Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kwitnienie cukinii. Dlaczego cukinia kwitnie, ale nie zawiązuje owoców?

Świeża cukinia to wspaniały dodatek do lecza, sałatki czy zupy. Z tego powodu bardzo często uprawia się ją w ogródkach i na działkach. Nierzadko jednak ogrodnikom przytrafia się jeden problem – cukinia kwitnie, ale nie zawiązuje owoców. O co chodzi? Taka sytuacja zazwyczaj wynika z błędów popełnianych w uprawie. Wyjaśniamy, jak ich uniknąć.

Kwitnienie cukinii. Dlaczego cukinia kwitnie, ale nie zawiązuje owoców?
Błędy w uprawie cukinii mogą zdarzyć się każdemu. Zobacz, dlaczego roślina kwitnie, ale nie zawiązuje owoców. Przyczyn może być kilka. Fot.123RF.com

Spis treści:

Błędy w uprawie cukinii. Na to zwróć uwagę

Cukinia to warzywo chętnie uprawiane przez ogrodników w całej Polsce. Niezwykle smaczne warzywa stanowią składniki wielu rodzajów dań, a do tego są zdrowe, ponieważ zawierają wiele witamin i minerałów. Z tego względu można śmiało spróbować swoich sił w jej uprawie – pielęgnacja cukinii może dać wiele radości. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy, by uniknąć częstych nieprawidłowości. Jakie są najczęstsze błędy w uprawie cukinii?

Jednym z powodów, przez który plony cukinii mogą być mniejsze, jest podlewanie rośliny zimną wodą. Takie działanie nie jest zbyt korzystne dla tego warzywa – podlewanie powinno odbywać się przy udziale niezbyt zimnej wody. Dodatkowo przed owocowaniem nie trzeba zaopatrywać rośliny w wodę zbyt często. Wystarczy ją podlewać jedynie wówczas, gdy ziemia jest już sucha. Inaczej sprawa wygląda w trakcie suszy i wysokich temperatur. Wówczas częstotliwość podlewania powinna być odpowiednio zwiększona.

Warto pamiętać, że cukinia wymaga do wzrostu odpowiedniego rodzaju gleby. Idealny odczyn wynosi około 6,5 pH. Ziemia powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. W początkowych etapach rozwoju cukinii dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na jej odchwaszczanie. Dbanie o regularność tego typu działań pozwoli stworzyć roślinie idealnie warunki do wzrostu.

Przycinanie liści cukinii to kolejny zabieg pielęgnacyjny, który trzeba przeprowadzać raz na jakiś czas. Dzięki przycięciu nie będą one zasłaniały kwiatostanów rośliny przed słońcem i zapylaczami. Dodatkowo podłoże będzie o wiele lepiej napowietrzone.

Kwitnienie cukinii. Jak to się odbywa?

Kwiaty cukinii charakteryzują się rozdzielnopłciowością. Oznacza to, że są wiatropylne – aby powstały owoce, musi dojść do zapylenia kwiatów żeńskich przez pyłek pochodzący z kwiatów męskich. Wówczas owoc cukinii, czyli warzywo, które finalnie ląduje na talerzu, zaczyna się rozwijać. Z reguły okres kwitnienia cukinii przypada na końcówkę maja i trwa do wczesnej jesieni.

  • Kwiaty męskie i żeńskie

Kwiaty męskie i żeńskie cukinii wyglądają bardzo podobnie – cechuje je kolor będący odcieniem żółtego. Z tego względu trudno je odróżnić, jednak nie jest to niemożliwe. Kwiaty żeńskie mają charakterystyczny owocolistek. Z kolei w męskich kwiatach można dostrzec pręciki.

  • Obrywanie kwiatów cukinii

Wielu ogrodników obrywa kwiaty cukinii, ponieważ, podobnie jak owoce, one również są jadalne. Zdecydowanie częściej w celach kulinarnych wykorzystuje się kwiaty żeńskie, które nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Mogą stanowić doskonały dodatek do sałatek lub zup. Oczywiście należy zbierać kwiaty wyłącznie ze sprawdzonych źródeł – rośliny nie mogą być spryskiwane chemicznymi środkami, bo, rzecz jasna, mogłyby zaszkodzić osobom chcącym je spożywać.

Dlaczego cukinia kwitnie, ale nie zawiązuje owoców?

Jak już wcześniej wspomniano, kwiaty cukinii cechuje rozdzielnopłciowość. Aby więc roślina wypuściła owoce, musi dojść do zapylenia kwiatów żeńskich przez pyłek obecny w kwiatach męskich.

Dlaczego więc w niektórych przypadkach cukinia kwitnie, ale nie zawiązuje owoców? Powodów może być kilka.

Często przyczyną braku owoców jest brak zapylaczy, które mogłyby przenosić pyłek z kwiatów męskich na żeńskie. Zazwyczaj jest to spowodowane niekorzystnymi dla nich warunkami atmosferycznymi lub po prostu brakiem dostatecznej ich liczby w okolicy. Aby rozwiązać ten problem, warto posadzić kwiaty, które przyciągają pożyteczne owady. Są to między innymi: nagietek, dalia, lawenda czy krwawnik.

Brak zawiązania owocu może być spowodowany przez niskiej jakości pyłek. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tego rodzaju sytuacji, warto dbać o regularną pielęgnację cukinii, nie przesadzać z ilością wody przy podlewaniu, a także zapewnić jej odpowiednie podłoże i słoneczne stanowisko.

Można wypróbować jeszcze jeden sposób. Mowa tu o zapylaniu ręcznym. Wówczas trzeba samodzielnie zerwać kwiat męski, usunąć jego płatki, a potem przetransportować pyłek dotykając główki pręcika przenosząc go na słupki kwiatu żeńskiego. Podczas tego procesu trzeba zachować ostrożność, by nie uszkodzić rośliny.

Źródła: opracowanie własne; gardenerspath.com; unh.edu.

Przeczytaj też:

Siew i sadzenie cukinii. Jak mieć duże i zdrowe zbiory?

Warzywa w donicach. Cukinia i dynia – sadzenie

Złe sąsiedztwo warzyw. Nie sadź ich obok siebie, bo zmarnujesz plony

Warzywa, grzyby i przyprawy, które chronią przed groźnymi chorobami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.