,5 m. Koniecznie uwzględnij to podczas wybierania miejsca dla tej niezwykłej „lodowej” rośliny. 

  • Ziemia

Gleba pod garię powinna być dość żyzna, ale sprawdzi się też podłoże o średniej jakości. Ważne, aby pH mieściło się w zakresie od 6 do 8, wówczas krzew zakwitnie bardziej intensywnie. System korzeniowy garii nie lubi przelania ani podłoża błotnistego, ale nie może też zostać zasuszony. W młodych roślin uwzględnij dodatkową podaż wody w miesiącach cieplejszych, szczególnie w okresie od końca czerwca do połowy sierpnia. 

  • Stanowisko

Chcesz, aby uprawa garii przyniosła bajeczny efekt, a krzew obsypany był co roku kwiecistymi soplami? Wybierz jej stanowisko osłonięte od wiatru, bez bezpośredniej ekspozycji na słońce. Efekt „WOW” z pewnością uzyskasz, opierając ją o mur lub ścianę, która zapewni jej solidną ochronę przed kaprysami pogodowymi oraz zatrzyma nieco ciepła. Unikaj ekspozycji południowej, ponieważ tam liście mogą się przypalić. 

  • Podlewanie i nawożenie

Wiosną nie musisz przejmować się podlewaniem krzewów z rodzaju Garia, ponieważ mają one dość wody w glebie, którą same dozują. Latem, gdy opady deszczu są sporadyczne (chwilowe ulewy nie zaspokoją długotrwałego zapotrzebowania na wodę systemu korzeniowego tak dużego krzewu), musisz zadbać o dodatkowe podlewanie rośliny.

Jeśli trzymasz ją w donicy, musisz podlewać ją zawsze, gdy gleba mocniej wyschnie tak, aby docelowo była ona lekko wilgotna, ale nie mokra. W uprawie garii ważne jest też umiejętne nawożenie. Wieloskładnikową odżywkę podaj do gleby na początku kwietnia, a nawóz bez dodatku azotu wraz z nadejściem jesieni. Możesz też rozważyć podanie odżywki o wydłużonym działaniu i wolnym uwalnianiu. 

  • Przycinanie

Garia (Garrya elliptica) nie wymaga przycinania. Jeśli nie chcesz, aby nadmiernie się rozrosła, nie rób tego zbyt często. Delikatne cięcie jest wskazane wtedy, gdy trzeba nadać jej bardziej foremny, symetryczny kształt lub określoną formę, a także pozbyć się uszkodzonych czy chorych pędów. Najlepiej sięgnij po nożyce wczesną wiosną, w tej krótkiej luce powstałej pomiędzy okresem kwitnienia (po zrzuceniu kotków) a wiosennym przyrostem.  

  • Choroby i szkodniki

Wszystkich początkujących ogrodników z pewnością ucieszy fakt, że garia jest wysoce odporna na szkodniki oraz występowanie różnych chorób. Dobrze znosi trudne warunki i nawet w miejscach, gdzie zanieczyszczenia gleby oraz powietrza są znaczne, jest w stanie rosnąć zdrowo do imponujących rozmiarów. Nie potrzebuje żadnych profilaktycznych cięć czy oprysków.

Garia – zastosowanie w ogrodzie 

Wymagania glebowe garii nie są szczególnie wysokie. Dobrze adaptuje się w ziemi ogrodowej już o średniej jakości. Sprowadzona właściwie nie tak dawno do Europy potrafi przyjąć się i rozwinąć zarówno w regionach cieplejszych, jak i chłodnych. W tych drugich najokazalej zaprezentuje się posadzona w donicy przy ścianie i poprowadzona po jej płaszczyźnie.

garia Srebrzysta garia (garrya elliptica) na tle ceglastego muru wygląda bajecznie. Jej wiszące kotki będą dekoracją całego ogrodu. Fot. 123rf.com

Z jej pomocą z łatwością zamaskujesz nieestetyczne części ogrodzenia, mur, którego nie chcesz już oglądać, a także stworzysz gęstą barierę dla ciekawskich spojrzeń. Wystarczy, że przytniesz i uformujesz krzew garii jak klasyczny, nieco wyższy żywopłot. Garie mają szerokie zastosowanie w ogrodzie: doskonale znoszą wysokie zasolenie powietrza, dlatego możesz nimi udekorować obszar nadmorski, gdzie nie wszystkie gatunki roślin czują się dobrze.  

Pod wieloma względami to roślina bardzo wytrzymała, dlatego, jeśli na twojej działce lub w ogrodzie znajdziesz jej okaz, ale zaniedbany i pełen nieforemnych, przerośniętych starych pędów, nie spisuj go na straty. Możesz przywrócić wyjątkową formę i ożywić garię, przycinając ją stopniowo rok po roku przez 3 do 4 lat. Na początku gałęziowy szkielet nie będzie zbyt atrakcyjny, ale z czasem przekonasz się, że odrastające pędy będą zdrowe, gęste i silniejsze niż kiedykolwiek.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

8 najbardziej kolorowych krzewów. Posadź je w ogrodzie, a będą jego wizytówką

Piękny, ale niebezpieczny. Masz krzew Mojżesza w ogrodzie? Uważaj na dzieci!

Jest bardzo efektowa, ale nie często gości w domach. Uprawa i pielęgnacja woskówki

Posadź w ogrodzie anielski krzew. Uprawa i pielęgnacja derenia kousa

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.