Spis treści:
Jak zadbać o piwonie w zimie?
Piwonie często nazywane są różami bez kolców i jest w tym nieco prawdy. Czarują urodą swoich dużych, kolorowych kwiatów, a dodatkowo urzekają pięknym zapachem, który pobudza zmysły. Uchodzą za rośliny niezbyt trudne w uprawie i rzadko sprawiają problemy. Piwonie mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat i wykazują dużą odporność na mróz, choć zależy to od uprawianej odmiany. W zasadzie nie potrzebują specjalnego zabezpieczenia na zimę, ale wraz z nadejściem chłodniejszych dni należy zatroszczyć się o okazy młode. Krzewy mające 2-3 lata nie są wystarczająco odporne na niskie temperatury, dlatego trzeba o nie odpowiednio zadbać. W tym celu należy je zabezpieczyć przed zimnem.
Kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym może okazać się kopczykowanie. Polega ono na usypaniu wokół pędów kopczyka z torfu lub kompostu. Jest to popularna metoda ochrony roślin przed niekorzystnymi warunkami zimowymi, w tym niskimi temperaturami i wiatrem. Pomoże też wzbogacić podłoże – w miarę swojego rozkładu dostarcza glebie cennych składników odżywczych.
Dla jeszcze lepszego zabezpieczenia piwonie i kopczyk można przykryć stroiszem, słoma lub jutowym workiem. Alternatywnie można wykonać ściółkowanie, które pomaga chronić korzenie roślin przed niskimi temperaturami, utrzymać wilgoć w glebie i dostarczyć cennych pierwiastków (w tym celu najlepiej się sprawdzi rozdrobniona kora lub słoma). Oprócz okazów młodych, zabezpieczenia na zimę potrzebują piwonie drzewiaste.
Młode piwonie nie są w pełni odporne na mróz, dlatego potrzebują dodatkowej ochrony przed zimą. Fot.spotluda/123RF.com
Gnicie korzeni i przycinanie piwonii w zimie
Warto pamiętać, że na przełomie stycznia i lutego piwonie mogą cierpieć z powodu nadmiernej wilgotności podłoża, co sprzyja gniciu systemu korzeniowego. Topniejący śnieg i opady mogą prowadzić do nadmiernego zbierania się wody wokół korzeni, szczególnie w przypadku słabo przepuszczalnego podłoża. Takie warunki sprzyjają też rozwojowi chorób grzybowych, m.in. szarej pleśni. Luty może być bardzo mokrym miesiącem. Jeśli długoterminowa prognoza pogody nie zapowiada silnych mrozów, możemy zdjąć osłony roślin. W przeciwnym wypadku piwonie zaczną gnić.
Ponadto na przedwiośniu należy oczyścić podłoże z resztek ściółki i innych zanieczyszczeń. Jeśli mamy do czynienia z podłożem ciężkim, trzeba poprawić jego strukturę. W przypadku piwonii drzewiastych należy usunąć suche i przemarzłe pędy, dzięki czemu pozbędziemy się potencjalnego ogniska chorób, które mogłyby się rozprzestrzenić na całą roślinę. Taka czynność pobudza również piwonie do silnego i zdrowego wzrostu w nowym sezonie. Cięcie przeprowadza się za pomocą czystych, odkażonych i ostrych narzędzi. Jeśli chodzi o piwonie bylinowe, zabieg przycinania przeprowadza się w okresie jesiennym (przycinamy je nisko, tuż nad ziemią).
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Czy laurowiśnie trzeba podlewać w zimie? Proste zabiegi pomogą im pięknie odrodzić się na wiosnę
Te rośliny trzeba mieć w ogrodzie. Piękne, oryginalne i różnorodne - wybór ogrodnika
Zimowe przycinanie pędów glicynii. Jak prowadzić wisterię na drzewko?